Bruksizm to współczesna choroba zębów, której konsekwencje mogą dotyczyć nie tylko jamy ustnej, ale także całej szczęki i głowy. Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć? Jak poradzić sobie z chorobą, która dotyka około 8-10 % ludności, choć większość nie ma o niej pojęcia?  

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to choroba, której nazwa pochodzi z greckiego: βρυγμός i oznacza zgrzytać zębami. Dolegliwość czasem jest na tyle intensywna, że może powodować patologiczne ścieranie się zębów. Występuje najczęściej w nocy, przez co zaliczana jest do parasomii, czyli grupy zaburzeń występujących w nocy. Typowe objawy choroby to ból głowy po przebudzeniu i zmiany na zębach.

Przyczyny i objawy bruksizmu

Tak naprawdę nie do końca wiadomo, skąd się bierze bruksizm, do podstawowych przyczyn tej choroby zaliczamy:

  • nadmierny stres
  • nadmierna wrażliwość na stres
  • wady zgryzu
  • owsicę.

Najczęściej podczas snu mięśnie żuchwy zaciskają się mimowolnie i jeśli powtarza się to często i trwa dłuższy czas, nacisk może wywoływać różne dolegliwości w ciele. Do widocznych objawów zaliczamy starte zęby, które często wiążą się także z bólem głowy, dyskomfortem słuchu, a nawet zaburzeniami snu.

Jeśli budzimy się z bólem głowy, bolącymi szczękami i podejrzewamy u siebie bruksizm, warto umówić się na wizytę do stomatologa i zapytać o to specjalistę.

Jak można leczyć bruksizm?

Leczenie bruksizmu jest uzależnione od intensywności i zmian, jakie już spowodował i wywołuje. Czasami zdarza się, że choroba towarzyszy nam tylko przez krótki czas zwiększonej ilości stresu, przez nagromadzenie trudnych sytuacji.  Jednak czasem może wymagać włączenia leków uspokajających i psychoterapii. Niekiedy konieczne jest także leczenie protetyczne i zastosowanie odpowiednich szyn odciążających. Nowatorską metodą, o której szerzej pisaliśmy tutaj, jest zastosowanie zastrzyku z botoksu.

Pomoc w leczeniu bruksizmu domowymi sposobami

Zmiany chorobowe leczymy pod opieką lekarza stomatologa, jeśli jednak choroba ma podłoże psychologiczne także z psychologiem lub psychoterapeutą. Istnieją także naturalne sposoby, którymi można wspomóc leczenie bruksizmu. Poniżej znajdziecie kilka z nich. Nie są one wystarczającymi metodami do walki z chorobą, ale ich stosowanie może przyspieszyć i wesprzeć leczenie.

Postawa

 Postawa naszego ciała wpływa na całe nasze ciało. W takim wypadku warto zadbać o postawę swojego ciała. Barki i kręgosłup szyjny wpływają na napięcie, jakie gromadzi się w mięśniach czaszki. Jeśli w trakcie dnia podczas siedzenia w pracy, jedzenia czy nauki siedzimy nieprawidłowo, krzywo, długo pozostajemy w jednej pozycji, wtedy pod koniec dnia nagromadzone napięcie może objawiać się zgrzytaniem zębów i zaciskaniem ich pod koniec dnia i w nocy. Wyprostowana sylwetka i regularne przerwy w jednej pozycji mogą znacznie pomóc mięśniom naszego ciała.

Masowanie szczęki

W celu rozluźnienia mięśni przy szczękach, aby się nie kurczyły i aby zapobiec ich napinaniu, można również masować twarz. Masowanie można zacząć od okolic uszu i powoli schodzić palcami w dół napinając skórę. W miejscach twardszych, w których czujesz napięcie, przyciśnij lekko. Aby masaże dały efekt, należy wykonywać je regularnie. Jeśli nie masz pewności czy robisz to dobrze, nie potrafisz wyczuć pod palcami mięśni, możesz skonsultować się z osteopatią lub fizjoterapeutą specjalistami od masażu.

Magnez

Magnez jest pierwiastkiem, który odpowiada w naszym ciele za przekazywanie impulsów nerwowych i skurczu mięśni. Najlepiej, aby magnez pobierać ze zróżnicowanej diety. Bogate w magnez są orzechy i zielone warzywa liściaste. W niektórych przypadkach konieczne jest suplementowanie magnezu, jednak powinno być to potwierdzone wcześniejszym badaniem laboratoryjnym i zastosowane tylko w przypadku niedoboru.  

Ziołoterapia i Aromateriapia

Niektóre zioła i olejki eteryczne mogą mieć działanie łagodzące i wspierające odpoczynek zalecany przy bruksizmie.

Do najczęściej polecanych ziół należą:

  • Rumianek – herbata rumiankowa uspokaja i relaksuje, należy jednak uważać, bo może wywołać działanie niepożądane stosowana wraz z innymi lekami na przykład z lekami rozrzedzającymi krew.
  • Lawenda – także pomaga się zrelaksować często wykorzystywana w aromatererapii  przy pomocy na przykład dyfuzorów stopniowo uwalniających zapach. Należy jednak uważać, ponieważ wpływa na cieśninie krwi, obniżając je u niektórych.
  • Waleriana – redukuje lęk. Bezpieczna w użyciu, kiedy stosuje się odpowiednie dawki.

Wszystkie te naturalne sposoby powinny być skonsultowane ze stomatologiem, który pomaga nam wyleczyć się z bruksizmem. Jest to ważne, ponieważ może podpowiedzieć nam, które mają większe powodzenia w naszym przypadku i ostrzec nas przed niepożądanymi skutkami innych.