Piękne białe zęby to naturalna ozdoba, która chce nosić każdy z nas. Czasem jednak nie jest to takie proste, codzienna higiena jamy ustnej nie daje nam oczekiwanego efektu. Na szczęście naturę można wspomóc przez bonding zębów. Co to jest i na czym polega? Kiedy warto wykonać ten zabieg, a jakie są przeciwwskazania do zrobienia bondingu? Zapraszam do lektury.

Co to jest bonding zębów? 

Bonding zębów to krótki, mało inwazyjny zabieg polegający na nałożeniu na zęby kompozytu z żywicy. To sposób na odbudowę zębów, wypełnienie ukruszeń i poprawę ich kolorytu poprzez ich przykrycie. Bonding to metoda one- step, czyli sposób na poprawę wyglądu zębów podczas jednej wizyty. Nazwa „bonding” pochodzi od nazwy kompozytu, który stosuje się do odbudowy zęba. Bond, czyli cienką warstwę kompozytu nakłada się na zęby, łącząc je z ich powierzchnią na zasadzie siły przylegania inaczej zwanej adhezją.

Na czym polega zabieg?

Proces zabiegu dentysta rozpoczyna od dokładnego wyczyszczenia zębów. Następnie, jeśli to konieczne, wykonuje preparacje, inaczej zwane borowaniem zębów. Później stomatolog wytrawia szkliwo za pomocą kwasu o łagodnym działaniu. W następnym etapie nakłada na zęby żywicę, którą dokładnie modeluje, dopasowując ją do ich kształtu. W dalszej kolejności dentysta nanosi ostatnią warstwę materiału kompozytowego, którego barwę dopasowuje do koloru zębów pacjenta. Na koniec lampą stomatologiczną utwardza kompozyt, wygładza go i poleruje jego powierzchnię.

Kiedy warto wykonać bonding zębów?

Na bonding zębów warto się zdecydować, kiedy zależy nam na szybkim poprawieniu sobie estetykę zębów np. przed podróżą lub uroczystością ślubu

Szczególnie warto z niego skorzystać wtedy, gdy potrzebujemy:

  • rozjaśnienia pojedynczych zębów,
  • likwidacje uszczerbienia,
  • zmniejszenie lub likwidacje diastemy,
  • likwidacji asymetri zębów (wydłużenia krótszych zębów).

Bonding zębów – przeciwwskazania

Jak przy każdej ingerencji w organizm dobrze jest brać pod uwagę historie swojego ciała i jego indywidualne właściwości. Są sytuacje i choroby, które mogą nas zdyskwalifikować z tego zabiegu lub wykonanie bondingu będzie dla nas niekorzystne, lub nieefektywne. Czynniki wykluczające to:

Trwałość zabiegu

Bonding zębów to bezbolesna i szybka metoda na nieestetyczne obiekcje wobec zębów. Znacznie mniej kosztowna niż licówki czy naczepy. Szczególnie warto z niej skorzystać, kiedy nie chcemy nawiercać zębów, a jednocześnie chcemy przywrócić zębom ich odpowiedni wygląd. Zmiana nie jest stała, ale dość długotrwała, bo na 4-5 lat, ale po tym okresie być może trzeba będzie powtórzyć zabieg. Bonding jest wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, dlatego wszystko zależy od składu śliny i diety. Częste spożywanie takich napojów jak kawa, herbata, wino i niedbała higiena jamy ustnej szybko zabarwią kompozyt.