Każdy człowiek stara się dbać o zęby na tyle, by nie trzeba było ich usuwać. Zdarzają się jednak w życiu sytuacje, w których jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Mimo rozwoju stomatologii, w niektórych przypadkach ekstrakcja zęba może okazać się koniecznością. Kiedy trzeba usunąć ząb? W jaki sposób przebiega ten zabieg? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Co to jest ekstrakcja?

Choć potocznie mówimy o „wyrywaniu” zęba, formalnie czynność ta nosi nazwę ekstrakcji lub usunięcia. Ten wykonywany w gabinetach dentystycznych zabieg chirurgiczny polega na usunięciu jednego z zębów z jamy ustnej pacjenta. Wykorzystuje się przy tym znieczulenie miejscowe. Dzięki temu złagodzony zostaje ból, choć pacjent może nadal odczuwać ucisk w operowanej przez stomatologa okolicy.

O potencjalnym usuwaniu zęba zaczynamy rozmyślać zazwyczaj wtedy, gdy przynosi on ból. Czy jednak jest to jedyna przesłanka do tego, by pozbywać się uzębienia? Sprawdźmy, jakie są wskazania do usunięcia zęba.

Kiedy trzeba usunąć ząb?

W coraz większej liczbie przypadków wywołujący ból ząb można skutecznie wyleczyć. Najczęściej nie ma potrzeby usuwania go z jamy ustnej – z korzyścią dla pacjenta. Niestety, w niektórych przypadkach ekstrakcja zęba okazuje się jedynym możliwym wyjściem z kłopotliwej sytuacji. Zazwyczaj stomatolog po tym, jak przeprowadzi z pacjentem wywiad, wykonuje dodatkowo zdjęcie RTG zęba. W ten sposób sprawdza jego stan i kompletuje wszystkie niezbędne informacje. Następnie podejmuje decyzję, czy ząb jest jeszcze do odratowania, czy musimy spisać go na straty.

Najczęściej do usunięcia typowane są te zęby, które charakteryzują się nieodwracalnym zapaleniem miazgi. Innym powodem może być niedostateczna ilość tkanki zęba do jego odbudowy. Ekstrakcja może być konieczna także w przypadku zębów, które są znacznie rozchwiane lub takie, którym towarzyszy uciążliwy stan zapalny.

Zastanawiając się, kiedy trzeba usunąć ząb, warto wspomnieć także o osobnej kwestii. Mowa o usuwaniu zębów z powodów ortodontycznych, na przykład, by zrobić miejsce innym zębom lub wyprostować zgryz pacjenta. Powodem ekstrakcji są także bolesne upadki lub wypadki, których skutkiem było złamanie zębów oraz urazy części twarzowej czaszki. Może się wtedy okazać, że uzębienie jest niemożliwe do odbudowania i konieczne jest usunięcie poszczególnych, połamanych zębów.

W jaki sposób przebiega zabieg ekstrakcji?

Kiedy trzeba usunąć ząb, lekarz stomatolog rozpoczyna procedurę od znieczulenia miejscowego u pacjenta. Kolejnym krokiem jest zerwanie więzadła okrężnego, które otacza ząb przeznaczony do ekstrakcji. Następnie dentysta bierze do ręki specjalne kleszcze i za ich pomocą próbuje zwichnąć ząb, by wyciągnąć go z zębodołu.

To jednak nie koniec procesu ekstrakcji – następnie trzeba oczyścić zębodół. W ten sposób pozbawia się pacjenta pozostałych stanów zapalnych, fragmentów kości lub rozkruszonych kawałków zęba. Ten etap ekstrakcji nosi nazwę wyłyżeczkowania, po nim natomiast następuje zaopatrzenie rany, najczęściej jałowym gazikiem.