Biały uśmiech, piękne i zdrowe zęby – to ta część wizerunku, którą każdy z nas chciałby codziennie oglądać w lustrze. Zgodnie z powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć”, w działaniu, jakim jest profilaktyka zębów, najważniejsza jest codzienna rutyna. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać do istotności tego stwierdzenia. Na co zwracać szczególną uwagę, by na co dzień dbać o zęby? Poniżej postaram się szerzej omówić ten temat.

Profilaktyka dotycząca pielęgnacji zębów

W profilaktyce zębów ważna jest ich codzienna pielęgnacja. Mycie zębów rano, wieczorem – a najlepiej po każdym posiłku – jest tak samo istotne, jak narzędzia, których używamy. Na rynku znajdziemy szeroki wybór produktów, wśród nich szukajmy pasty z fluorem. Ilość fluoru dla dzieci i dla dorosłych nieco się różni. Z tego powodu warto upewnić się, jak wybrać dobrą pastę do zębów dla dziecka. Jeśli jednak interesuje nas profilaktyka zębów u osób dorosłych, ilość fluoru według badań powinna wynosić minimum 1000 ppm F, a najlepiej około 1400 ppm F.

Nie działa tu jednak zasada im więcej, tym lepiej. Jeśli chcemy zapobiegać próchnicy, musimy dbać o optymalny efekt, aby nie doprowadzić do fluorozy, czyli przedawkowania pierwiastka fluoru w organizmie. Pasty o zawartości większej niż 1500 ppm F sprzedawane są jako lek na receptę na polecenie stomatologa – w razie większych problemów z próchnicą. Jeśli chodzi o szczoteczkę, warto dobrać ją do wrażliwości naszych dziąseł i nie zapominać o systematycznej zmianie co trzy miesiące. Po myciu zębów warto pamiętać o nitkowaniu – w celu dotarcia do miejsc miedzyzębowych trudnych dla włosia szczoteczki.

Profilaktyka zębów a nawyki żywieniowe

W profilaktyce zębów znaczenie ma także sposób odżywiania. Właściwie wszystko, co wkładamy do naszych ust, wpływa na nasze zęby. Nasze nawyki żywieniowe mają wpływ na kondycję naszych zębów. Barwniki zawarte w produktach osadzają się na naszych zębach. Nie chodzi o to, aby teraz odmawiać sobie wszystkich przyjemności – szczególnie tych słodkich, które są pożywką dla bakterii budujących próchnice na naszych zębach – ale aby mieć to na uwadze. Ograniczenie barwiących i słodkich produktów może bardzo pomóc, jednak nie jest to jedyny sposób. Mając świadomość, że zjedliśmy pokarmy silnie barwiące, jak buraki czy kawa, bądź z dużą zawartością cukru, pamiętajmy o umyciu zębów. a jeśli nie mamy takiej możliwości – o przepłukaniu ust wodą.

Profilaktyka zębów – konsultacja stomatologiczna

W profilaktyce zębów ważne jest także, aby były regularnie oglądane przez specjalistów. Wizyty u stomatologa powinny być umawianie nie tylko w razie bólu, dyskomfortu czy ubytku, ale cyklicznie – w celu profilaktycznej kontroli. Wizyta taka może skutkować jedynie uspokojeniem o stan naszego zdrowia, a może się skończyć leczeniem ubytku, który nie był dostrzeżony gołym okiem. Dentysta może nam także zaproponować zabiegi, które profilaktycznie zwiększają naszą ochronę przed próchnicą. Wśród tego typu usług warto wymienić takie, o których już pisaliśmy, a które dostępne są w naszym gabinecie stomatologicznym jak piaskowanie, skaling, fluoryzacja.