Czasu nie da się zatrzymać, jednak oznak jego upływu w niektórych przypadkach już tak. Chcemy wyglądać młodo, a stale rozwijająca się medycyna znajduje kolejne dobre sposoby, by to ludziom umożliwić. Gładka, rozświetlona, dobrze odżywiona cera jest marzeniem wielu z nas. Jednocześnie stres, zmęczenie i problemy lubią odbijać się na naszej twarzy. Poprawa cery nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, ale zawsze jeden mniej robi różnicę. Kremy przeciwzmarszczkowe nie działają na już utworzone linie zmarszczek. Na naszej stronie widnieje już tekst o botoksie, a dzisiaj omówimy drugi sposób na zahamowanie procesów starzenia – jest nim właśnie mezoterapia.
Co to jest mezoterapia?
Mezoterapia to mało inwazyjny zabieg w medycynie estetycznej. To śródskórne lub podskórne odżywianie cery przy pomocy preparatów indywidualnie dobranych do pacjenta. Odżywienie dokonuje się za pomocą odpowiedniego roztworu, czyli mieszanki znanej jako mezokoktail, w którego skład może wchodzić np. kolagen, koenzym Q10, kwas hialuronowy lub witaminy, fibryna, osocze bogatopłytkowe, a także peptydy biomimetyczne, mające na celu odżywienie naszej cery.
Efekty mezoterapii
Na efekty nie trzeba długo czekać – pierwsze pojawiają się od razu po zabiegu. Aby jednak utrzymać poprawiony stan naszej skóry, należy wykonać serię 3-4 zabiegów, przyjmowanych co 2-3 tygodnie. Do korzyści mezoterapii – oprócz wizualne zauważalnego odmłodzenia cery – zaliczamy także:
- odżywienie i nawilżenie skóry,
- poprawę mikrokrążenia,
- zahamowanie tworzenia się szkodliwych wolnych rodników,
- zagęszczenie włosów,
- zlikwidowanie zmian potrądzikowych,
- redukcję przebarwień,
- stymulację do produkcji kolagenu i elastyny.
Mezoterapia – rodzaje
Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje mezoterapii:
- Mezoterapia igłowa – zwana czasem mezoterapią frakcyjną. Polega na wstrzyknięciu mezokoktailu w głąb skóry przy pomocy licznych nakłuć bardzo cienką igłą. Te mikronakłucia pobudzają skórę do samoregeneracji, a także wytworzenia włókien kolagenowych i elastyny, odpowiedzialnych za młody wygląd. Do mezoterapii igłowej użyta może zostać igła i strzykaweczka lub specjalny pistolet. Zabieg trwa mniej więcej godzinę, a rozpoczyna się od nałożenia znieczulającego kremu, aby zabieg był bezbolesny i bezpieczny. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona i napuchnięta, ale po 2-3 dniach obrzęki znikają.
- Mezoterapia bezigłowa – polega na wprowadzeniu substancji pod skórę metodą elektroporacji, czyli za pomocą użycia urządzeń, wytwarzających prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości radiowej lub emitujących ultradźwięki. W ten sposób zwiększa się przepuszczalność błony komórkowej, a dzięki temu otwierają w niej kanały hydrofilowe, którymi preparat dociera w konkretne miejsce. Aby dłużej cieszyć się otrzymanym efektem, zabieg należy powtórzyć 5-10 razy.
Dla kogo mezoterapia jest wskazana, a dla kogo przeciwwskazana?
Mezoterapia to zabieg zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Osoby między 20 a 30 rokiem życiem mogą się mu poddać profilaktycznie. Osoby około 40-50 roku życia mogą natomiast za jego pomocą zadbać o swój wygląd – przywrócić skórze jędrność i odpowiednie nawilżenie. Mezoterapia to ingerencja w organizm, dlatego – jak w każdej zmianie – należy liczyć się z tym, że nie wszyscy mogą skorzystać z dobrodziejstw oferty. Istnieją choroby lub przypadki, które wykluczają stosowanie mezoterapii. Do przypadków wykluczających zaliczamy między innymi ciążę, karmienie piersią, alergię, cukrzycę, stany zapalne skóry, a także choroby nowotworowe.
Najnowsze komentarze