„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” – to podstawa codziennej higieny jamy ustnej. Jednak na białe, zdrowe zęby ma wpływ nie tylko szczotkowanie, ale także dbałość o przestrzenie międzyzębowe – a te najlepiej czyścić za pomocą nitki dentystycznej.  Po co robić nitkowanie zębów? Kiedy je nitkować i czym? Jak nitkować zęby, żeby zrobić to poprawnie? Zapraszamy do lektury!  

Po co robić nitkowanie zębów?

Nitkowanie zębów ma na celu usunąć resztki pokarmowe i bakterie, które znajdują się w przestrzeniach międzyzębowych i kieszonkach dziąsłowych. Intensywne i długie szczotkowanie nie jest w stanie doczyścić miejsc, w które szczoteczka nie dociera. Pokarm pozostawiony w szczelinach międzyzębowych zaczyna się rozkładać, powodując stany zapalne, a te z czasem mogą doprowadzić do chorób przyzębia i parodontozy. Dlatego dobrze jest systematycznie nitkować zęby, aby codzienna dokładana higiena jamy ustnej spowolniła proces odkładania się osadu i kamienia nazębnego oraz chorób przyzębia.  

Kiedy wykonywać nitkowanie zębów?

Dobrze jest zrobić nitkowanie zębów raz dziennie przy wieczornym lub porannym myciu zębów. Najlepiej przed szczotkowaniem – użycie nici jako pierwszej pomoże nam wyciągnąć resztki jedzenia.  Zrobienie nitkowania po umyciu zębów mogłoby je ubrudzić, co zmuszało by nas po kolejne sięgniecie po szczoteczkę.  

Jak nitkować zęby?

Nitkowanie może przynieść dobre efekty tylko wtedy, kiedy będzie właściwie wykonywane. Aby nie zrobić sobie krzywdy należy pamiętać o kilku zasadach. Poniżej znajdziesz etapy nitkowania zębów, które pomogą Ci robić to poprawnie.

Etapy nitkowania zębów

  1. Umyć dokładnie ręce.
  2. Oderwać około 45-50 cm nicy dentystycznej (nici najczęściej mają wbudowany element, który ucina pożądany fragment).
  3. Owinąć część wokół środkowego palca jednej ręki i środkowego palca drugiej ręki (tak, aby pomiędzy palcami zostawić przestrzeń od 2 do 5 cm).
  4. Tak przygotowaną nić delikatnie wprowadzić między dwa sąsiadujące zęby i pionowymi ruchami wymiatającymi oczyścić każdą szczelinę.
  5. Każdą kolejną szczelinę należy czyścić czystym, nieużytym fragmentem nici.
  6. Po wyczyszczeniu szczelin pomiędzy zębami jednej szczęki przejść do drugiej. Zużytą nić wyrzucić do kosza.
  7. Po wyczyszczeniu wszystkich szczelin wypłukać dokładnie zęby, a następnie je wyszczotkować szczoteczką z pastą z fluorem.
  8. Nitkowanie zębów powtórzyć następnego dnia.

Na początku przygody z nitkowaniem dziąsła mogą trochę krwawić, ale po kilku dniach krwawienie powinno ustąpić. Jeśli krwawienie będzie się pojawiać po każdym nitkowaniu, po dwóch tygodniach należy skonsultować się ze stomatologiem.

Czym nitkować zęby?

Nitkować zęby należy nicią dentystyczną! Absolutnie nie wolno próbować nitkowania ze zwykłą nicią do szycia. Nić dentystyczną możemy kupić zarówno w drogerii, jak i w aptece. Na rynku mamy wiele różnorodnych marek z rozmaitymi typami nici dentystycznych. Różnią się grubością, jakością i – oczywiście – ceną.

Nic niewoskowana składa się z wielu nylonowych włókien, które dokładnie czyszczą przestrzenie. Niestety, może się zerwać w trakcie używania.

Nic woskowana łatwo wchodzi w szczeliny, szczególnie między stłoczone w szczęce zęby. Wosk dodatkowo chroni dziąsła przed uszkodzeniami.

Znajdziemy też nici o zapachu mięty, które odświeżają oddech, jak również nici wybielające czy też takie z dodatkiem fluoru.  

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak dobrze wykonać nitkowanie zębów. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza i najbardziej dokładna higiena jamy ustnej nie zastąpi wizyty u dentysty. Regularne kontrole u stomatologa pomogą Ci cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem na lata. Zapraszamy do naszego gabinetu, pomożemy i doradzimy w razie jakichkolwiek wątpliwości na temat nitkowania.