Śnieżnobiałe zęby to coś, o czym marzy każdy z nas. Z takim stanem uzębienia niestraszne nam uśmiechanie się w gronie bliskich, ale także wśród szerszej publiczności. By sprawić, że nasze zęby staną się białe i lśniące, warto wziąć pod uwagę domowe metody wybielania. Lepiej jednak postawić na sprawdzone, profesjonalne usługi w tym zakresie, świadczone przez gabinety stomatologiczne – w tym nasz.

Na czym polega wybielanie zębów?

Profesjonalny zabieg wybielania, jaki jest przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym, polega na nadaniu zębom jaśniejszego odcieniu. W tym celu wykorzystuje się różne środki i techniki, które nie uszkadzają szkliwa. By jednak skutecznie wybielić zęby, należy najpierw zadbać o ich stan oraz zdrowie jamy ustnej. Nie powinno w niej być żadnych stanów zapalnych, próchnicy ani kamienia nazębnego, które wpływają na stan zębów i ich barwę.

W tym celu konieczna jest wcześniejsza konsultacja z dentystą, który sprawdzi jamę ustną. Dzięki temu wykluczy on potencjalne przeciwwskazania, takie jak choroby dziąseł lub zębów. Przed wybieleniem konieczne jest także dokładne oczyszczenie szkliwa – na przykład poprzez skaling i piaskowanie zębów. W ten sposób stomatolog usunie z nich zostanie nagromadzony na szkliwie kamień oraz ewentualne zanieczyszczenia.

Wybielanie zębów – metody

Istnieją dwie podstawowe techniki, za pomocą których wybiela się zęby w gabinetach dentystycznych. Pierwsza z nich to tzw. nakładkowe wybielanie zębów. W tym przypadku przygotowuje się odcisk szczęki danego pacjenta, a następnie – na jego podstawie – wykonuje specjalne, dobrze dopasowane nakładki. To właśnie na nie pacjent nakłada następnie żel wybielający, który należy stosować nocą lub przez kilka godzin w ciągu dnia. Zazwyczaj nakładki takie stosuje się od dziesięciu do czternastu dni. Zarówno w tym czasie, jak również kilka dni po zakończeniu procesu wybielania, nie można spożywać potraw barwiących. Należy zatem z menu wyłączyć takie produkty, jak czerwone wino, jagody czy borówki.

Druga metoda to wybielanie zębów specjalnym laserem lub lampą LED. W tej sytuacji dentysta nakłada na zęby pacjenta specjalny żel wybielający o wysokim stężeniu. Następnie aktywuje go, używając w tym celu światła lasera lub lampy. Zabieg taki trwa około 60 minut, jednak jego długość zależ od stanu zębów pacjenta oraz oczekiwanego efektu. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wszystkie działania wykonuje stomatolog, laser lub lampa daje także natychmiastowy efekt.