Kiedy strasznie boli nas ząb, a leki przeciwbólowe niekoniecznie są w stanie pomóc, konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa. Bardzo możliwe bowiem, że w naszym zębie rozwija się stan zapalny miazgi. Jest nią ta wrażliwsza część zęba, która znajduje się wewnątrz niego. Wiele osób rozważa wówczas tylko i wyłącznie usunięcie zęba, by pozbyć się towarzyszącego mu bólu. Istnieje jednak inne, o wiele skuteczniejsze rozwiązanie. Warto wziąć pod uwagę endodoncję, znaną potocznie jako leczenie kanałowe.

Przyczyny powstawania stanu zapalnego

Podstawowa przyczyna wiąże się nierozłącznie ze stanem naszych zębów. Jeśli posiadamy ubytki w uzębieniu istnieje szansa, że właśnie przez nie do struktury delikatnej miazgi naszego zęba dostaną się drobnoustroje. Rozmnażając się w miazdze, mogą wywoływać jej stan zapalny. W efekcie przede wszystkim odczuwamy silny ból, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze – możliwy jest stan ropny lub obumarcie miazgi. By temu zapobiec, warto zdecydować się na leczenie kanałowe.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Na samym początku lekarz stomatolog musi określić kształt i długość kanału. Najczęściej w tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zęba bądź używa się specjalnego urządzenia do mierzenia długości kanałów.

Kolejnym krokiem jest otwarcie wejścia do kanałów zęba, by je oczyścić. Do tego celu lekarz stosuje specjalne niklowo-tytanowe narzędzia. Za ich pomocą może usunąć bakterie z zainfekowanego fragmentu miazgi zębowej oraz zębiny, która otacza miazgę. Kanały są także płukane środkami bakteriobójczymi.

Ostatnim krokiem jest wypełnienie zęba i jego kanałów materiałem światłoutwardzalnym. Zabezpiecza on ząb przed dostaniem się do środka bakterii i ponownym wywołaniem stanu zapalnego.

Jakie zalety ma leczenie kanałowe zęba?

Współczesna medycyna w zakresie endodoncji znacznie odbiega od zabiegów sprzed lat. Obecnie stosowane narzędzia i materiały przede wszystkim pozwalają skrócić czas leczenia i zapewniają pacjentowi niemal bezbolesne zabiegi. Leczenie kanałowe obecnie pozwala także o wiele dokładniej oczyścić miazgę i wypełnić także nietypowe, kręte kanały zębowe. Poprawnie wypełniony i wyleczony ząb może jeszcze przez długie lata służyć pacjentowi. Tymczasem jeszcze kilka lat temu byłby on być może zmuszony po prostu usunąć zęba, by pozbyć się bólu.