Ubytki w zębach należą do najczęstszej przyczyny wizyty u dentysty. Wypełnienie zęba zepsutego na skutek próchnicy to prosty zabieg. Ubytki wynikają także ze złych nawyków lub niepożądanych zdarzeń. Jakie są rodzaje wypełnienia? Czym najlepiej wypełnić ubytek zęba? Co zrobić, aby uniknąć ubytków? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Rodzaje wypełnień

Ubytki powstałe przez próchnicę lub w wyniku niewielkich ukruszeń, w procesie leczenia poddawane są najpierw oczyszczeniu poprzez naruszenie struktury zęba wiertłem, a następnie w celu zabezpieczenia wypełniane plombą. Dentyści stosują różne rodzaje plomb, a mają do wyboru: plomby porcelanowe, amalgamatowe, kompozytowe światłoutwardzalne i chemoutwardzalne, oraz cementy glasjonomerowe. Każdy rodzaj wypełnienia ma za zadanie zabezpieczyć tkankę zęba przed działaniem bakterii oraz kwasów w sokach i innych napojach. Chroni także przed zaleganiem w zębie resztek jedzenia i powoduje, że ząb wygląda estetycznie. Czym różnią się poszczególne wypełnienia? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Plomby porcelanowe

To plomby z porcelany o dużej trwałości. Najczęściej stosuje się je w przypadku sporych ubytków lub przy ukruszeniu się dużej części zęba. Doskonale potrafią odtworzyć kształt zęba. Często stosowane są w leczeniu protetycznym.

Plomby amalgamatowe

To wypełnienie powstałe ze stopu rtęci i innych metali. Plomby takie są tanie, ale niestety mniej trwałe i ciemnoszare. Ich kolor wyróżnia się wśród zębów, dlatego obecnie coraz rzadziej się ich używa. Stosowane są jedynie w zębach przedtrzonowych i trzonowych, które są schowane w tyle jamy ustnej.

Wypełnienie zęba światłoutwardzalne

Wypełnienia światłoutwardzalne, inaczej zwane kompozytowym to najbardziej popularne wypełnienia, wykorzystywane przez dentystów. Są niesamowicie szczelne, ponieważ już po 20 sekundach łączą się całkowicie z powierzchnią zęba. Mogą mieć kolor mleczny, podobny do koloru zęba i są bardzo plastyczne, co ułatwia dopasowanie do ubytku. Pod wpływem światła z lampy polimeryzacyjnej twardnieje. Nadmiar można zeszlifować i po usunięciu go ząb wygląda tak naturalnie, że trudno dostrzec powietrznię wypełnienia. Mogą także występować w różnych kolorach – więcej informacji na ten temat znaleźć można w naszym wpisie pt. Kolorowe plomby w leczeniu zębów u dzieci.

Wypełnienie zęba chemioutwardzalne

To wypełnienie kompozytowe, stosowane na przednich zębach pacjentów w gabinetach, mających kontrakt z NFZ. Dostępne jest w podstawowych kolorach, przez co nie zawsze udaje się dobrać kolor zbliżony do koloru zęba pacjenta.

Wypełnienie zęba glasjonomerowe

Glasjonomerowe wypełnienie zęba najczęściej stosuje się u dzieci. Zawiera ono jony fluoru, które działają przeciwpróchniczo. U dorosłych zakłada się je przy płytkich ubytkach. Cechuje się chropowatością i niestety jest silnie podatne nad odbarwienia, a także jest znacznie bardziej kruche niż inne rodzaje wypełnienia. Materiału, jakim jest cement glasjonomerowy, używa się także do mocowania aparatów ortodontycznych.

Co zrobić, aby uniknąć ubytków w zębach?

Po pierwsze, aby uniknąć ubytków, trzeba regularnie dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Poprawne szczotkowanie szczoteczką, dostosowaną do wrażliwości naszych zębów, używanie pasty z fluorem, czy też umiejętne nitkowanie to podstawa.  Równie ważne są cykliczne wizyty u dentysty, które pozwolą na wykrycie nawet niewielkich ubytków i zapobiegają rozprzestrzenianiu się próchnicy.  Poza tym warto unikać silnie barwiących potraw. Należy także uważać, pijąc herbatę i inne napoje.

Pacjent powinien mieć możliwość wyboru wypełnienia swoich zębów. Zapytaj dentystę. jaki rodzaj wypełnienia stosuje i poproś o ten, który najbardziej Ci odpowiada. Jeśli masz ubytki i potrzebujesz umówić się na wizytę – zapraszamy!