Każdego z nas chociaż raz w życiu bolał ząb. Doskonale wiemy, jaki ma to wpływ na funkcjonowanie i samopoczucie. Ból zęba to jedno z najbardziej uciążliwych dolegliwości, które mogą nas spotkać. Czasem pojawia się nagle, innym razem rozwija się powoli i stopniowo się nasila. Może być ostry, pulsujący, kłujący lub tępy – każdy przypadek jest inny. Często ból zęba utrudnia nam funkcjonowanie, a nawet myślenie. Niestety – nie zawsze jesteśmy w stanie od razu określić, co jest jego przyczyną i czy wymaga pilnej wizyty u dentysty. W poniższym artykule przedstawimy różne rodzaje bólu zęba, ich przyczyny oraz sytuacje, w których potrzebna jest wizyta u stomatologa. Mamy nadzieje, że czytając go rozpoznasz swój rodzaj bólu i będziesz wiedział(a), co robić dalej.

Ostry, przeszywający ból – nadwrażliwość zębów

Jeśli odczuwasz nagły, przeszywający ból podczas spożywania zimnych lub gorących napojów, lodów czy słodyczy, najprawdopodobniej masz problem z nadwrażliwością zębów. Dzieje się tak, gdy szkliwo jest osłabione lub odsłonięte zostają wrażliwe części zęba (zębina). Nadwrażliwość może objawiać się również dyskomfortem podczas wdychania zimnego powietrza lub spożywania kwaśnych potraw.

Często problem ten dotyczy osób, które mają cofnięte dziąsła, co powoduje odsłonięcie korzeni zębów, które są bardziej wrażliwe na bodźce. Może także wynikać z częstego stosowania wybielających past do zębów, które zawierają ścierne substancje osłabiające szkliwo.

Przyczyny bólu zęba :

  • Starcie szkliwa na skutek zbyt mocnego szczotkowania zębów.
  • Cofanie się dziąseł odsłaniające korzenie zębów.
  • Przebarwienia szkliwa spowodowane kwasami z napojów gazowanych lub cytrusów.

Kiedy udać się do dentysty?

Jeśli nadwrażliwość jest uciążliwa i pojawia się często, warto skonsultować się z dentystą. Może on zalecić specjalne pasty lub fluoryzację wzmacniającą szkliwo.  W trudniejszych przypadkach  dentysta może zastosować specjalne preparaty uszczelniające powierzchnię zębów.

Tępy, uciskający ból – stan zapalny miazgi

Ból tego rodzaju jest często trudny do zlokalizowania i sprawia wrażenie, jakby obejmował całą szczękę. Może narastać z czasem i stawać się coraz bardziej dokuczliwy. Taki ból często świadczy o stanie zapalnym miazgi zęba (pulpitis), czyli wnętrza zęba zawierającego nerwy i naczynia krwionośne. W początkowej fazie zapalenie miazgi może powodować jedynie nadwrażliwość na zimne lub ciepłe bodźce, ale z czasem przekształca się w ciągły, pulsujący ból, który może nasilać się w nocy.

Przyczyny bólu zęba:

  • Głębokie ubytki próchnicowe.
  • Nieleczone pęknięcia i uszkodzenia szkliwa.
  • Infekcje bakteryjne prowadzące do zapalenia nerwu.

Kiedy udać się do dentysty?

Im szybciej, tym lepiej. Zapalenie miazgi może prowadzić do martwicy zęba i konieczności leczenia kanałowego. Jeśli odczuwasz ból, który nasila się w nocy lub podczas nagryzania, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Pulsujący, promieniujący ból – ropień zębowy

Ból pulsujący, nasilający się przy dotyku lub leżeniu, może oznaczać rozwijający się ropień. Ropień to zbiornik ropy powstający w wyniku infekcji bakteryjnej, często w korzeniu zęba lub w dziąśle. Taki ból często promieniuje do ucha, skroni lub całej twarzy. Przy ropniu zębowym możemy mieć także gorączkę, obrzęk twarzy oraz nieprzyjemny smak w ustach spowodowany wyciekiem ropy.

Przyczyny bólu zęba:

Kiedy udać się do dentysty?

Natychmiast! Ropień może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcja ogólnoustrojowa. Często wymaga leczenia antybiotykami oraz interwencji stomatologicznej (np. drenażu ropnia lub leczenia kanałowego).

Ból przy nagryzaniu – problem ze stawem skroniowo-żuchwowym lub pęknięciem zęba

Jeśli ból pojawia się głównie przy gryzieniu, może to być oznaka pęknięcia zęba, problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym lub uszkodzenia wypełnienia. Niekiedy towarzyszy temu uczucie dyskomfortu w okolicach ucha, trzaskanie w stawie skroniowo-żuchwowym lub ograniczenie ruchomości szczęki. W niektórych przypadkach ból może promieniować do skroni, karku lub nawet powodować bóle głowy.

Przyczyny bólu zęba :

  • Mikropęknięcia zębów spowodowane np. zgrzytaniem zębami.
  • Nierównomierny nacisk na zęby (np. z powodu bruksizmu).
  • Stan zapalny w okolicach korzenia zęba.

Kiedy udać się do dentysty?

Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub nasila się, konieczna jest wizyta u stomatologa. Pęknięcia zębów mogą prowadzić do infekcji, a nieleczone problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym mogą powodować przewlekłe bóle głowy i szczęki.

Słowem podsumowania

Ból zęba może mieć różne przyczyny i objawy, ale w większości przypadków wymaga konsultacji z dentystą. Jeśli odczuwasz ból, który nie ustępuje, nasila się w nocy, promieniuje do innych części twarzy lub towarzyszy mu opuchlizna, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Szybka reakcja może zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym i uratować ząb przed ekstrakcją.