Biały i zdrowy uśmiech to już nie marzenie, a standard wśród współczesnych ludzi. Zęby pomagają nam jeść i mówić, więc są niemal niezbędne do przeżycia. Wypadanie zębów może tym samym stać się poważnym problemem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jeśli odbywa się w sposób nieprawidłowy. Jakie są przyczyny wypadania zębów u dorosłych, jakie choroby powodują wypadanie zębów? Kiedy mleczne zęby wypadają u dzieci? Co zrobić w takim razie, by skutecznie zapobiegać wypadaniu zębów? Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.
Przyczyny wypadania zębów u dorosłych
U dorosłych wypadanie zębów może być wynikiem różnych czynników. Jednym z najczęstszych powodów jest próchnica. Nieleczona próchnica może prowadzić do infekcji, która z kolei uszkadza tkankę zęba oraz niszcząco wpływa na strukturę zęba i korzeń. Choroba przyzębia (paradontoza) to kolejny czynnik, który może doprowadzić do utraty zębów. Nieleczony stan zapalny dziąseł prowadzi do uszkodzenia kości, co następnie doprowadza do luzowania zębów, a tym samym i ich wypadania.
Czasem zęby mogą wypadać z powodu silnych urazów, takich jak uderzenie w twarz lub wypadek. Dlatego, jeśli ulegliśmy wypadkowi, powinniśmy zostać zbadani przez lekarza i w krótkim czasie udać się do dentysty na kontrolę.
Poza tym zęby wypadają z takich powodów jak:
– zaniedbywanie higieny jamy ustnej,
– palenie papierosów,
– nadużywanie alkoholu,
– nieodpowiednie nawyki żywieniowe.
Zęby wypadają także z powodu chorób
Istnieje kilka chorób, których rozwój może skutkować wypadaniem zębów. Jedną z nich jest osteoporoza, która osłabia kości, w tym także kości szczęki. W wyniku tej choroby zęby tracą swoje mocne podparcie i mogą wypadać.
Zespół Sjögrena to kolejna choroba, która może negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Jest to choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do zmniejszenia produkcji śliny. Ślina służy między innymi ochronie zębów przed próchnicą, więc jej brak może doprowadzić do rozwoju bakterii i negatywnie wpłynąć na zdrowie zębów.
Wypadanie zębów mlecznych u dzieci
U małych dzieci wypadają zęby mleczne – i jest to bez wątpienia naturalny proces, wynikający z ich rozwoju. Zęby mleczne zaczynają wypadać, gdy zęby stałe zaczynają rosnąć pod nimi. Procedura ta rozpoczyna się w okolicach 5. roku życia i trwa do około 12. roku życia. Oczywiście u każdego dziecka wyrzynanie się zębów stałych przebiega inaczej, a zęby wypadają w swoim tempie. Dla wielu dzieci jest to ekscytujący czas (któremu niekiedy towarzyszy Wróżka Zębuszka), czasem jednak może powodować pewne obawy. Kiedy występuje zjawisko podwójnych zębów lub kiedy niepokoi nas stan uzębienia dziecka, warto skonsultować się ze stomatologiem.
Jak zapobiegać wypadaniu zębów?
Zapobieganie wypadaniu zębów jest ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i pięknego uśmiechu. Aby uchronić swoje zęby, należy pamiętać o kilku ważnych praktykach. Należą do nich:
– Regularne mycie zębów – Prawidłowe szczotkowanie zębów przynajmniej przez dwie minuty, dwa razy dziennie pastą z fluorem pomaga usunąć płytkę nazębną i zapobiega tworzeniu się próchnicy.
– Używanie nici dentystycznej – Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej, czyli tak zwane nitkowanie, jest pomocne w pozbyciu się resztek jedzenia i bakterii, które mogą prowadzić do próchnicy i paradontozy.
– Płukanie zębów – po umyciu zębów warto użyć płynu do płukania jamy ustnej, a po każdym posiłku warto przepłukać zęby wodą. Działanie to pomaga nam utrzymać równowagę pH w jamie ustnej.
– Cykliczne wizyty u dentysty – Wizyty kontrolne u dentysty, mniej więcej co pół roku, pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie problemów z zębami.
– Zdrowa dieta – Nie ulega wątpliwości, że unikanie spożycia dużej ilości słodyczy i napojów gazowanych pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów.
– Unikanie palenia i nadmiernego spożycia alkoholu – Te szkodliwe nawyki również mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł.
Słowem podsumowania
Wypadanie zębów to problem, który może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Szczególnie u dorosłych związane jest z czynnikami, takimi jak próchnica, choroby przyzębia i złe nawyki żywieniowe. Dla dzieci wypadanie zębów mlecznych jest naturalnym etapem rozwoju. Jednak niezależnie od wieku, odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty i zdrowy styl życia są kluczowe dla zapobiegania wypadaniu zębów i utrzymania pięknego uśmiechu przez całe życie.
Najnowsze komentarze