Przeglądając ofertę gabinetu stomatologicznego nierzadko klienci zwracają uwagę na terminy, które wydają się dla nich niejasne. Jednym z nich jest lakowanie bruzd zębowych – mało kto wie, na czym polega ten zabieg. Pora zatem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu!

Czym jest lakowanie bruzd?

Lakowanie bruzd zębowych, zwane potocznie także lakowaniem zębów, to zabieg profilaktyczny. Polega on na pokryciu zębów substancją, której bazę stanowią żywice. Celem lakowania jest uszczelnienie wszystkich szczelin i bruzd w zębach, by zabezpieczyć je przed możliwością wnikania bakterii, które wywołują próchnicę.

Kto może mieć lakowane zęby?

Lakowanie może dotyczyć zarówno zębów stałych – u dorosłych – jak również zębów mlecznych, u dzieci. W obu przypadkach zęby pokrywane są specjalnym preparatem, czyli lakiem. Zawiera on między innymi jony fluoru, dzięki którym lak wykazuje właściwości przeciwpróchnicze, a zarazem ma pozytywny wpływ na wzmocnienie szkliwa nazębnego.

Jak wygląda zabieg lakowania zębów?

Wbrew pozorom, lakowanie bruzd zębów jest nie tylko bezbolesne, ale i szybkie. W pierwszej kolejności dentysta używa specjalnej szczoteczki, by oczyścić powierzchnię tych zębów, które będą lakowane. Następnie nanosi się na nie specjalny żel, umożlwiający przymocowanie preparatu, zwanego lakiem. Stomatolog nanosi jego cienką, płynną warstwę, rozprowadzając ją w sposób równomierny. Następnie ulega ona naświetleniu specjalną lampą, dzięki czemu twardnieje.

Jakie zęby powinny przejść lakowanie bruzd?

Najczęściej dentysta wykonuje lakowanie na zębach trzonowych. Dlaczego? To właśnie one są najbardziej narażone na ścieranie, przez co powstają w nich bruzdy i szczeliny. Proces lakowania warto wykonać tuż po tym, jak wyrżnie się ząb trzonowy u dziecka, czyli w wieku około 6-8 lat. Dzięki temu już od samego początku ząb otrzyma ochronę przed potencjalnymi czynnikami chorobotwórczymi, w tym przed próchnicą.