Teoretycznie każdy człowiek ma tyle samo zębów, jednak natura potrafi nas zaskakiwać. Zęby dwoiste to nietypowa, rzadka anomalia. Przytrafia się około 0,5% dzieciom przy zębach mlecznych i 0,1% w przypadku zębów stałych. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!
Czym są zęby dwoiste?
Zęby dwoiste to zaburzenie wielkości lub kształtu zęba. Rozróżniamy trzy odmiany tej wady:
- zęby zrośnięte – powstają poprzez zrośnięte korzenie, łączą się przez cement. Mają rozdzielne korony, komory i kanały korzeniowe. Takie zęby mogą powstać, kiedy korony są już całkowicie ukształtowane.
- zęby zlane – tworzą się, kiedy co najmniej dwie zawiązki łącza się ze sobą. Połączenie takie odbywa się przez szkliwo lub przez zębinę.
Zęby zlane mogą mieć:
– wspólną dużą komorę i jeden wspólny kanał korzeniowy,
– wspólną komorę, ale oddzielne kanały korzeniowe,
– odrębne komory i kanały korzeniowe.
Zęby zlane mogą również w efekcie zmniejszyć liczbę zębów w jamie ustnej.
- zęby bliźniacze – tworzą się w momencie kształtowania się korony, kiedy dzieli się jeden zawiązek. Mają wówczas wspólny kanał korzeniowy.
Przyczyny powstania zębów dwoistych
Nauka nie ustaliła jeszcze konkretnych powodów, dlaczego u niektórych osób pojawiają się zęby dwoiste. Dentyści, którzy badają nieliczne przypadki dwoistości zębów, często spotykają się konfliktem czynnika RH u rodziców, więc wskazują na uwarunkowania genetyczne.
Inne określenia na zęby dwoiste
W stomatologii, jak w każdej dziedzinie nauki, stosuje się czasem różne nazwy na tę samą rzecz. Zęby dwoiste także posiadają swoje zamienniki w nazewnictwie, które przez dentystów stosowane są zamiennie:
- zęby bliźniacze,
- zlane zęby,
- zęby zrośnięte,
- fuzja,
- geminacja.
Co zrobić w przypadku posiadania zębów dwoistych?
Zęby dwoiste wymagają w pierwszej kolejności konsultacji medycznej. Stomatolog musi dokładnie zbadać każdy przypadek, podchodząc do niego indywidualnie. Kiedy problem ten występuje u dzieci z zębami mlecznymi i nie wpływa to na wadę zgryzu, anomalię wystarczy obserwować.
Jeśli jednak rozwiną się w pełni korzenie zębów stałych i dopiero wówczas pojawi się problem dwoistości, konieczne jest odpowiednie leczenie. Najczęściej dokonuje się chirurgicznego usunięcia, a zgryz pacjenta koryguje się przy pomocy terapii ortodontycznej. Długość leczenia zależy od zniekształcenia zgryzu.
Pacjenci mający zęby dwoiste często borykają się także z problemami natury psychicznej. Spowodowane są one najczęściej nieestetycznym wyglądem. Niska samoocena może być wsparta w takim przypadku przez pracę z psychologiem.
Ta anomalia wymaga takiej samej lub nawet jeszcze bardziej uważnej codziennej higieny jamy ustnej. Zalecane jest Szczotkowanie minimum dwa razy dziennie czy też nitkowanie to niezbędne nawyki, pomocne w utrzymaniu zębów w zdrowiu.
Najnowsze komentarze