Zdrowe zęby to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Bolący ząb uniemożliwia w pełni sprawne funkcjonowanie – tym bardziej, kiedy dochodzi do powikłań w leczeniu lub kiedy jedynym ratunkiem dla zęba jest jego resekcja. Czym jest resekcja zęba? Na czym polega i kiedy jesteśmy zmuszeni poddać się temu zabiegowi? Jakie są przeciwwskazania do wykonania resekcji i o czym pamiętać po zabiegu resekcji zęba? Zapraszamy do czytania!
Na czym polega resekcja zęba?
Resekcja zęba, inaczej zwana apikoektomią, to dosyć inwazyjny zabieg stomatologiczny z zakresu chirurgii. Najczęściej wykonuje się go w przypadku stanu zapalnego tkanek około wierzchołkowych. Zabieg polega na amputacji wierzchołka i usunięcia zmian w korzeniu zęba. Wykonuje się go najczęściej na siekaczach lub kłach, czyli zębach jednokorzeniowych, ale czasem także dwu- lub trzykorzeniowych. Zabieg ma na celu uratowanie zębów przed usunięciem i zapobiec kolejnym zmianom zapalnym w zębie.
Wskazania do wykonania resekcji zęba
Powodem, którego wykonujemy resekcję zęba, może być brak możliwości wykonania powtórnego leczenia kanałowego, zwłaszcza kiedy leczenie endogeniczne wywołało powikłania, a zmiany około wierzchołkowe nie nadają się już do leczenia. Innymi powodami mogą być:
- złamanie wierzchołka korzenia zęba,
- złamanie narzędzi dentystycznych w trakcie leczenia znajdujących się w kanale korzeniowym,
- samoistne obumarcie zęba i utrzymywanie stanów zapalnych wokół korzeni,
- zębiniak (kamienie miazgowe) – zwyrodnienia miazgi zębowej występujące w dolnych siekaczach, trzonowcach, zębach zatrzymanych i niewyrzniętych w postaci zwapnionych złogów soli mineralnych,
- powikłania, które mogą wystąpić w leczeniu zębów z uzupełnieniem protetycznym, zwłaszcza przy wkładach koronowo-korzeniowych.
Przeciwwskazania do resekcji zęba
Istnieją powody, z racji których nie należy wykonywać resekcji zęba. Należą do nich np. zmiany zapalne, przekraczające 1/3 długości korzenia. Apikoektomii nie wykonuje się także u dzieci na zębach mlecznych. Poza tym resekcji nie przeprowadza się:
- u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży,
- przy podłużnym złamaniu korzenia zęba,
- u pacjentów z paradontozą, zaburzeniem zgryzu,
- w stanie zapalnym gardła lub jamy ustnej,
- u chorych na cukrzycę, białaczkę, nadciśnienie, choroby tarczycy lub nerek,
- w czasie trwania choroby wirusowej (opryszczki),
- u osób z zaburzeniem krzepnięcia krwi.
Przebieg zabiegu resekcji zęba
Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie RTG albo badanie CBCT, czyli tomografię twarzoczaszki. Oprócz tego dentysta przeprowadza dokładny wywiad lekarski, podczas którego stomatolog pyta o wszystkie choroby przebyte i aktualne. W sytuacji, kiedy nie ma żadnych przeciwwskazań, a niemożliwe jest leczenie kanałowe, przystępuje do rozpoczęcia procedury resekcji zęba.
Zaczyna od podania znieczulenia miejscowego pacjentowi. Następnie nacina śluzówkę w okolicy korzenia, po czym wycina się w kości okienka i usuwa zmieniony chorobowo wierzchołek korzenia. Na koniec wypełnia się kanał korzeniowy od strony jego wierzchołka i zszywa ranę.
Zabieg wykonuje się z użyciem mikroskopu stomatologicznego, co zapewnia dokładność i skuteczność leczenia.
Wskazania po zabiegu resekcji zęba
Po zabiegu resekcji zęba może się utrzymywać opuchlizna, czasem lekkie mrowienie.
Szwy zdejmuje się zazwyczaj tydzień po zabiegu. Aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności, należy myć zęby z wyłączeniem miejsca po zabiegu i nie płukać intensywnie jamy ustnej. Przez kilka-kilkanaście dni po zabiegu lepiej powstrzymywać się od picia i jedzenia gorących i bardzo zimnych potraw, a najlepiej do dwóch tygodni po zabiegu przyjmować pokarmy w postaci płynnej lub półpłynnej. Dobrze jest także powstrzymać się od większego wysiłku fizycznego.
Ile kosztuje resekcja zęba?
Na cenę resekcji zęba składa się kilka czynników. Zależy ona na przykład od tego, ile ząb ma korzeni oraz gdzie się znajduje. Dokładna wycena odbywa się indywidualnie do każdego przypadku. Orientacyjne ceny mogą państwo znaleźć w naszym cenniku. Zapraszamy do kontaktu.
Najnowsze komentarze