Aparat ortodontyczny to znak naszych czasów. Stale poszerza się wiedza na temat naszego uzębienia, więc dbałość o nie znacznie się poprawiła. Rozwój stomatologii wprowadził coraz bardziej precyzyjny sprzęt do gabinetów. Doprowadził też do wynalezienie elektrycznych i soniczne szczoteczek. Pasty i płyny do płukania mają coraz lepszy skład.

Powszechny dostęp do stomatologów zarówno dla dzieci jak i dorosłych spowodował coraz większą świadomość. Wzrosła też chęć posiadania perfekcyjnego, równego, białego uśmiechu.  W efekcie tych zmian coraz więcej osób decyduje się na aparat ortodontyczny, który wyrównuje zęby, ale jednocześnie utrudnia dbałość o nie. Leczenie wad zgryzu za pomocą aparatu na zębach może być długie i trudne.  Jak pielęgnować zęby nosząc aparat ortodontyczny? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi.  

Codzienna dbałość o zęby z aparatem ortodontyczny 

Aparat ortodontyczny prostujący nasze zęby często ogranicza nam dostęp do umycia niektórych miejsc, a przez to utrudnia codzienną pielęgnację zębów. Dlatego po założeniu stałego aparatu ortodontycznego dobrze jest zmienić nieco nawyki higieny jamy ustnej, a czasem i żywienia. Po to by jedzenie i mycie zębów z aparatem sprawiało jak najwięcej przyjemności, a w każdym razie jak najmniej dyskomfortu.    

Czego używać do mycia zębów nosząc aparat ortodontyczny?

Mając założony aparat ortodontyczny, do mycia zębów będziemy potrzebować nieco innych narzędzi i tradycyjną szczoteczkę trzeba będzie odłożyć na jakiś czas.

Szczoteczka

Aby dosięgnąć wszystkich przestrzeni zębowych i między zębowych dobrze jest, zaprzyjaźnić się ze specjalną szczoteczką w kształcę litery V, zwana często szczoteczką ortodontyczną. Pozwala ona na dotarcie do miejsc zakrytych zamkami. Szczoteczki te mają także korzystne działanie na sam aparat. Najlepiej wybrać taką o średnio-twardym włosiu. Posiadaczom aparatów na zębach zalecane jest używanie także szczoteczki jednopęczkowej, której niewielka forma pozwala łatwiej dotrzeć do zębów i przestrzeni między nimi. Nosząc aparat, można również używać szczoteczki elektronicznej lub sonicznej, której obroty i drgania nie tylko myją zęby, ale i masują dziąsła.

Irygator

Dobrym pomysłem jest stosowanie irygatora, jeśli dotąd go nie używaliśmy. Irygator to urządzenie, które wykorzystując wodę pod ciśnieniem, wymywa resztki jedzenia z przestrzeni między zębowych, a jednocześnie robi masaż dziąseł, poprawiając ich ukrwienie.

Płyn do płukania

By mieć poczucie dłuższej świeżości warto używać płynów do płukania. Działają one antyseptycznie i antybakteryjnie. Sklepowe płyny do płukania można uzupełniać domowymi płukankami ziołowymi, do których składniki znajdziecie we własnej kuchni. Szałwia i rumianek pomagają na stany zapalne i podrażnienia dziąseł.    

Wosk ortodontyczny

Stosuje się go w celu zabezpieczenia przed podrażnieniem śluzówki jamy ustnej. Jeśli czujemy, że jakieś miejsce ociera język lub dziąsło nakładamy na nie po dokładnym osuszeniu kawałek wosku ortodontycznego.  Po pewnym czasie wosk może się zetrzeć. Jeśli nadal czujemy w tym miejscu dyskomfort, nakładamy wosk kolejny raz. Wosk ortodontyczny potrzebny jest zwłaszcza na początku drogi do prostych zębów ze stałym aparatem ortodontycznym.

Czego unikać

Kiedy nosisz aparat ortodontyczny, teoretycznie możesz jeść wszystko. Jednak lepiej niektórych pokarmów unikać lub znacznie je ograniczyć. Przede wszystkim słodkich krówek ciągutek i innych ciągnących się słodyczy oblepiających nasze zęby. Dobrze też ograniczyć potrawy zawierające pokarmy silnie barwiące jak jagody, buraki, wino, kawa. Jeżeli jednak zdarzy nam się, sięgnąć po pokarmy pozostawiające kolorowe ślady na zębach dobrze jest po posiłku wypłukać je wodą lub niedługo po jedzeniu umyć zęby. Na czas noszenia aparatu warto odpuścić sobie także pasty i inne środki wybielające, ponieważ ich działanie może być zbyt silne dla podrażnionego aparatem szkliwa. Warto zabiegi i specyfiki wybielające zostawić na czas po zdjęciu aparatu ortodontycznego, kiedy zęby i dziąsła trochę od niego odpoczną. Kiedy? O to najlepiej spytać ortodontę.

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego higiena jamy ustnej jest trudniejsza jednak tak samo, a nawet tym bardziej ważna. Nieprawidłowa dbałość o zęby może doprowadzić do stanów zapalnych, przerostu tkanek otaczających zęby, nieprzyjemnego zapachu z ust czy próchnicy. Najlepiej ściśle trzymać się zaleceń lekarza, a w razie pytań i wątpliwości pytać ortodonty lub dentysty.