Wybielanie zębów to jeden z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, o którym myśli wielu pacjentów. Niestety, obrósł on w wiele mitów, które powodują strach i obawy przed wizytą w gabinecie. Spróbujmy rozprawić się dziś z pięcioma mitami, dotyczącymi wybielania zębów.

Mit 1: Wybielanie zębów może uszkodzić szkliwo i doprowadzić od nadwrażliwości

Bezpieczeństwo zabiegu to jedna z głównych obaw. Pokutuje przeświadczenie o tym, że preparaty wybielające szkodzą zębom, ponieważ niszczą szkliwo i doprowadzają do nadwrażliwości zębów. To nieprawda – jeżeli u pacjenta pojawi się nadwrażliwość, to jest ona zawsze krótkotrwała i najczęściej w ciągu 24 godzin mija, natomiast zęby i ich szkliwo pozostają nienaruszone.

Mit 2: Domowe sposoby wybielania są równie skuteczne, jak wizyta w gabinecie

Samodzielne wybielenie zębów w domowym zaciszu, przy użyciu zakupionych preparatów, jest zdaniem wielu osób równie skuteczne, co zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Niestety, to błędne przeświadczenie. Owszem – oferowane w aptekach i innych sklepach preparaty, takie jak lakiery czy pasty, mają właściwości wybielające. Nie jest możliwe jednak dokładne rozprowadzenie preparatu na powierzchni wszystkich zębów i uzyskanie jednolicie białego uśmiechu. W efekcie pacjent po samodzielnym „zabiegu” może być rozczarowany licznymi przebarwieniami, które nadal będą widoczne gołym okiem.

Mit 3: Wizyta w gabinecie zapewni białe zęby na lata

Niestety, także w przypadku jakości bieli na zębach właściwe jest stwierdzenie, że nic nie trwa wiecznie. Wprawdzie wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym zapewni długotrwały efekt, jednak z biegiem czasu uzębienie i tak zacznie tracić kolor. Zazwyczaj ma to miejsce po około trzech latach od zabiegu, zależy jednak od takich czynników, jak spożywanie dużej ilości czarnej kawy lub mocnej herbaty, palenie tytoniu oraz od nawyków żywieniowych danego pacjenta.

Mit 4: Wybielanie zębów daje taki sam rezultat u każdego pacjenta

Także i to stwierdzenie nie jest prawdą. Wiele zależy bowiem od wspomnianych już nawyków żywieniowych i nałogów pacjenta. Ważne są także jego uwarunkowania genetyczne, na które nie ma żadnego wpływu. W przypadku efektu końcowego znaczenie ma także fakt, jak bardzo przebarwione i zdemineralizowane zęby ma pacjent w chwili zgłaszania się do gabinetu stomatologicznego.

Mit 5: Wybielanie zębów to zabieg dla każdego

Chcielibyśmy, by tak było, jednak to nieprawda. Wybielanie zębów możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy są one w pełni zdrowe. Pacjent nie może mieć jakichkolwiek śladów próchnicy czy też nieleczonych ubytków. W pierwszej kolejności należy zatem zadbać o stan uzębienia i doprowadzić je do zdrowia, a następnie wyczyścić zęby z płytki i kamienia nazębnego, by wybielanie było możliwe i skuteczne. Należy także pamiętać o tym, że zabieg ten możliwy jest wyłącznie u dorosłych pacjentów, którzy mają w pełni rozwinięte zęby.