Czy herbata pomaga czy szkodzi zębom? Zdania lekarzy są podzielone. Wiemy, że to, co wkładamy do ust, ma wpływ na cały nasz organizm – w tym na nasze zęby i higienę jamy ustnej. Kawa i słodkie napoje, owoce i warzywa o silnie barwiących sokach to rzeczy, które warto monitorować. A jak to jest z herbatą? Herbata ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak wiemy, że obecnie mamy dostęp do rozmaitych odmian, różniących się zarówno smakiem, aromatem jak i właściwościami i wpływem. Czy herbata pozytywnie wpływa na nasze zęby, czy lepiej jej unikać? Czy jej korzyści są większe niż wady wynikające z jej picia? Jakie herbaty powinny znaleźć się na czarnej liście, a jakie wskoczyć na listę must have w dbaniu o swoje zdrowie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule poniżej.
Jaka herbatę wpływa na zęby pozytywnie?
Herbata ma szereg prozdrowotnych korzyści dla naszego organizmu. Najbardziej pozytywny wpływ na nasze zęby ma herbata biała. Zaraz za nią naukowcy polecają herbatę zieloną. Wartościowe są także herbaty ziołowe. O tym, dlaczego warto pić każdy z tych rodzajów herbaty, przeczytasz poniżej.
Zalety herbaty białej:
– jest najmniej przetworzona,
– zebrane liście są jedynie suszone,
– ma w sobie najwięcej składników odżywczych,
– zawiera naturalne fluorki wzmacniające zęby,
– pomaga zwalczać bakterie i utrzymać higienę jamy ustnej,
– zawiera najmniej teiny w porównaniu do innych herbat, więc powoduje minimalny osad i gromadzenie się kamienia nazębnego,
– zapobiega próchnicy, czyli demineralizacji płytki nazębnej,
– wzmacnia wybielanie zębów.
Zalety herbaty zielonej:
– zawiera fluor, który pozytywnie wpływa na nasze zęby,
– posiada polifenole, które mają działanie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie,
– zawiera katechiny, które hamują powstawanie płytki nazębnej, a także ograniczają powstawanie i rozwój próchnicy,
– łagodzi objawy chorób przyzębia i paradontozy,
– zwiększa mineralną gęstość kości, w tym zębów,
– reguluje poziom pH w ustach, może być zastępstwem dla mycia zębów po posiłku w ciągu dnia,
– odświeża oddech.
Zalety herbat ziołowych:
– wiele ziół wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, więc mogą zapobiegać próchnicy,
– zawierają minerały, które wzmacniają organizm, w tym także zęby,
– zioła mięty i eukaliptusa odświeżają oddech,
– zioła rumianku i szałwii działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, zalecane są zwłaszcza po ekstrakcji zęba i zmniejszają objawy i dolegliwości paradontozy.
Jaka herbata negatywnie wpływa na nasze zęby i dlaczego?
Najgorszy wpływ na nasze zęby ma herbata czarna, czerwona i owocowa. Wysoka zawartość teiny ma brudzące działanie dla naszych zębów. Szczególnie niekorzystne są herbaty z silnie barwiących owoców, takich jak jagody czy maliny. Picie owocowego napoju zwiększa ryzyko erozji szkliwa. Przebarwienia wyglądają nieestetycznie, a dodatkowo mogą być łatwym miejscem dla rozwoju bakterii.
Nie bez wad jest także herbata zielona. Powoduje silny osad, a zbyt duże ilości zielonej herbaty może doprowadzić do przedawkowania fluoru, w które ta herbata jest bogata. Jak ze wszystkim, trzeba uważać – dwie-trzy filiżanki to maksimum na dzień.
Co zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ herbaty na zęby?
Aby zminimalizować szkody, jakie może wywołać kolejna filiżanka herbaty, można skrócić czas parzenia. Zalewając liście lub torebkę herbaty poczekajmy dwie minuty, a potem wyjmijmy torebkę lub koszyczek z liści albo przelejmy ją przez sitko. Pozostawienie torebki lub liści, dopóki nie zobaczymy dna kubka, znacznie zwiększa ilość teiny, która oddawana jest coraz ciemniejszej herbacie.
Innym sposobem jest umycie zębów po wypiciu herbaty.
Z kolei, aby złagodzić wpływ czarnej herbaty, można dodać do niej cytrynę
Zioła i herbata wpływają na zęby, mogą więc one wspierać nas w higienie jamy ustnej i w prowadzeniu dobrego trybu życia. Przy przewlekłych chorobach lepiej zapytać swojego lekarza o zgodę na sięgniecie po daną herbatę. Jeśli mamy wątpliwości, jak dana herbata wpłynie na zęby w naszych szczególnym przypadku, lepiej zapytać o to stomatologa.
Najnowsze komentarze