Paradontoza to choroba zębów, która dotyka wielu ludzi, choć często nie mają oni o tym pojęcia. Współcześnie wiedza na ten temat pomaga uchronić się przed utratą zębów. Czym właściwie jest paradontoza? Jakie są przyczyny paradontozy, jak jej zapobiegać, a jak leczyć paradontozę? Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć z poniższego wpisu.

Co to jest paradontoza?

Paradontoza to choroba nazywana inaczej zapaleniem przyzębia.  Jest to stan zapalny tkanek, odpowiedzialnych za umocowanie zębów w dole zębowy. Zaliczamy do nich dziąsło, zębinę, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy.

Przyczyny paradontozy

Podstawową przyczyną paradontozy jest nieprawidłowo higiena jamy ustanej. Zbyt rzadkie lub niedokładne mycie zębów wpływa na pozostawanie na zębach osadu. Osad taki może się zamienić w kamień nazębny, a ten doprowadzić do chorób przyzębia. Większe prawdopodobieństwo zachorowania na parodontozę mają osoby po 35 roku życia, a także palący papierosy i nadużywający alkoholu.  Do innych czynników zaliczamy tak zwane choroby współtowarzyszące jak: cukrzyca, niewydolność krążenia, duże spadki odporności, a także wahania hormonalne wynikające na przykład z menopauzy czy ciąży.

Objawy paradontozy

Początkowo paradontozy nie widać, a pierwsze sygnały pojawiają się nieregularnie. Do objawów zapalenia przyzębia zaliczamy:

 • Obrzęk i zaczerwienione dziąsła
 • Osunięcie szyjek zębowych
 • Krwawienie z dziąseł przy szczotkowaniu
 • Stany ropne
 • Nadwrażliwość na zmianę temperatury pokarmów
 • Czasem nieprzyjemny zapach z ust

Mimo małej uciążliwości warto wszystkie podejrzenia skonsultować ze stomatologiem. A jeśli nic nam jeszcze nie dolega wiedzieć, jak zapobiegać paradontozie.

Jak zapobiegać paradontozie?

Skoro znamy już przyczyny powstawania paradontozy, możemy łatwo wywnioskować, jak jej zapobiegać.  

 • Przede wszystkim warto zadbać o częstą i dokładną higienę jamy ustnej.  
 • Po drugie należy pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.
 • dobrze jest ograniczyć zażywanie używek takich jak kawa, papierosy czy alkohol.
 • najlepiej unikać jedzenia słodyczy, a po każdym posiłku zawierającym cukier przepłukać zęby wodą.
 • warto używać nitki dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej, które często są antybakteryjne i docierają do miejsc, do których szczoteczka nie dotrze.

Powyższe działanie nie wykluczy, ale może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na paradontozę. Kiedy zaczniemy działać już od pierwszych sygnałów, gdy dostrzeżemy u siebie objawy paradontozy, mamy szanse na wczesne zahamowanie choroby. Masz podejrzenia? Umów się na wizytę do stomatologa.  

Paradontoza – leczenie

Kiedy odkryjemy u siebie pierwsze symptomy paradontozy, warto udać się do stomatologa. Ten przy podejrzeniu paradontozy skieruje nas to dentysty zajmującego się chorobami przyzębia i śluzówki jamy ustanej – periodontologa. Specjalista wykona dokładny wywiad i badania w celu określeniu stadium choroby, jeśli będzie trzeba zrobi także pantomogram – zdjęcie rentgenowskie struktur szczęki, aby zobaczyć ubytki w kośćcu.

Łagodny stan paradontozy zazwyczaj wymaga dokładnego usunięcia osadu i kamienia nazębnego, wyleczenia ubytków i ochrony zębów przed nawrotem osadu i kamienia.

Zaawansowany stan choroby, kiedy kamień wniknie głęboko pod dziąsło, może wymagać interwencji, w ramach której przy użyciu odpowiednich narzędzi usuwa się zawartość kieszonek zębowych. To godzinny zabieg, w którym końcówka urządzenia zbiera całą florę bakteryjną z płytki zęba.  Po około 4-6 tygodni warto udać się na wizytę kontrolną, by sprawdzić efekty.

Bardzo zaawansowany stan paradontozy może wymagać interwencji chirurgicznej. Wtedy leczenie polega na oczyszczaniu znacznie większych niż normalnie (2 mm) kieszonek zębowych. Taki zabieg nazywany jest kiretażem i stosuje się go, kiedy kości nie zostały jeszcze uszkodzone. Czasem konieczna jest regeneracja utraconego kośćca.  Przy poważnym stanie periodontolog może nam przepisać antybiotyk i lub podać inny lek, przyspieszający odbudowę uszkodzonych tkanek aplikowany bezpośrednio do dziąseł i na zęby.

Kiedy już zmagamy się z paradontozą, żadne domowe sposoby nie pomogą w jej wyleczeniu, ponieważ już na to za późno. Ból możemy złagodzić płukanką z ziół o działaniu przeciwzapalnym, ale po realną pomoc musimy udać się do specjalisty.