Zdrowie jamy ustnej jest ważne dla równowagi całego organizmu, a także dla ogólnego samopoczucia i pewności siebie. Zdrowie naszego ciała zaczyna się właśnie od ust. To, co do nich wkładamy, a także to, czego potrafimy sobie odmówić, ma wpływ na nasze zęby, zdrowie jamy ustnej, a także całego naszego organizmu. Dobra higiena jamy ustnej to zestaw codziennych nawyków, które pomagają utrzymać zęby i dziąsła w doskonałej kondycji. Oto kilka prostych nawyków, które możesz wdrożyć każdego dnia, aby zadbać o swoją jamę ustną:
Zdrowie jamy ustanej związane z higieną
- Regularne szczotkuj zęby – Nie ma nic ważniejszego niż regularne szczotkowanie zębów. Pamiętaj, aby szczotkować zęby przez co najmniej 2 minuty, rano i wieczorem. Używaj delikatnych, okrągłych ruchów, aby dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie zębów.
- Używaj nitki dentystycznej – Szczotkowanie zębów to połowa roboty. Aby zapobiec próchnicy międzyzębowej i chorobom dziąseł, regularnie używaj nitki dentystycznej. Codzienne najpierw za pomocą nitki dentystycznej usuń resztki jedzenia spomiędzy zębów, a potem dokładnie je wyszczotkuj. Więcej o nitkowaniu znajdziesz tutaj.
- Czyść język – Czyszczenie języka za pomocą szczoteczki do zębów lub specjalnego skrobaczka pomaga usunąć bakterie i resztki jedzenia z powierzchni języka, co może przyczynić się do zapobiegania halitozie (nieświeżym oddechom).
- Używaj płynu do płukania ust – Płukanie ust płynem do płukania ust może być świetnym uzupełnieniem codziennej rutyny higieny jamy ustnej. Płyny do płukania ust mogą zawierać składniki, takie jak fluor czy substancje antybakteryjne, które pomagają wzmocnić szkliwo zębów oraz redukują ilość bakterii w jamie ustnej. Te płyny często nie są zbyt smaczne, jednak z czasem można się przyzwyczaić lub w końcu trafić na taki, który będzie nam odpowiadał.
- Zmieniaj szczoteczkę co dwa miesiące – Regularna zmiana szczoteczki do zębów co około dwa miesiące wpływa na utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zużyta szczoteczka może być mniej skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej i bakterii, a to zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. W przypadku dzieci, które dopiero uczą się szczotkować zęby i często gryzą szczoteczkę, deformując włosie – nawet częściej co miesiąc.
Zdrowie jamy ustnej związane z jedzeniem
- Unikaj spożywania cukru – Spożywanie słodyczy może sprzyjać powstawaniu próchnicy. Jeśli chcesz coś zjeść, wybierz zdrowe przekąski, takie jak owoce, warzywa, orzechy.
- Picie wody – kiedy tylko jesteś spragniony, jak najczęściej wybieraj wodę. Zamiast pić napoje słodzone cukrem, pij wodę. Woda nie tylko nawilża Twoje ciało, ale również pomaga w płukaniu bakterii z jamy ustnej, co może zmniejszyć ryzyko próchnicy.
- Ogranicz picie herbaty i kawy – Herbata i kawa są popularnymi napojami, ale nadmierne spożycie może negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Zarówno herbata, jak i kawa zawierają taniny, które mogą powodować przebarwienia zębów. Ponadto kofeina zawarta w tych napojach może prowadzić do suchości w ustach, co sprzyja rozwojowi bakterii. Jeśli pijesz dużo herbaty lub kawy, rozważ ograniczenie ilości spożywanego napoju. Możesz także pomyśleć o stosowaniu słomki do picia, aby zmniejszyć kontakt zębów z płynem.
- Zrezygnuj z napojów alkoholowych – Spożywanie alkoholu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. W tym także mających wpływ na zdrowie jamy ustnej. Alkohol działa drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej, co może prowadzić do suchości w ustach oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł. Napoje alkoholowe często zawierają cukier, który może sprzyjać powstawaniu płytki nazębnej i próchnicy. Jeśli tylko możesz – odmów sobie procentów dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.
Cykliczny nawyk dla zdrowia naszej jamy ustnej
- Regularne wizyty u dentysty – Nawet, jeśli Twoja jama ustna wydaje się być w dobrym stanie, regularne wizyty kontrolne u dentysty są kluczowe dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Profesjonalne czyszczenie zębów usuwa płytkę nazębną i kamień nazębny, które mogą prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy.
Każdego roku medycyna dentystyczna się rozwija. Zabiegi związane z leczeniem ubytków, prostowaniem zębów i zdrowiem jamy ustnej często słono kosztują. Stomatologia to jedna z tych dziedzin, w których naprawdę lepiej zapobiegać niż leczyć. Te proste nawyki nie wyeliminują wszystkich trudności związanych ze zdrowiem zębów i jamy ustnej, jednak znacznie je ograniczą. Wdrożenie tych prostych nawyków może mieć naprawdę ogromny wpływ na zdrowie Twojej jamy ustnej. Pamiętaj, że regularność jest kluczem do sukcesu.
Najnowsze komentarze