Każdy chce mieć zdrowe i białe zęby. Nie tylko dla dobrego wyglądu, ale i komfortowego samopoczucia. Aby zęby mogły właściwie spełniać swoją funkcję, a my cieszyć się każdym posiłkiem musimy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Czasem jednak z powodu zaniedbania, braku czasu, złych nawyków żywieniowych na zębach pojawia się próchnica zębów. Czym właściwie jest? Jak jej zapobiegać, jak leczyć próchnicę? Odpowiedzi na te pytanie postaram się udzielić w artykule poniżej.

Co to jest próchnica zębów?

Próchnica zębów to choroba powstała z kilku typów bakterii, osadzających się w jamie ustnej na twardych tkankach zębów. Kiedy drobnoustroje w postaci osadu osiądą na płytce nazębnej, zaczynają z tego miejsca rozkładać cukry z pożywienia. W tym procesie wytwarzają kwasy, które zmieniają w niebezpieczny poziom naturalnego pH jamy ustnej (poniżej 5,5). Kwaśne środowisko może doprowadzić do demineralizacji, czyli pozbawienia niezbędnych minerałów, szkliwa. W efekcie na zębie pojawia się mała biała plamka, która pod wpływem barwników zawartych w pokarmach ciemnieje. Kiedy mamy do czynienia z białą plamką, można najbardziej efektywnie zapobiec jej rozprzestrzenianiu bez konieczności uzupełniania ubytków. Niestety – próchnica niezwykle rzadko dostrzegana jest na tym etapie. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty. Próchnica rozwijając się niszczy po kolei szkliwo, zębinę i dociera do miazgi. Nieleczona próchnica wywołuje ból zębów, powoduje, że zaczynają one reagować na zimne i gorące napoje.

Warto wiedzieć i należy o tym pamiętać szczególnie w bliskich kontaktach z dziećmi, że próchnica jest chorobą zakaźną. Osoba, która ma próchnicę, może zarazić nią inne osoby w rodzinie.

Jak zapobiegać próchnicy?

Na całe szczęście próchnicy można zapobiegać, a na pewno zmniejszać ryzyko jej powstania. Aby zminimalizować szanse próchnicy zębów, musimy znać przyczyny jej powstawania i unikać działań, które do tego prowadzą. Są nimi:

  • Niezrównoważona dieta
  • Rzadka higiena jamy ustnej lub jej brak
  • Duża ilość słodyczy
  • Złe nawyki żywieniowe

Na próchnicę wpływają przede wszystkim cztery czynniki: bakterie, podatność zębów, cukry i czas. Obecność dużej ilości baterii u osób z podatnością zębów, spożywających duże ilości cukrów – jeśli oba te czynniki wystąpią równocześnie – w odpowiednio długim czasie doprowadza do próchnicy. Czas jest dosyć istotnym warunkiem, bez którego choroba próchnicy może nie zaistnieć. Warunkiem jest jednak także odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej.

Zobacz również: Profilaktyka zębów – jak dbać o nie na co dzień

 Ponadto profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, a także na:

  • Dostarczaniu odpowiedniej ilości fluorków do organizmu
  • Dokładnym szczotkowaniu zębów
  • Stosowaniu nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej
  • Rzadkim spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany próchnicogennych
  • Regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym

Próchnica zębów – jak ją leczyć?

Niestety czasem, zamiast zapobiegać, musimy leczyć. Z próchnicą nie tylko trzeba, ale i można walczyć. Kiedy próchnica już się pojawi, nie wystarczą domowe sposoby: należy udać się do gabinetu stomatologicznego na leczenie. Sposób leczenia zależy od stadium, w jakim jest próchnica. Jeśli na zębach znajdują się białe lub nieco ciemniejsze plamki, wtedy wystarcza remineralizacja szkliwa. Działanie to polega na oczyszczeniu zęba i nałożeniu na niego lakieru z fluorem. W przypadku ubytku, mając na celu zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom, stomatolog usuwa uszkodzone tkanki zęba i umieszcza w to miejsce materiał wypełnienia do odbudowy zębów, zwany potocznie plombą.

Kiedy próchnica jest bardzo zaawansowana i dotyczy zakażenia tkanek miękkich, znajdujących się w środku zęba, konieczne jest leczenie kanałowe. Zupełne zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do konieczności usunięcia zęba lub leczenia protetycznego. Wczesne wykrycie próchnicy naprawdę ma znaczenie, a regularne wizyty u dentysty są tak ważne. Minimum co pół roku. Zapraszamy serdecznie wszystkich na przegląd i profilaktyczną kontrolę próchnicy.

Zobacz również: Leczenie kanałowe – 5 mitów na jego temat