Szczery, biały uśmiech to wartościowa odznaka zdrowia. Dobrze jest mieć wszystkie swoje, najlepiej zdrowe zęby. Czasem jednak najlepszym rozwiązaniem dla zębów jest pozbycie się jednego z nich. Ekstrakcja to ostateczny wyrok dla danego zęba, ale nasza jama ustna musi sobie jeszcze poradzić z raną. Niestety – czasem dochodzi do powikłań, a jednym z nich jest suchy zębodół. Czym jest suchy zębodół? Jak go rozpoznać po objawach? Jakie są jego przyczyny i jak im przeciwdziałać? A przede wszystkim: jak wyleczyć suchy zębodół? Zapraszamy do lektury, poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
Co to jest suchy zębodół?
Suchy zębodół dotyka jedynie 2-4 % pacjentów i powstaje w miejscu po usunięciu zęba. Czasem nazywa się to bólem poekstrakcyjnym, poekstrakcyjnym zapaleniem kości zębodołu lub pustym zębodołem. To bolesne powikłanie pojawia się z powodu braku skrzepu w zębodole, w którym tkanki zostały rozerwane. Po przerwaniu naczyń krwionośnych krew krzepnie, zamieniając się w skrzep, będący czopem ochronnym w miejscu, które zostało zranione. Kiedy skrzep zostanie oderwany, wypłukany lub rozpuszczony przez nadmierną aktywność fibrynolityczną plazminy, wtedy zniszczona zostaje ochrona rany, wskutek czego nie może się ona prawidłowo zagoić i może dość do zakażenia.
Objawy suchego zębodołu
Po ekstrakcji zęba i zejściu znieczulenia czujemy ból. Jeśli jednak ból, zamiast słabnąć, nasila się i promieniuje, możemy mieć do czynienia z objawami suchego zębodołu. Narastający cierpienie pojawia się około 2-4 dni po zabiegu. Niekiedy dyskomfort jest tak silny, że uniemożliwia standardowe funkcjonowanie. Często promieniuje do skroni i ucha. Osoby z objawami suchego zębodołu skarżą się na nieprzyjemny zapach z ust, a niektórzy cierpiący tracą smak. Dziąsło wokół zęba często jest zaczerwienione i niesamowicie czułe na wszelki dotyk. Na ogół na suchy zębodół cierpią osoby po wyrwaniu zębów przedtrzonowych i trzonowych, częściej kobiety niż mężczyźni.
Suchy zębodół — przyczyny powstawania i sposoby zapobiegania
Przyczyną powstania suchego zębodołu może być nieostrożna higiena jamy ustnej po wyrwaniu zęba. Szybkie sięgnięcie po zbyt ciepłe lub zbyt zimne napoje może wypłukać skrzep z zębodołu. Gojeniu rany nie pomaga także palenie papierosów czy picie alkoholu. Aby nie dopuścić do powstania suchego zębodołu, po wizycie skończonej ekstrakcją zęba należy ściśle wypełnić zalecenia stomatologa. Zbyt szybkie i intensywne szczotkowanie w miejscu i okolicach rany po zębie także może uszkodzić skrzep umożliwiający gojenie się rany.
Jak w każdym przypadku interwencji medycznej mamy także grupę zwiększonego ryzyka i tutaj nawet z zachowaniem największej ostrożności ze strony pacjenta może wystąpić suchy zębodół. Wśród nich wyróżniamy:
– problemy z krzepnięciem krwi,
– choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, miażdżyca, awitaminoza (K, B, C, D), choroby przyzębia, nadciśnienie,
– nieprawidłowo wykonana ekstrakcja zęba, pozostawienie resztek zęba,
– znieczulenie powodujące niedokrwienie tkanek w miejscu zabiegu wyrwania,
– stosowanie doustnej antykoncepcji – przyjmowanie leków, które zwężają naczynia krwionośne i zmniejszają ukrwienie.
Dlatego tak ważne jest, aby poinformować stomatologa przed zabiegiem ekstrakcji o chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach. Wówczas lekarz może prewencyjnie skorzystać z antybiotyku, który zmniejszy ryzyko wystąpienia suchego zębodołu. Poza zaaplikowaniem antybiotyku można jeszcze wykonać płukanie chloroheksydyną, która skutecznie zapobiega powikłaniom po zabiegu usunięcia zęba. Inną metodą jest zastosowanie żelowej gąbki hemostatycznej, która ułatwia gojenie się rany i przyspiesza powstawanie skrzepu.
Jak wyleczyć suchy zębodół?
Kiedy ból nie przechodzi, a narasta, miejsce po zębie pali żywym ogniem tak, że nie jesteśmy stanie nawet dotknąć dziąsła i podejrzewamy, że coś jest nie tak – najlepiej udać się do stomatologa. Jeśli w miejsce dawnego zęba wda się zakażenie, nie pomoże przeczekanie czy uśmierzenie bólu lekami przeciwbólowymi. Powstanie suchego zębodołu może wymagać przyjęcia antybiotyku, a wyleczenie jest dosyć uciążliwe i może potrwać nawet kilkanaście dni. Powikłania nie zagrażają naszemu życiu, ale niewyleczony zębodół może doprowadzić do powstania ropnia, a ten z kolei – w skrajnym przypadku – do zapalenia kości.
Leczenie zębodołu nie jest łatwe, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, jeśli ból nie mija. Lekarz najpierw musi usunąć zanieczyszczenia powstałe w zębodole. Następnie przepłukuje ranę solą fizjologiczną, po czym aplikuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leczenie trwa zazwyczaj około dwóch tygodniu, a jego powodzenie zależy od zastosowania się pacjenta do wytycznych stomatologa.
Mam nadzieje, że teraz wiesz już wszystko, co trzeba o powikłaniu po ekstrakcji o nazwie suchy zębodół. Jeśli podejrzewasz go u siebie, jak najszybciej umów się na wizytę do stomatologa.
Najnowsze komentarze