Ząbkowanie to dla maluchów bolesny proces, który rodzicom kojarzy się z wieloma nieprzespanymi nocami. Wyrzynanie zębów stałych także nie należy do najprzyjemniejszych, ale dolegliwości można łagodzić znacznie łatwiej i szybciej, dzięki lepszej komunikacji z kilkulatkiem.  

Kiedy spodziewać się u dzieci wymiany zębów? Jakie są objawy towarzyszą wyrzynaniu zębów stałych? Jak pomóc je dzieciom złagodzić? Kiedy udać się do dentysty w razie niepokoju w związku z wyrzynaniem się zębów stałych? Jak odróżnić zęby stale od zębów mlecznych? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej. Zapraszamy do przeczytania.

Kalendarz wyrzynania zębów stałych u dzieci

Zęby stałe przygotowują się do wyjścia, kiedy jeszcze mleczaki mocno trzymają się dziąseł. Między 3 a 6 rokiem życia pomiędzy mlecznymi zębami pojawiają się przestrzenie, a zęby mleczne jakby rozsuwają się, przygotowując miejsce dla zębów stałych.

Jest to jak najbardziej naturalne, dlatego nie można mówić o diastemie u małych dzieci, ponieważ szpary między zębami są fizjologicznym etapem rozwoju. W tym czasie korzenie zębów mlecznych zaczynają zanikać, po czym zęby wypadają.

Wyrzynanie zębów stałych zaczyna się po wypadnięciu dolnych jedynek, co nastepuje około 4-5 roku życia. Następnie dochodzi do wyrznięcia górnych jedynek – około 6 roku życia. Co dalej?

  • Około 7 roku życia rosną dwójki zwane siekaczami.
  • Między 9 a 10 rokiem życia wyrzynają się trójki i czwórki.
  • Około 10-11 lat wyrzynają się kły, a także czasem pojawiają się już przedtrzonowe.
  • Około 11-13 rozwijają się przedtrzonowe.

Następnie u niektórych między 17 a 30 rokiem życia wyrastają ósemki, zwane potocznie zębami mądrości. Jednak nie u wszystkich one występują – a ich brak nie jest czymś, czym trzeba by się martwić.

Jak odróżnić zęby mleczne od zębów stałych?

Kiedy pojawiają się zęby mleczne, łatwo to zauważyć, ponieważ jednego dnia zęba nie ma, a następnego już jest. Poza tym ząbkowaniu u najmłodszych towarzyszy intensywne ślinienie się, a maluch często dopomina się wówczas uwagi. Kilkulatki coraz więcej czasu spędzają na samodzielnej zabawie lub zabawie z innymi dziećmi, poza tym rzadziej zaglądamy im do buzi. Dobrze więc wiedzieć, że zęby stałe są często znacznie większe od mlecznych. Kiedy w buzi sześcioletniego dziecka pojawia się pierwszy stały ząb, wydaje się za duży. Należy jednak pamiętać o tym, że takie właśnie zęby będą nam towarzyszyć – oby jak najdłużej – w dorosłym życiu.  Poza tym zęby stałe posiadają charakterystyczną falbankę na końcu. Zęby mleczne są proste, stałe zaś, kiedy przebijają się przez dziąsło, wyglądają jakby były ponacinane.  

Jakie są objawy wyrzynania zębów stałych?

Proces wyrzynania zębów stałych u dzieci może przebiegać bezboleśnie, a może być nieprzyjemnym i bolesnym czasem. Wychodzeniu zębów może towarzyszyć:

  • ból głowy,
  • ból zęba i dziąsła, przez które przebija się ząb,
  • podwyższona temperatura czasem bardzo wysoka około 39 stopni,
  • zmęczenie,
  • ból uszu (ból wyrastających zębów promieniuje).

Jak pomóc dzieciom w dolegliwościach wyrzynania zębów stałych?

Wysoką temperaturę można zbijać lekami przeciwgorączkowymi lub chłodnymi kąpielami.  Ból zębów i dziąsła można łagodzić masowaniem szczoteczką. Ponadto można płukać jamę ustną naparem z szałwii. Ból można złagodzić także startym lub rozgniecionym goździkiem, pocierając często napuchnięte miejsce.  Powinniśmy też dawać dziecku pić chłodne napoje i przykładać lód lub kompres.  

Kiedy do dentysty z powodu problemów wyrzynania się zębów stałych?

Wyrzynanie zębów stałych u dzieci jest kwestią indywidualną. Każdy organizm rozwija się w swoim własnym tempie, więc i wyrzynanie zębów się może przebiegać u dzieci szybciej lub wolniej niż u rówieśników. Jeśli jednak martwimy się brakiem stałych zębów u naszych pociech, na cyklicznej kontroli po prostu powiedzmy dentyście o naszym niepokoju. Podejrzenia, że coś może iść nie tak, można zacząć mieć, kiedy dziecko skończyło osiem lat i dalej ma jedynie mleczne zęby.

Wyrzynanie zębów to kilkuletni proces rozwojowy.  Należy w tym czasie pamiętać o tym, żeby przypominać dzieciom o codziennym myciu zębów.