Zażywając leki, rzadko zastanawiamy się, jaki będą miały wpływ na zęby – chyba, że to środek przeciwbólowy po usunięciu jednego z nich. Wtedy mamy bowiem nadzieje, że zadziała i szybko uśmierzy ból. Zęby reagują na substancje zawarte w lekach. Niektóre z nich tymczasem szkodzą naszym zębom. Jaki wpływ na zęby mają antybiotyki?  Jakie leki osłabiają zęby, a jakie je przebarwiają? Jak zapobiegać uszkodzeniom zębów przez leki? Zapraszamy do przeczytania o tym, jak leki szkodzą zębom. 

Wpływ leków na zęby

Leki – poza swoim pomocnym działaniem – mają także skutki uboczne. Interakcje naszego organizmu zależą od indywidualnych preferencji. Jednak po wielokrotnie przeprowadzanych badaniach znamy pewne możliwe interakcje. Leki mogą przebarwiać zęby, osłabiać ich korzenie, przyspieszać rozwój próchnicy. Mogą, ale nie muszą – oznacza to, że istnieje takie prawdopodobieństwo, jednak nie musi ono wystąpić. Nie są to także wystarczające powody, aby zaprzestać stosowania leków, kiedy choroba wymaga ich regularnego przyjmowania. Należy o tym jednak pamiętać i przeciwdziałać takim skutkom.

Wpływ zażywania antybiotyków na zęby

Każdy antybiotyk jest lekiem, który ma za zadanie zwalczyć chorobę poprzez zniszczenie bakterii. Niestety, kiedy antybiotyk zwalcza bakterie odpowiedzialne za infekcje, niszczy także całą florę bakteryjną, a więc także te bakterie, które pomagały nam w funkcjonowaniu. Zaburzając równowagę bakteryjną w jamie ustnej, osłabiamy odporność naszego organizmu. Aby zmniejszyć skutki, należy pamiętać o zażywaniu leków osłonowych. Probiotyki mogą pomóc uchronić się przed aftami, nadżerkami czy zachorowaniem na drożdżyce.

Leki przebarwiające zęby

Preparaty z żelazem

Leki szkodzą zębom przez przebarwienia. Do leków przebarwiających zęby zaliczyć możemy przede wszystkim żelazo, które ma zadanie walczyć z niedokrwistością.  Szczególnie przebarwia żelazo w formie płynnej, które zostawia na trudny do zmycia osad. Długie stosowanie może następnie wymagać profesjonalnego wybielania.

Zbyt duża ilość fluoru

Inną przyczyną przebarwień może być zbyt duża ilość fluoru. Fluor występuje w pożywieniu, a także w pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustanej. Zbyt duża ilość fluoru powoduje nadżerkę szkliwa, w konsekwencji czego zęby stają się kruche i powstają na nich przebarwienia. Najpierw w postaci białych plam, a następnie brązowych plam lub nawet zagłębień.

Leki z chlorheksydyną

Kolejnym powodem pojawienia się przebarwień na zębach są leki z chlorheksydyną. Preparaty te mają działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo na stan zapalny. Należy jednak pamiętać o tym, że długie stosowanie tego leku może skutkować brunatnymi plamami na zębach, języku, a nawet w wypełnieniach zębów. Być może konieczna będzie po jakimś czasie wymiana wypełnień w zębachna nowe.

Leki z tetracyklinami

Przebarwienia na zębach mogą się pojawić także po tetracyklinach, które są składnikiem wielu antybiotyków na trądzik lub inne zakażenia skóry. Tetracykliny wchłaniane są do kości i zębów, by tam wiązać jony wapnia. Może to doprowadzić do niedorozwoju lub uszkodzenia szkliwa (hipoplazja szkliwa).  Zęby mogą mieć wówczas brązowe przebarwienia, a nawet pofałdowania. Bardzo cienka warstwa szkliwa powodować może z kolei wysoką podatność na próchnicę.  

Leki osłabiające zęby

Biofosfoniany prowadzące do martwicy kości

Przy leczeniu osteoporozy konieczne jest zażywanie leków z biofosfonianami. Ich skutkiem ubocznym może być zniszczenie, a nawet martwica kości szczęki. Zęby mogą zacząć się ruszać, może także pojawić się stan zapalny. Leczenie jest jednak utrudnione, ponieważ biofosfoniany utrudniają gojenie się ran. Martwica kości, wynikająca ze stosowania leków z biofosfonianami objawia się odsłonieniem kości żuchwy lub szczęki i obniżeniem dziąseł.

Glikokortykosteroidy osłabiające zęby i kości

Leki przeciwzapalne i immunosupresyjne zawierają czasem glikokortykosteroidy. Skutkiem ubocznym takich leków może być suchość w ustach, a także ból błon śluzowych jamy ustnej. Czasem stosowanie glikokortykosteroidów zmniejsza także produkcje kolagenu, przez co zaburzone jest wchłanianie wapnia, co z kolei osłabia kości i zęby.

Leki hamujące produkowanie śliny

Leki szkodzą zębom poprzez zmniejszenie produkcji śliny. Wśród leków o tym działaniu należy wymienić leki na chorobę lokomocyjną. Także leki na astmę i alergię wysuszają śluzówkę, przez co zmniejszają ilość śliny, której zadaniem jest oczyszczać zęby z resztek pokarmów, a także utrzymywać odpowiedni poziom pH w ustach. Wahania i nieprawidłowy poziom pH w buzi ułatwia z kolei rozwój próchnicy.

Leki szkodzą zębom – jak temu zapobiegać?

W zależności, jakie działanie niepożądane ma lek, tak różny jest sposób ograniczenia jego skutków.

Jednak pewne zalecania są wspólne dla wszystkich leków:

– należy przeczytać ulotkę leku i zapoznać się z jego skutkami ubocznymi,

– warto umyć zęby i dokładne wypłukać jamę ustną.

Oprócz tego w przypadku poszczególnych leków warto pamiętać o tym, że :

– przy lekach hamujących produkcję śliny (leki na astmę i alergię, przeciwdepresanty, leki na chorobę lokomocyjną i moczopędne) trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie przez częste picie wody,

– leki zawierające żelazo lepiej pić przy użyciu słomki,

– leki z chlorheksydyną należy zażywać maksymalnie przez 15 dni,

– osłabione zęby po stosowaniu leków lepiej umyć szczoteczką z miękkim włosiem,

– przy zażywaniu antybiotyków nie należy zapominać o wsparciu leków osłonowych i probiotyków,

– jeśli martwi nas wpływ leków na zębach, skonsultować się ze stomatologiem – zapraszamy do naszego gabinetu.