W miarę upływu lat opieka stomatologiczna staje się coraz ważniejsza. Potrzeby stomatologiczne w miarę starzenia się zmieniają się, a osoby starsze wymagają profesjonalnej opieki. Wynika to z faktu, że zdrowe zęby i dziąsła mają duży wpływ na zdrowie całego organizmu, a także jakość życia. W wieku starczym opieka stomatologiczna nabiera szczególnego znaczenia. Powodem są specyficzne wyzwania i zmiany, jakie zachodzą w jamie ustnej wraz z wiekiem. Jaki związek ma wiek ze zmianami w jamie ustnej? Jak poprawić komfort życia poprzez troskę o higienę i zdrowie jamy ustnej? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Potrzeby stomatologiczne w miarę starzenia się: związek między zdrowiem jamy ustnej a ogólnym stanem zdrowia:

Badania naukowe wykazały, że choroby jamy ustnej, np. próchnica, choroby dziąseł czy infekcje mogą wpływać na rozwój i nasilenie innych schorzeń. Nierzadko prowadzą przykładowo do chorób serca, cukrzycy, choroby Alzheimera i innych stanów zapalnych. Choroby te, szczególnie pojawiają się lub nasilają właśnie po 60 roku życia. Dlatego dbanie o zdrowie jamy ustnej może pomóc w utrzymaniu lepszego ogólnego stanu zdrowia.

Wpływ zdrowia jamy ustnej na jakość życia

Starzenie się często wiąże się z problemami stomatologicznymi. Do najczęściej występujących problemów zalicza się utrata zębów, zmiany w ślinieniu i wyglądzie zębów oraz trudności w żuciu.

  • Utrata zębów – może wynikać z próchnicy lub chorób przyzębia, a może być efektem ubocznym zażywania niektórych leków. Właśnie dlatego należy pytać lekarza o to, jaki będzie wpływ przepisanych leków na uzębienie.
  • Trudności w żuciu – często są one skutkiem tego, że mięśnie są coraz słabsze. Dlatego warto wybierać produkty o różnej strukturze i poziomie rozdrobnienia, żeby zęby i mięśnie miały nad czym pracować. Wybieranie miękkich lub płynnych potraw tylko pogłębia problem.
  • Zmiany w ślinieniu – to fizjologiczna dolegliwość osób starszych. Z wiekiem następuje zmniejszenie ilości produkowanej śliny, nazywane kserostomią lub suchością jamy ustnej. To z kolei prowadzi do utraty apetytu, co zwiększa ryzyko pojawienia się problemu z żuciem. Inną przyczyną zmian w ślinieniu są zażywane przez pacjenta leki.

Biorą pod uwagę zmiany fizjologiczne i zażywane leki, warto konsultować wszystkie swoje choroby z różnymi specjalistami. Należy ponadto informować stomatologa na wizycie kontrolnej o tym, jakie lekarstwa zażywamy. Dentysta może nam pomóc utrzymać zdolność do jedzenia zdrowej i zrównoważonej diety, dla zachowania ogólnego stanu zdrowia i komfortu życia.

Jak poradzić sobie ze zmianami fizjologicznymi starzenia w jamie ustnej?

Procesowi starzenia się jamy ustnej towarzyszą pewne zmiany. Najczęściej mają one takie efekty, jak recesja dziąseł, zmniejszenie gęstości kości szczęki, erozja szkliwa i zmiany w wydzielaniu śliny. Profesjonalna opieka stomatologiczna może pomóc w rozpoznaniu i zarządzaniu tymi problemami, co może wpłynąć na jakość życia seniorów.

Recesja dziąseł – zwana inaczej odsłanianiem korzeni zębów, może mieć różne przyczyny. Przykładowo należą do nich silne szczotkowanie, palenie papierosów, zaburzenia zgryzu czy nadmierna siła żucia. Recesja może prowadzić do bardziej zaawansowanych chorób dentystycznych, dlatego trzeba szybko reagować. Leczenie może obejmować przeszczep dziąseł, ale także edukację na temat właściwej techniki szczotkowania i higieny jamy ustnej.

Zmniejszanie się gęstości szczeki – z wiekiem spada gęstość kości, szczególnie u kobiet po menopauzie. Należy zatem monitorować zdrowie kości i regularnie konsultować się z lekarzem  

Erozja szkliwa – jest wynikiem systematycznej utraty twardości struktury zębów. Najczęstszym powodem jest działanie kwasów pokarmowych, pochodzących z napojów gazowanych lub refluksu żołądkowego. Leczenie może polegać na zmianie past i płynu do płukania na takie, które wzmacniają szkliwo. W grę wchodzi także zmiana diety.

Zmiany w wydzielaniu śliny – wynikają ze starzenia się gruczołów ślinowych lub działaniu leków. Aby zadbać o odpowiednią ilość, śliny należy:

  • pić odpowiednią ilości wody,
  • unikać napojów alkoholowych,
  • stosować produkty pielęgnacji i nawilżania jamy ustnej.

Potrzeby stomatologiczne w miarę starzenia się: leczenie schorzeń jamy ustnej

Starsze osoby często zmagają się z problemami stomatologicznymi, takimi jak choroby przyzębia, próchnica, infekcje, a także choroby jamy ustnej spowodowane lekami. Opieka stomatologiczna umożliwia wczesne wykrycie i leczenie tych schorzeń, co może znacząco poprawić komfort życia i zdrowie ogólne.

Potrzeby stomatologiczne w miarę starzenia się: protezy i implanty

W wielu przypadkach starsi pacjenci korzystają z protez zębowych lub implantów stomatologicznych, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Protezy i implanty zastępują naturalne zęby. Mimo że to tworzywo sztuczne wymaga takiej samej dbałości w higienie. Odpowiednia opieka stomatologiczna jest niezbędna do utrzymania tych urządzeń w dobrym stanie i zapewnienia, że spełniają swoje funkcje.

Podsumowując, potrzeby stomatologiczne w miarę starzenia się ulegają zmianie. Często są bardziej intensywne, dlatego opieka stomatologiczna w starszym wieku ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i jakości życia. Regularne wizyty u dentysty, odpowiednia higiena jamy ustnej i właściwe zarządzanie problemami stomatologicznymi to podstawa. Pozwala ona na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł, co wpływa na ogólny stan zdrowia i komfort życia seniorów. Niezależnie od wieku, zdrowie jamy ustnej jest ważne dla zdrowia ogólnego. Dlatego warto inwestować w opiekę stomatologiczną na każdym etapie życia.