Zdrowy biały, uśmiech czasem wymaga intensywnego wsparcia. Jedną z możliwości jest założenie implantów. Te należy osadzić w szczęce, co jest jednak prawie niemożliwe w niektórych przypadkach – kiedy to mamy do czynienia z zanikiem kości szczęki. W takiej sytuacji należy wykonać zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej. Kiedy można wykonać taki zabieg, na czym on polega i jak przygotować się do poniesienia dna zatoki szczękowej? Wszystkie informacje znajdziecie w poniższym artykule.
Kiedy wykonuje się podniesienie dnia zatoki szczękowej?
Zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej wykonuje się u pacjentów, w których szczęce brakuje kości, które umożliwiłyby bezpieczne założenie implantów. Zatoki szczękowe są w obu łukach i mieszczą się nad wierzchołkami korzeni górnych zębów. Zazwyczaj implanty mocuje się między czwórką a siódemką. Jeśli wcześniej stracimy któryś z tych zębów, wtedy kość wyrostka zębodołowego zaczyna stopniowo zanikać, a tym samym dno zatoki się obniża. Kości są zbyt cienkie i słabe, by wstawić w nie implant – dlatego podnosi się dno zatoki szczękowej. Zabieg ten wykonuje się także przy resekcji zęba, zapaleniu przyzębia lub wówczas, gdy musimy usunąć torbiele.
Przeciwwskazania do podniesienia dna zatoki szczękowej
Są sytuacje, kiedy mimo potrzeby nie można wykonać podniesienia dna zatoki szczękowej. Ryzyko jest zbyt wielkie, kiedy pacjent choruje na cukrzycę lub choroby układu nerwowego, bądź też przyjmuje niektóre leki. Wykluczające zabieg są także choroby nowotworowe w miejscu planowanej implantacji. Lekarz podejmuje decyzję w oparciu o wywiad i historię leczenia, dlatego o wszystkich przebytych i aktualnych dolegliwościach należy go poinformować.
Na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej?
Podnoszenie dna zatoki szczękowej to mniej więcej godzinny zabieg, mający na celu odtworzenie kości. Chirurg implantolog, po wykonania znieczulenia miejscowego, wprowadza materiał kościozastępczy. Są to granulki sztucznej kości, wprowadzane pomiędzy dno zatoki a błonę śluzową, którą zatoka jest wyłożona.
Metody podnoszenia dna zatoki szczękowej
Istnieją dwie metody przeprowadzenia tego zabiegu:
Metoda otwarta
Lekarz nacina skórkę na dziąśle w miejscu, gdzie wcześnie znajdowały się na przykład szóstki – i w powstałe okienko wpuszcza granulki. Obojętny dla organizmu materiał zespala się z prawdziwymi kości pacjenta. Proces ten jest bezbolesny i potrafi trwać około 9 miesięcy. Metoda ta pozwala na lepszą kontrolę podczas zabiegu i odbudowę utraconych kości w większym stopniu. Często wykonują się ją, gdy kości pacjentów są zbyt kruche. Wtedy zabieg założenia implantów zostaje przełożony na późniejszy termin.
Metoda zamknięta
W wersji najbardziej optymistycznej, kiedy dno zatoki szczękowej trzeba podnieść w niewielkim stopniu – jeśli stan zdrowia kości pacjenta na to pozwala – wykonuje się jednocześnie podniesienie dna zatoki szczękowej i wszczepienie implantów w pożądanym miejscu. Robi się to przy pomocą metody zamkniętej. Wykorzystuje się w tym celu otwory pod implanty i w ten sposób wprowadza się materiał kościopodobny. Sposób ten jest mnie inwazyjny.
Decyzję o metodzie dokonuje lekarz na podstawie zgromadzonych danych.
Jak przygotować się do podniesienia dna zatoki szczękowej
Najpierw dentysta wykonuje trójwymiarowe badanie tomografem komputerowym, na którym dokładnie zobaczy stan kości w szczęce – w tym stan wyrostka zębodołowego. Obraz pomoże mu również ocenić, czy jest miejsce na implant, a także sprawdzić, czy zęby sąsiadujące nie są zbyt nachylone. Co za tym idzie: czy nie potrzeba ich wyprostować za pomocą leczenia ortodontycznego. Kiedy te kwestie będą bez zarzutu, stomatolog zaleca utrzymywanie najlepszej higieny jamy ustnej.
Po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej
Od razu po zabiegu twarz może spuchnąć, a taki stan może się utrzymać do około trzech dni po zabiegu. Opuchliźnie może towarzyszyć dyskomfort, który można łagodzić dostępnymi w aptece środkami przeciwbólowymi. Po kilku dniach lekarz wyznacza kontrolę, a zazwyczaj po dziesięciu dniach ściągane są szwy.
Jeśli interesują nas implanty, a z różnych przyczyn straciliśmy zęby jakiś czas temu najlepiej zapytać dentystę. Zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu na Sołaczu, na której wszystko wyjaśnimy.
Najnowsze komentarze