Mamy jeden, stały komplet zębów na całe życie. Czasami udaje nam się cieszyć pełnym uzębieniem do później starości, jednak coraz częściej niestety jest inaczej. Choroby, nawyki żywieniowe, styl życia, stres – wszystkie te czynniki mogą być skutkiem utraty części uzębienia. Na szczęście stomatologia ma w tej kwestii piękne i trwałe rozwiązanie: implanty. Aby z tego rozwiązania długo korzystać, należy pamiętać o kilku rzeczach. Jak dbać o implanty? Poznaj parę wskazówek dotyczących pielęgnacji implantów!

Jak dbać o implanty bezpośrednio po zabiegu

Zabieg włożenia implantów to mocna ingerencja w organizm człowieka, dlatego potrzeba czasu, aby jama ustna dostosowała się do zmiany. Osteointegracja, czyli trwałe połączenie implantu z kością, następuje w okresie do pół roku. To właśnie dlatego bardzo ważny jest czas po wszczepieniu implantu. Jama ustna wymaga wówczas szczególnej uwagi. Istotne jest tak dbać o implanty, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego, który mógłby zaburzyć osteointegrację.

Więcej informacji na temat implantów i tego, jak przebiega proces wszczepiania, przeczytasz w naszym artykule: Co to są implanty?

Bezpośrednio po zabiegu należy zastosować okład z lodu na twarz. Bezwzględnie trzeba powstrzymywać się przed jedzeniem i piciem do momentu zupełnego ustąpienia znieczulenia. Dobrze, aby kilka razy dziennie przez pierwsze pięć dni stosować płukanki antybakteryjne, a po każdym posiłku płukać usta przegotowaną wodą. W pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu warto odpuścić sobie wszelki wysiłek fizyczny, a także ograniczyć mówienie, śpiewanie, spożywanie gorących posiłków, korzystanie z sauny i solarium. Nie wolno ponadto palić oraz pić alkoholu. Należy delikatnie szczotkować zęby, unikając miejsc, w których dokonano implantacji i nie dotykać ani palcem, ani językiem miejsca wszczepu implantu.

Jak dbać o implanty po zdjęciu szwów?

Kiedy już zdjęto szwy, mające na celu zabezpieczyć implanty, należy delikatnie czyścić szczoteczką okolice wszczepu, masując przy tym dziąsła. Dalej nie wolno dotykać językiem lub palcami miejsca wszczepu implantu.

Dobrze jest unikać większego wysiłku. Co więcej, należy bezwzględnie przestrzegać wizyt kontrolnych – nawet, jeśli proces gojenia przebiega bez żadnych zakłóceń.

Jak dbać o implanty w codzienności?

Kiedy już minie jakiś czas, a my oswoimy się z implantami, zintegrują się one z naszym ciałem. Mimo to dalej będą wymagać jednak naszej opieki i troski. Aby dbać o implanty, należy pamiętać o następujących aspektach:

Kontrole stomatologiczne

Aby skutecznie dbać o implanty, warto robić to pod okiem zaufanego stomatologa. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa lub implantologa są niezwykle ważne. Powód jest prosty: specjalista może monitorować stan implantów, oceniać stan przyzębia i wykrywać ewentualne problemy na wczesnym etapie.

Dokładna higiena jamy ustnej

Musimy pamiętać o tym, aby dokładnie dbać o higienę jamy ustnej, szczególnie wokół implantów. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, stosując miękką szczoteczkę i wykonując delikatne ruchy, aby uniknąć uszkodzenia dziąseł. Poza tym:

  • używaj nici dentystycznej – stosowanie nici dentystycznej, aby utrzymać czystość przestrzeni między implantami a naturalnymi zębami z pewnością pomoże w zapobieganiu próchnicy i problemom przyzębia.
  • unikaj twardych narzędzi do czyszczenia – nie używaj twardych szczoteczek do zębów ani ostrych przedmiotów do czyszczenia implantów, ponieważ mogą one uszkodzić implanty lub dziąsła.
  • stosuj płyny do płukania ust – płyny do płukania ust mogą pomóc w redukcji bakterii w jamie ustnej. Wybierz produkt bez alkoholu, który jest delikatniejszy dla Twoich tkanek.
  • unikaj palenia i nadmiaru alkoholu – palenie lub nadmiar alkoholu mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej oraz implantów. Staraj się ograniczyć te szkodliwe nawyki.

Dieta i ruch fizyczny

Warto zwrócić uwagę także na trzy, następujące aspekty:

  • zdrowa dieta – to właśnie zdrowa dieta ma wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia. Ogranicz nadmierne spożycie cukru i wybieraj produkty, które są bogate w składniki odżywcze.
  • unikanie nadmiernego obciążenia – unikaj gryzienia twardych przedmiotów. Bezwzględnie nie używaj zębów do takich czynności, jak otwieranie orzechów czy butelek.
  • regularne badania RTG – periodyczne badania RTG mogą pomóc w monitorowaniu stanu implantów i okolicznych tkanek. Skonsultuj się z implantologiem w celu ustalenia odpowiedniej częstotliwości tych badań.

Pamiętaj, że każdy nas jest inny, dlatego ważne jest, aby konsultować się z implantologiem w kwestii indywidualnych zaleceń, dotyczących pielęgnacji implantów. Dbałość o implanty i zachowanie odpowiednich nawyków higieny jamy ustnej pomogą utrzymać je w doskonałym stanie przez wiele lat.