Każdemu z nas zależy na estetycznym wyglądzie. Równe i białe uzębienie należy do atutów, którymi warto się chwalić. Czy jednak pomimo braków ubytków i chorych zębów warto korygować polemiczne problemy dentystyczne? Diastema to według niektórych powód do dumy. Szczycą się nią niektórzy celebry, a dla innych jest przyczyną wstydu. Przyjrzyjmy się jednemu z trudnych do zakwalifikowania jako wadę zgryzu – diastemie.
Co to jest diastema?
Diastema to charakterystyczna przerwa między zębami. Szpary między zębami występują często u zwierząt na przykład u bobrów, gryzoni czy przeżuwaczy. Jednak u ludzi diastema nie jest czymś naturalnym i przerwę, której wielkość wynosi powyżej 2 mm, należy leczyć jak każdą inną wadę zgryzu.
Diastema – rodzaje i przyczyny
Diastemę możemy podzielić na dwie kategorie: pierwsza to przyczyny powstania diastemy, druga – to ustawienie jedynek względem siebie. Wśród przyczyn powstania możemy wymienić:
- prawdziwą, a jej źródłem jest przerost wędzidełka wargi lub jej nieprawidłowego przyczepu (chodzi o miejsce łączenia się wargi z dziąsłem.)
- rzekomą, która jest wynikiem braku siekaczy bocznych, bądź zmniejszenia ich rozmiaru czy występowaniem dodatkowego zęba.
- fizjologiczną – występuje u dzieci między 7 a 9 rokiem życia w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe.
Jeśli chodzi o ustawienie jedynek, wyróżniamy następujące rodzaje diastemy:
- równoległą – zęby ustawione są do siebie równolegle
- zbieżną – korzenie zębów są rozsunięte, a korony są zbliżone do siebie. Wada wymaga stałego noszenia aparatu ortodontycznego.
- rozbieżną – korzenie zębów skierowane są do siebie, a korony rozsunięte. Wadę można leczyć aparatem ortodontycznym ruchomym.
Wśród innych przyczyn powstawania diastemy należy wymienić zbyt małą ilość zębów w szczęce, czyli dolegliwość zwaną hipodoncją.
Jak można się pozbyć diastemy?
Aby pozbyć się diastemy najlepiej udać się do dentysty lub ortodonty. Sposób leczenia zależy od wieku i rodzaju diastemy i jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Kiedy lekarz zdiagnozuje już rodzaj diastemy ustala razem z pacjentem ścieżkę leczenia. Przy diastemie prawdziwej zaczyna od podcięcia wędzidełka. Wiele rodzajów diastem wymaga zastosowania ortodontycznego aparatu stałego, ruchomego lub nakładkowego. Jeśli przyczyną jest brak siekacza lub zbyt mała ilość zębów wtedy wstawia się implant. Gdy powodem jest hiperdoncja wtedy rozpoczynamy leczenie od usunięcia zęba.
Gdy diastema nie jest wadą zgryzu, ale jednak czujemy potrzebę, aby jakoś zasłonić ten defekt estetyczny możemy zastosować licówkę albo bonding. Licówka jest opcją droższą i polega na przyklejeniu na przyklejeniu do przygotowanego zęba cienkie porcelanowe płatki. Kolorem i wyglądem bardzo przypominają zęby, dlatego efekt jest naprawdę naturalny. Bonding diastemy jest tańszą opcją i polega na doklejeniu materiału kompozytowego do obu siekaczy. Jest to jednak mniej trwalsza metoda, ponieważ kompozyt może się z czasem odbarwić lub ukruszyć.
Dlaczego warto leczyć diastemę?
Diastemę warto leczyć z kilku powodów. Choć dla niektórych może się wydawać, że jest wyróżniającą cechą dodającą uroku łączą się z nią także problemy higieniczno-dentystyczne. Niewyleczona diastema może być przyczyną dalszych wad zgryzu. Poza tym może spowodować choroby dziąseł i przyzębia. Ponadto diastema może wpłynąć negatywnie na wymowę i doprowadzić do seplenienia. Jeśli jednak przerwa między siekaczami nie przekracza 2 mm decyzja czy chcemy ją usunąć należy do nas.
Najnowsze komentarze