Implanty stomatologiczne to sposób na powrót utraconych zębów. Tryb życia i różnorodne zdarzenia mogą doprowadzić do utraty zębów. Te są nam jednak niezbędne do codziennego funkcjonowania, dlatego warto skorzystać z pomocy stomatologa, aby tę sytuację poprawić. Jednym ze sposobów przywrócenia stanu uzębienia są implanty stomatologiczne.
Czym są implanty stomatologiczne?
Implant stomatologiczny to tytanowa lub wykonana z tlenku cyrkonu sterylna śrubka, którą wkręca się w kość. Na nim nakłada się łącznik, na którym można zamocować sztuczny ząb, dopasowany do reszty uzębienia. Implant zastępuje korzeń zęba w taki sposób, że jest on całkowicie niewidoczny dla postronnych osób. Implant po wkręceniu wrasta się tkankę kostną. Tytan jest pierwiastkiem biozgodnym dla organizmu ludzkiego. To znaczy, organizm nie traktuje go jak ciało obce, tylko obrasta go w procesie osseointegracji.
Wskazania do założenia implantu?
Pierwszym wskazaniem do założenia implantu jest brak zęba. Leczenie za pomocą zastosowania implantów to nowoczesna i niezwykle trwała rekonstrukcja brakujących zębów. Wskazaniem do założenia implantu może być brak jednego lub kilku zębów, jak również całkowite bezzębie. Kiedy chcemy oszczędzić własne zęby, by nie szlifować ich pod mosty lub poprawić utrzymanie protez ruchomych, wtedy też warto postawić na implanty. Wskazaniem może być także brak tolerancji dla protez zębowych konwencjonalnych. Implant można założyć zarówno od razu po usunięciu zęba, jak również w miejscu wieloletniego braku zębów. Warto jednak pamiętać, że po długim czasie od usunięcia zęba stan kości ulega pogorszeniu, a czasem kości zanikają.
Przeciwwskazania do założenia implantu?
Jak w każdym przypadku ingerencji w ludzki organizm, tak również przed założeniem implantu trzeba wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje zdrowotne. Implanty stomatologiczne wszczepia się w kość, więc od stanu tkanki kostnej zależy możliwość założenia implantu. Poza tym dentysta podczas wywiadu musi zapytać o szereg rzeczy, które mogą utrudnić leczenie lub uniemożliwić wszczepienia. Przyczynami wykluczającymi założenie implantu są:
- choroby nowotworowe,
- ciąża,
- AIDS,
- narkomania i alkoholizm,
- zaburzenia i choroby układu krążenia,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- zaawansowana osteoporoza,
- bruksizm,
- choroby związane z zaburzeniem i krzepnięciem krwi,
- młodzi ludzie przed 17 rokiem życia, będący w trakcie budowy kośćca,
- padaczka.
Zalety założenia implantów stomatologicznych
Implanty przede wszystkim uzupełniają uzębienie, dzięki czemu przeciwdziałają przesunięciom się innych zębów w miejsce luki. Tym samym zapobiegają powstaniu wad zgryzu. Poza tym obecność implantu zastępującego korzeń powoduje, że podczas jedzenia następuje nacisk na zęby, który daje sygnał do kości szczęk, a to zapobiega zanikania kości, z którymi borykają się ludzie po utracie zębów. Kolejną ich zaletą jest duża stabilność, dzięki której dbamy o strukturę twarzy, a także o pozostałe zęby i chronimy je przed rozchwianiem. A jeśli będziemy o implanty dentystyczne należycie dbać – jest to rozwiązanie wiekuiste.
Czy implanty stomatologiczne trzeba wymieniać?
Obecny rozwój implantologii umożliwia rozwiązanie, które pozwolą na założenie implantu, który – jeśli będziemy pamiętać o systematycznym szczotkowaniu zębów i regularnych kontrolach – zostanie z nami na całe życie. W przypadku niedbałej higieny jamy ustnej, częstego i nałogowego palenia, a także u osób nadużywających alkoholu implant może ulec uszkodzeniu i będzie wymagał wymiany.
Konsultacja implantologiczna
Jeśli nie wiemy, czy implanty to nas właściwe rozwiązanie, możemy umówić się na konsultacje implantologiczną. Podczas rozmowy i badania na fotelu stomatologicznym dentysta odpowie na wszystkie nasze pytania, doradzi, co może być najlepszym wyjściem, biorąc pod uwagę naszą historię choroby.
Najnowsze komentarze