Żyjemy coraz dłużej. Ale czy możemy starzeć się coraz piękniej? Z roku na rok na naszej twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek. Ciało traci swoją sprężystość. Czy można coś zrobić, aby temu zapobiec? Czy można zatrzymać czas na naszej skórze? Biotechnologia idzie do przodu i ma nam do zaoferowania różne sposoby pomocy. Botoks to jedna z nich. Czym jest botoks? Jak działa? A także: gdzie można skorzystać z usług zabiegów z botoksu? Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Co to jest botoks?

Botoks to substancja uzyskiwana na bazie toksyny botulinowej stąd kombinacja tych słów daje jego nazwę: Botoks. To tak naprawdę jedna z naturalnych, bardzo niebezpiecznych trucizn, jej inna nazwa to jad kiełbasiany dlatego, że jego łacińska nazwa botulus, co znaczy właśnie kiełbasa. Pod mikroskopem cząsteczki tej toksyny wyglądają właśnie jak kiełbaski. Odkryto jednak, że oprócz trującego ma także działanie terapeutyczne. Medycyna estetyczna wykorzystuje botoks w leczeniu i korekcji wyglądu.

Jak działa botoks?

Botoks stosuje się w medycynie estetycznej w celu zmniejszenia napięcia mięśni, aby zniwelować zmarszczki mimiczne. Botoks czasowo blokuje impulsy nerwowe, które wywołują skurcze mięśni. Jej działanie wykorzystuje się także w leczeniu kurczu twarzy i powiek, a także leczeniu nadmiernej potliwości. Preparaty z botoksem podawane są w bardzo niewielkiej ilości za pomocą strzykawki, którą wprowadza się w konkretny mięsień. Po wstrzyknięciu zatrzymuje się pracę mięśnia, a w efekcie wydaje się, że skóra jest mniej pofałdowana, przez co wygląda znacznie młodziej. Botoks stosowany jest przede wszystkim na linie na czole oraz kurze łapki. Efekty pojawiają się systematycznie, a po prawie dwóch tygodniach widać już w pełni skutki zabiegu. Zagniecenia znikają, a twarz wygląda na bardziej wypoczętą. Zabieg trwa kilka do kilkunastu minut. Działanie botoksu utrzymują się przez parę miesięcy (około sześciu), następie trzeba zabieg powtórzyć.

Gdzie można skorzystać z usług z botoksem?

Usługi zabiegów z botoksem są oferowane przez salony urody, lekarzy czy kliniki medycyny estetycznej. Na zabieg z botoksem można się jednak umówić także w gabinecie stomatologicznym. Precyzja i strzykawki to chleb powszedni dla stomatologów, dlatego z powodzeniem można liczyć na dokładność i delikatność. Botoks u dentysty może być stosowany nie tylko dla poprawy wyglądu, ale także w przypadku rozluźnienia mięśni, aby leczyć bruksizm, czyli niekontrolowane zaciskanie i zgrzytanie zębów najczęściej podczas snu.

Bruksizm jest sposobem radzenia sobie organizmu na stres, długotrwałe objawy mogą jednak doprowadzić do ścierania się zębów, rozchwiania ich czy destrukcji uzębienia i pękania szkliwa. W niektórych przypadkach dentysta decyduje się na wstrzyknięcie toksyny botulinowa, aby zapobiec szkodliwym skutkom bruksizmu. Zabieg taki nie zmienia mowy ani nie wpływa na jakość żucia. Botoks w gabinecie stomatologicznym może być również stosowany w przypadku asymetrii uśmiechu lub przy tzw. uśmiechu dziąsłowym, aby skorygować mimikę twarzy. Z zabiegów z botoksu można skorzystać również w naszym gabinecie Stomatologii na Sołaczu.