Stomatologia w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Dzięki nowoczesnym technologiom i większej wiedzy o zdrowiu jamy ustnej, podzieliła się na różne specjalizacje. Każda z nich zajmuje się innym rodzajem problemów, co pozwala na lepsze i skuteczniejsze leczenie. W tym artykule opowiem Ci, jakie są najważniejsze specjalizacje dentystyczne, czym się zajmują i kiedy warto udać się do konkretnego specjalisty. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć, jak nowoczesna stomatologia może Ci pomóc.

1. Stomatologia zachowawcza z endodoncją

To podstawa stomatologii. Jej głównym celem jest leczenie próchnicy oraz chorób miazgi zębów. Jeśli masz ubytek w zębie, stomatolog zachowawczy go wypełni. Endodoncja natomiast zajmuje się leczeniem kanałowym, które ratuje zęby przed ekstrakcją czyli usuwaniem zębów.


2. Periodontologia

Periodontologia to specjalizacja skupiona na zdrowiu dziąseł i innych tkanek otaczających zęby. Periodontolog pomoże Ci, z problemami z zapaleniem dziąseł, paradontozą lub recesją dziąseł. Leczenie w tej specjalizacji to także usuwanie kamienia poddziąsłowego i regeneracja kości.


3. Ortodoncja

Ortodonci to specjaliści, którzy zajmują się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem wadom zgryzu oraz nieprawidłowościom w ustawieniu zębów. Przy pomocy aparatów stałym i ruchomych ortodonta koryguje wady zgryzu. Poprawia estetykę, a także inne funkcję zębów, takie jak wyraźne mówienie, gryzienie oraz pomaga poradzić sobie z bólem stawów skroniowo-żuchwowych czy trudnościami w prawidłowym czyszczeniu zębów.


4. Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa

To specjalizacja dentystyczna, która zajmuje się usunięciem zęba, leczeniem złamań w obrębie twarzoczaszki czy wszczepienia implantów.  Specjaliści tej dziedziny wykonują również skomplikowane zabiegi, takie jak resekcje korzeni zębów czy leczenie torbieli.


5. Protetyka stomatologiczna

Protetyk zajmuje się uzupełnieniem brakujących zębów i pomaga przywrócić Twój uśmiech i funkcje żucia. Dzięki koronom, mostom czy protezom wypełnia przestrzeń po brakujących zębach aby cieszyć się pełnym uzębieniem. Protetyka zajmuje się także estetycznymi rozwiązaniami, takimi jak licówki.


6. Stomatologia dziecięca (pedodoncja)

Najmłodsi pacjenci wymagają specjalnego podejścia. Pedodonta to dentysta dziecięcy, który zajmuje się leczeniem próchnicy zębów mlecznych, usuwaniem zębów mlecznych, a także profilaktyką, taką jak fluoryzacja czy lakowanie zębów.


7. Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to specjalizacja, która łączy zdrowie zębów z ich wyglądem, pomagając pacjentom uzyskać piękny i naturalny uśmiech. Stomatolog estetyczny nie tylko poprawia estetykę uzębienia, ale także dba o to, aby zabiegi były jak najbardziej naturalne i zgodne z potrzebami pacjenta.  Najpopularniejsze zabiegi stomatologii estetycznej:

·  Wybielanie zębów

·  Licówki dentystyczne

·  Korekta kształtu zębów (np. za pomocą materiałów kompozytowych)

·  Bonding dentystyczny (naprawa drobnych uszkodzeń zębów)

·  Inlay i onlay (wypełnienia ceramiczne lub kompozytowe)

·  Zabiegi z użyciem botoksu (wygładzanie zmarszczek wokół ust)

·  Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego (wypełnianie zmarszczek, poprawa konturu warg)

·  Zabiegi na dziąsła (korekcja linii dziąseł, np. za pomocą lasera)


8. Implantologia stomatologiczna

Braki w uzębieniu można uzupełnić dzięki implantom. Implanty to sztuczne korzenie, które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy, a następnie wykorzystywane do mocowania koron, mostów lub protez. Dzięki tej technologii, pacjenci z brakami w uzębieniu mogą przywrócić zarówno estetykę, jak i funkcjonalność swojego uśmiechu.


9. Stomatologia geriatryczna

Zdrowie jamy ustnej zmienia się wraz z wiekiem. Stomatologia geriatryczna zajmuje się leczeniem problemów charakterystycznych dla osób starszych, takich jak choroby przyzębia, problemy z protezami czy suchość w ustach.


10. Mikrobiologia i diagnostyka stomatologiczna

To specjalizacja wspierająca inne dziedziny stomatologii. Zajmuje się badaniami mikrobiologicznymi i diagnostyką chorób jamy ustnej, takich jak infekcje bakteryjne czy grzybicze.


11. Stomatologia laserowa

Nowoczesne lasery w stomatologii pozwalają na precyzyjne i mniej inwazyjne leczenie. Stomatologia laserowa jest stosowana w leczeniu dziąseł, usuwaniu zmian błony śluzowej czy wybielaniu zębów.

Dlaczego warto znać specjalizacje?

Zrozumienie, czym zajmują się poszczególni specjaliści stomatologii, pozwala świadomie wybierać tych najlepszych do leczenia Twoich problemów. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rutynowego przeglądu, leczenia próchnicy, czy bardziej zaawansowanego zabiegu, stomatologia ma rozwiązania dla każdego.