Postęp medycyny i wciąż narastająca świadomość ludzi doprowadziły do tego, że – na szczęście – rodzice dbają o zęby mleczne dzieci coraz lepiej. Jednak nawet regularnie czyszczone i zadbane zęby trzeba leczyć. Często konieczna jest dewitalizacja. Czym jest ten zabieg? Kiedy wykonuje się dewitalizację zęba mlecznego? Jak wygląda przebieg dewitalizacji? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Co to jest dewitalizacja zęba mlecznego?

Dewitalizacja zęba mlecznego to zatrucie go przed zabiegiem leczenia kanałowego, koniecznego w zaawansowanych stanach próchnicowych.

Zmiany próchnicowe penetrują ząb, a kiedy baterie dojdą do miazgi, wywołują stan zapalny. To właśnie on daje uczucie bólu.

Zobacz także:
Próchnica zębów – czym jest,
jak jej zapobiegać i jak leczyć próchnicę?

Dewitalizacji dokonuje się za pomocą para pasty. Przed konieczne jest otwarcie korony zęba, aby dostać się do żywej miazgi. Po kilkunastu dniach (zazwyczaj od 10 do 14), podczas ponownej wizyty usuwana jest martwa miazga, zatruta poprzednim razem.

Niestety zatrucie zęba mlecznego po pierwsze może boleć zarówno podczas wizyty, jak i później, kiedy chemiczne związki będą uśmiercać tkankę. Po drugie, poza tym skład para pasty może uszkodzić tkanki okołowierzchołkowe, co z kolei może mieć wpływ na zawiązkę zęba stałego.

Kiedy należy zrobić dewitalizację zęba mlecznego?

Dewitalizację zęba mlecznego robi się przeważnie w ramach przygotowania przed leczeniem kanałowym, kiedy mamy do czynienia z nieodwracalnym zapaleniem miazgi. Dewitalizacja ma na celu pozbawienia czucia w zębie poprzez uśmiercenie nerwu, który przewodzi ból.

Głównym powodem, dla którego wykonuje się zabieg dewitalizacji, jest stan zapalny miazgi, do którego mógł doprowadzić zaawansowany stan próchnicy. Do objawów należy silny ból – zwłaszcza podczas picia gorących i zimnych potraw i płynów. Warto zgłosić się z dzieckiem do stomatologa, kiedy ból jest promieniujący i trudny do zlokalizowania, lub gdy dziecko bolą zęby podczas leżenia.

Dewitalizacja zęba stałego

Dewitalizacji zęba stałego u dorosłych wykonuje się niezwykle rzadko. Dentysta decyduje się na nią, kiedy nie można podać znieczulenia, ponieważ na przykład pacjent jest uczulony na leki znieczulające. Wykonuje się ją także u osób chorych na hemofilię, aby zminimalizować ryzyko krwawienia z miazgi.

Ponieważ jest to najszybszy sposób uśmierzania silnego bólu, dewitalizację zęba stałego wykonują także dentyści na pogotowiu stomatologicznym lub podczas przyjęć poza kolejką, kiedy pacjent zgłasza się pilnie z silnym bólem.

Jak wygląda przebieg dewitalizacji zęba mlecznego?

Pierwszym krokiem przy dewitalizacji zęba jest podanie znieczulenia miejscowego. Następnie dentysta otwiera komorę zęba i opracowuje ubytek. Dalej, nakłada pastę dewitalizacyjną. Na koniec na ząb zakładany jest tymczasowy opatrunek. Pierwszy etap skończony.

Na kolejne wizycie, po około dwóch tygodniach, dentysta ponownie otwiera ząb i wyjmuje martwą miazgę, a następnie przystępuje do leczenia kanałowego.

Zobacz także:
Leczenie kanałowe – 5 mitów na jego temat

Twoje dziecko boli ząb i podejrzewasz, że może się z nim dziać coś niedobrego? Zapraszamy! Umów się na wizytę w Stomatologii na Sołaczu. Obsługujemy małych pacjentów z należytą troską i cierpliwością, uwzględniając ich potrzebę oswojenia się z niecodzienną sytuacją, jaką jest wizyta u dentysty.