Wady zgryzu i krzywe zęby mogą skutecznie odebrać przyjemność z szerokiego uśmiechu jak również poczucie własnej wartości. Z wadami zgryzu trzeba walczyć tak jak z każdą inną chorobą, a stłoczone czy krzywe zęby wymagają wyprostowania. Obecnie metody leczenia i aparaty ortodontyczne potrafią być estetyczne. Ich posiadanie nie powinno być powodem do wstydu, a raczej do dumy dbania o swój wizerunek, jak również mogą świadczyć o wyższym statusie społecznym.  Czym jest wada zgryzu? Jakie są jej przyczyny i rodzaje? Jak leczyć wady zgryzu i jej skutki? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czym jest wada zgryzu?

Wada zgryzu to wszelkie odchylenia od normy biologicznej, jeśli chodzi o ustawienie zębów, a także kości i ich ułożenia w szczęce. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy zęby wyrzynają się prawidłowo, należy udać się do dentysty, który albo nas uspokoi, albo pomoże lub pokieruje dalej do ortodonty.  

Przyczyny powstania wady zgryzu

Wady zgryzu są skutkiem różnych zdarzeń lub nawyków na przykład:

– poród twarzowy lub kleszczowy,

– układanie dziecka do snu w nieprawidłowy sposób- głowa i szyja podczas spania na boku powinna być delikatnie uniesiona.

-długotrwałe ssanie kciuka lub smoczka o nieprawidłowej budowie

-ssanie policzków i warg

– częste i długie podgryzanie ołówków, kredek i innych przedmiotów

– zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami szczególnie w nocy (bruksizm)

Wady zgryzu mogą się pojawić w procesie wyrzynania zębów.  Zęby wyrzynają się nieprawidłowo z różnych powodów. Najlepiej wytłumaczyć to klasyfikując poszczególne wady zgryzu:

Rodzaje wad zgryzu

Stłoczenie pierwotne

Występują w momencie wymiany zębów mlecznych na stałe.  Jeśli zęby mleczne wypadną zbyt szybko, inne mleczaki zaczną przesuwać się w powstałą lukę, zajmując miejsce na późniejszy ząb stały. Kiedy mleczny ząb wypadnie w nietypowych okolicznościach, należy udać się do lekarza ortodonty w celu założenia specjalnej nakładki tzw. utrzymywacz przestrzeni, który zablokuje miejsce na późniejszy ząb stały. Innym powodem może być odwrotna sytuacja, kiedy to dziecku rusza się ząb, ale ze strachu przed bólem nie dopuszcza ono do tego, by wypadł. Wtedy zęby stałe zaczynają wyrzynać się obok chwiejącego się mleczaka lub spowoduje zatrzymanie zęba. Kiedy ząb mleczny nie potrafi wypaść przez kilka dni, należy udać się do stomatologa. Stłoczenia pierwotne mogą być także skutkiem przyjmowania tabletek z fluorem zawierających witaminę D. Zbyt duża ilość witaminy D powoduje szybsze kostnienie szczeki i żuchwy, przez co nie ma ona dość czasu, aby się rozrosnąć, aby później pomieścić wszystkie zęby. 

Stłoczenie wtórne  

Stłoczenie wtórne dotyczy ludzi dorosłych, którzy mają już w pełni stale uzębienie.  Jedną z sytuacji, kiedy może się pojawić, jest wyrzynanie ósemek, które napierając na pozostałe zęby, mogą doprowadzić do stanów zapalnych, erozyjnych ubytków czy cyst. Innym powodem stłoczeń wtórnych mogą być bierne wyrzynanie się zębów zwane objawem Godona. Ze zjawiskiem takim mamy do czynienia, kiedy utracimy ząb z przeciwnego łuku. Wtedy zęby mogą zacząć się przemieszać w stronę powstałej luki.

Wady zgryzu o podłożu kostnym

Tyłozgryz

To najczęściej występująca wada zgryzu (dotyczy około 70% wszystkich wad) polegająca na tym, że dolna szczęka pozostają w tyle, a górne przednie zęby nie stykają się z dolnymi odpowiednikami. Czasem może dojść do tego, że siekacze pochylają się do górnej wargi, a twarz ulega zniekształceniu, przez cofniecie żuchwy i opadanie kącików ust. Taka wada zgryzu często wiąże się z wadą wymowy i trudnościami wymowy takich głosek jak s, z c, dz.

Przodozgryz

Dochodzi do niego, kiedy dolna szczęka zachodzi na górną. W rysach twarzy widać wysunięty do przodu podbródek. Twarz może mieć postać groźnego wyrazu.

Zgryz głęboki

O zgryzie głęboki mówimy, kiedy górne zęby zachodzą głęboko na dolne zęby. Twarz wydaje się wówczas nienaturalnie niesymetryczna. Takie ułożenie zębów powoduje, że bardzo się ścierają, dlatego trzeba korygować ją, zanim dojdzie do chorób dziąseł i przyzębia. 

Zgryz otwarty

W takim zgryzie zęby nie stykają się ze sobą w ogóle. Powstała przestrzeń nazywana jest szparą niedogryzową. Ta wada utrudnia jedzenie, szczególnie odgryzanie kęsów i przeżuwanie. Jej skutkiem jest wada wymowa polegająca na trudnościach z wymawianiem: t, d, s, dz, z, c, n, ł. Zgryz otwarty wydłuża twarz, zmniejsza napięcie mięśniowe warg i języka i mięśni żujących. 

Jak leczyć wady zgryzu i ich skutki?

Wszystkie wady zgryzu trzeba korygować u ortodonty. Najczęściej z pomocą aparatów ortodontycznych. Zęby można prostować w każdym wieku, jednak im szybciej wychwycimy i zaczniemy korygować wadę, tym szybciej i taniej. Prostujemy zęby nie tylko dla ładnego wyglądu, a przede wszystkim dla zdrowia. Jeśli wada zgryzu doprowadziła już do wad wymowy, wtedy oprócz ortodonty będzie potrzebna pomoc logopedy. Krzywe zęby mogą utrudniać higienę jamy ustnej, a w niedostępnych miejscach łatwo będą się odkładały resztki jedzenia, co może skutkować nieświeżym oddechem. Niedomyte zęby, mogą być przyczyną szybkiego powstawania kamienia nazębnego, a w konsekwencji parodontozy. Jeśli mamy jakikolwiek wątpliwości czy mamy wady zgryzu czy potrzebujemy pomocy ortodonty, warto umówić się na wizytę do stomatologa.