Ciąża to specyficzny czas w życiu kobiety. To czas, kiedy dbając o siebie – dba zarazem o drugiego człowiek. Zęby to jeden z obszarów, o którym pacjentka bez wątpienia musi pamiętać. Zdrowie zębów i jamy ustanej mamy może bowiem wpłynąć na zdrowie rozwijającego się w jej brzuchu malucha. Na szczęście wiele zabiegów stomatologicznych jest bezpiecznych, dzięki czemu spokojnie można je wykonać w stanie błogosławionym. Na niektóre procedury i elementy leczenia dentystycznego ciężarna musi jednak uważać lub ich unikać. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej temu, jakie leczenie stomatologiczne w czasie ciąży może przejść ciężarna, a jakich badań i zabiegów powinna unikać.

Bezpieczne zabiegi stomatologiczne w ciąży 

Profilaktyka i higienizacja

Kobieta w ciąży powinna dbać o profilaktykę, aby zapobiegać większym problemom dentystycznym. Wizyty i zabiegi profilaktyczne w ciąży są po to, by wychwycić potrzebę leczenia na wczesnym etapie i by jak najszybciej wyleczyć ząb. Do zabiegów wspierających profilaktykę i higienizacje zaliczamy:  

  • Skaling i piaskowanie: Usuwanie kamienia nazębnego oraz osadów. To są całkowicie bezpieczne i zalecane w ciąży zabiegi w celu utrzymania zdrowych zębów i dziąseł.
  • Fluoryzację: To zabieg, który wzmacnia szkliwo zębów i zapobiega próchnicy. Wykonanie fluoryzacji jest zalecane w ciąży.
  • Leczenie próchnicy: Jeśli kobieta w ciąży zmaga się z próchnicą, ważne jest, aby nie odkładać jej leczenia na później. Wypełnianie ubytków można przeprowadzić za pomocą materiałów bezpiecznych dla kobiet w ciąży.
  • Leczenie ortodontyczne: Zarówno zakładanie aparatu ortodontycznego, jak i wizyty kontrolne są bezpieczne w czasie ciąży. Tak że jeśli kobieta w ciąży chce wyprostować zęby, to jej stan nie jest powodem do wykluczenia.
  • Znieczulenie miejscowe: Stosowanie znieczulenia miejscowego rónież jest bezpieczne dla ciężarnych pacjentek. Dentysta dobiera odpowiednie środki, które nie przechodzą przez barierę łożyska.

Zabiegi stomatologiczne wymagające ostrożności lub odroczenia w ciąży

Niektóre zabiegi stomatologiczne w ciąży mogą być dla kobiet trudne, obciążające, ryzykowne. Oczywiście decyzję o tym, czy dana sytuacja wymaga przeprowadzenia takiego zabiegu, podejmuje lekarz – w tym konkretnym przypadku już na fotelu podczas wywiadu. Ważny jest nie tylko fakt bycia w ciąży, ale także samopoczucie ciężarnej, etap ciąży, stan zęba i kilka innych czynników. Jednak standardowo w ciąży unika się takich zabiegów, jak te opisane poniżej:  

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to długi i wieloetapowy zabieg, dlatego też – jeśli można – zaleca się odroczenie tego zabiegu w ciąży. W nagłych przypadkach można go przeprowadzić, kiedy jest to absolutnie konieczne. Czasami jednak, gdy ząb jest poważnie uszkodzony lub zainfekowany, co prowadzi do bólu i poważnych komplikacji zdrowotnych, jak na przykład ropień, odkładanie tego zabiegu może skutkować pogłębianiem się stanu zapalnego, co z kolei może wpłynąć na zdrowie mamy i dziecka.

Usunięcie zęba

Usunięcie zęba powinno być rozważane tylko w sytuacjach nagłych, takich jak stan zapalny lub ból, którego nie można złagodzić innymi metodami. Ekstrakcja jest unikana w czasie ciaży z powodu ryzyka, powikłań szczególnie na wczesnym etapie stanu błogosławionego. Początki ciąży są związane z wyższym ryzykiem poronienia. Przeprowadzanie inwazyjnych zabiegów, takich jak ekstrakcja zęba, może dodatkowo zwiększać to ryzyko Zabieg usunięcia zęba w ciąży – jeśli jest konieczny – najlepiej przeprowadzać w drugim trymestrze, czyli po 12. tygodniu ciąży. 

Zabiegi chirurgiczne

O ile leczenie ortodontyczne nie powoduje ryzyka zagrożenia dla kobiety w ciąży i jej dziecka, o tyle implanty w ciąży nie są dobrym pomysłem. W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian hormonalnych, które mogą wpływać na proces gojenia. Zmiany te mogą prowadzić do osłabienia tkanki kostnej i dziąseł, co zwiększa ryzyko powikłań po zabiegu – dlatego też wszczepianie implantów należy odkładać na czas po porodzie.

Wybielanie zębów

Dobrze, aby kobieta w ciąży dbała o estetykę swoich zębów, jednak chemiczne wybielanie zębów to zabieg stomatologiczny w ciąży jest zdecydowanie niewskazane. Dlaczego? Wiele produktów do wybielania zębów zawiera substancje chemiczne, takie jak nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru. Nie znamy do końca ich wpływu na rozwijający się płód, co rodzi obawy o potencjalne ryzyko. W ciąży wiele kobiet doświadcza zwiększonej wrażliwości zębów, a wybielanie mogłoby tę wrażliwość jeszcze nasilić.

Zdjęcia rentgenowskie

W czasie ciąży należy ich unikać, szczególnie w I trymestrze. Wynika to z faktu, że promieniowanie może uszkodzić dzielące się komórki – co z kolei prowadzi do wad wrodzonych u płodu. Ryzyko poronienia również jest wyższe w tym okresie, dlatego zdjęcia RTG nie są wskazane – chyba, że istnieje pilna potrzeba diagnostyczna. W takich sytuacjach badanie można przeprowadzić, ale z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich stosuje się specjalne osłony na brzuch i miednicę, aby zminimalizować ekspozycję płodu na promieniowanie.

Zalecenia stomatologiczne w ciąży

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu stomatologicznego w ciąży warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Poza tym pod względem dbania o zdrowie jamy ustnej należy pamiętać o tym, że:

  • Regularne wizyty kontrolne są kluczowe dla monitorowania zdrowia jamy ustnej w czasie ciąży.
  • Należy dbać o codzienną higienę jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz używanie nici dentystycznej.

Dbanie o zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży jest niezwykle ważne. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i profilaktyce można uniknąć wielu problemów zdrowotnych zarówno dla matki, jak i dziecka. Jesteś w ciąży i chcesz sprawdzić, czy wszystko z Twoimi zębami w porządku? Umów się na bezpieczną wizytę w naszym gabinecie.