Stomatolog zajmuje się zębami wszyscy to wiedzą. Jednak co dokładnie wchodzi w zakres jego zadań oprócz wypełniania ubytków i wyrywania zepsutych zębów? Poniżej znajdziecie zaskakująco różnorodną listę usług i zadań, z którymi możecie spotkać się w gabinecie dentystycznym.

Stomatolog — Specjalności lekarsko stomatologiczne

Jak w każdej dziedzinie nauki także w stomatologii lekarz ma możliwość specjalizować się w konkretnej działce. Dentysta może być ekspertem w podanych specjalnościach:

  • Stomatologia dziecięca
  • Ortodoncja
  • Chirurgia stomatologiczna 
  • Chirurgia szczękowo-twarzowa
  • Protetyka stomatologiczna
  • Epidemiologia
  • Stomatologia zachowawcza z endodoncją
  • Periodendologia
  • Zdrowie publiczne

Nietrudno się domyślić, że dziecięcy stomatolog najczęściej leczy zęby dzieciom, a ortodonta pracuje z pacjentem nad wadami zgryzu. Są to najbardziej popularne dziedziny stomatologiczne. Co kryje się pod periodontologią czy protetyką?

Poniżej wyjaśniłam pokrótce każdą z dziedzin, aby łatwiej było zdecydować, jakiego konkretnie specjalisty szukamy.

Stomatologia dziecięca

Nazywana fachowo pedodoncją zajmuje się leczeniem zębów mlecznych i stałych u najmłodszych pacjentów. Duże znaczenie ma tutaj profilaktyka skupiona na zapobieganiu powstawania i rozwoju próchnicy poprzez zabiegi takie jak lakowanie i lakierowanie zębów. Bardzo ważne jest także uczenie dzieci jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Kiedy iść pierwszy raz do dentysty z dzieckiem znajdziesz tutaj: http://stomatologianasolaczu.pl/pierwsza-wizyta-dziecka-u-dentysty/

Ortodoncja

Nazywana także ortopedią szczękowo twarzową zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem wad zgryzu, a także ich zapobieganiem. W leczeniu często stosuje się stałe lub ruchome aparaty ortodontyczne. O tym jak dbać o zęby nosząc aparat dentystyczny, przeczytacie tutaj.  

Chirurgia stomatologiczna

Zwana często małą chirurgią. Do specjalisty chirurga możemy się zgłosić z takimi problemami jak usuniecie zębów mądrości jeśli jeszcze się nie wyrżnęły, a jest to konieczne. Usługi chirurga stomatologii mogą być pomocne także wtedy kiedy będziemy musieli usunąć torbiele twarzoczaszkowe, przy leczeniu ropni, zespołów bólowych twarzoczaszki czy łagodnych nowotworów.  

Chirurgia szczękowo twarzowa

Ta część działalności stomatologa zajmuje się wszelkimi złamaniami w obrębie twarzo-szczęki. To dział medycyny, który wyodrębnił się z chirurgii ogólnej na przełomie XIX i XX wieku.  W tej dziedzinie mogą kształcić się lekarze dentyści, a także lekarze innych kierunków medycznych.

Protetyka stomatologiczna

Protetyka także zaliczana jest do pedodoncji i zajmuje się leczeniem ubytków i przywracaniem aparatowi szczękowemu jak najlepszej sprawności. Do zadań protetyka należy na przykład wykonanie protezy dentystycznej.

Stomatologia zachowawcza

zajmuje zapobieganiem próchnicy i leczeniem tkanek zębów zmienionych przez choroby.

Stomatolog a endodoncja

Ta działalność z kolei polega na tzw. leczeniem kanałowym i skupia się na leczeniu miazgi zęba i tkanek około wierzchołkowych.

Periodentologia

Zwana też parodontologią, zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i śluzówki jamy ustnej. Najczęściej spotykaną chorobą w te dziedzinie jest parodontoza.

Epidemiologia i zdrowie publiczne

należy to zadań dentysty tak samo jak i do lekarzy wszystkich specjalności i polega na szerzeniu wiedzy na temat zdrowia.

Badania, które wykonuje stomatolog

Każda pierwsza wizyta zaczyna się od wywiadu lekarskiego, a potem następuje badanie stomatologicznego. Dentysta zagląda do jamy ustnej w celu skontrolowania stanu naszych zębów. Niekiedy trzeba wykonać zdjęcie RTG, aby mieć pełny obraz zębów pacjenta.

 Kiedy potrzebujemy pomocy dentysty lub zbliża się czas kontroli badania stomatologicznego, umawiamy się na wizytę bezpośrednio w gabinecie, lub telefonicznie na przykład tutaj.

Zabiegi, jakie najczęściej wykonuje stomatolog w gabinecie

Wiemy już, że zakres działam stomatologii jest szeroki do najczęściej wykonywanych zabiegów należy

A także mniej znane

Wszystkie zabiegi, które wykonujemy w naszym gabinecie, znajdziecie tutaj

Mamy nadzieję, że wiedza o tym czym zajmuje się stomatolog, zachęci do regularnych wizyt, które mogą zaoszczędzić nam bólu, z którym często osoba dentysty niesłusznie jest kojarzona. Stomatolog może pomóc nam w polepszeniu zdrowia, a także wyglądu uzębienia.