Wśród podstawowych zabiegów stomatologicznych, oferowanych przez niejeden gabinet, znaleźć można skaling i piaskowanie zębów. Czym wyróżniają się te zabiegi? Kiedy będą nam potrzebne? Przyjrzyjmy się im z bliska.

Co to jest skaling?

Przez skaling rozumiemy usuwanie kamienia nazębnego, który zdołał się zgromadzić w okolicy szyjek zębowych. Warto regularnie dbać o usuwanie twardych złogów nazębnych. W przypadku nagromadzenia się kamienia mogą w naszej jamie ustnej pojawić się niemile widziane stany zapalne. Często kamień prowadzi to też do krwawienia z dziąseł, nadwrażliwości oraz odsłaniania szyjek zębowych. W efekcie może to doprowadzić do takiego zjawiska, jak parodontoza i ewentualna utrata zębów.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie stanowi uzupełnienie skalingu – często wraz z dodatkowo stosowanym zabiegiem fluoryzacji. Podczas tej czynności zęby zostają dodatkowo oczyszczone z nieestetycznych przebarwień i osadu. Stosuje się w tym celu specjalną piaskarkę. Pod ciśnieniem, przy zastosowaniu wody, rozpyla ona na zębach drobny proszek. W ten sposób z trudno dostępnych miejsc można sunąć pozostałe resztki kamienia nazębnego, osadu czy wspomnianych przebarwień.

Skaling i piaskowanie zębów powinno się wykonywać przynajmniej raz lub dwa razy do roku. Jeśli jednak nałogowo pijemy kawę lub palimy papierosy, powinniśmy decydować się na częstsze czyszczenie zębów. Warto zaznaczyć, że nie jest to bolesny zabieg i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Po wykonaniu piaskowania, przez trzy godziny należy się powstrzymać od palenia papierosów. Dodatkowo zalecana jest wstrzemięźliwość odpicia kawy, wina i innych napojów, które barwią zęby.

Gdzie wykonać skaling i piaskowanie zębów?

Oba zabiegi można wykonać w naszym gabinecie, na ul. Gen. Maczka 14 w Poznaniu, po uprzednim umówieniu się na wizytę. Zachęcamy do zadbania o swoje zęby i ich regularnego czyszczenia. Nawet dwa skalingi w ciągu roku potrafią przynieść zaskakujący efekt w postaci o wiele czystszych i bielszych zębów. Warto mieć te zabiegi na uwadze, jeśli zależy nam na pięknym uśmiechu, który będziemy mogli eksponować w każdej sytuacji.