Wizyta z dzieckiem u stomatologa dla wielu rodziców stanowi nie lada wyzwanie. Nie mają pojęcia, jak zachowa się ich dziecko u dentysty. Z jednej strony chcą dla niego dobrze i oszczędzić mu stresów, z drugiej – czasem wizyta jest koniecznością. Jak sprawić, że nasze dziecko nie będzie bało się wizyty u stomatologa? Istnieje kilka rad, których stosowanie z pewnością pomoże w tej delikatnej kwestii.

Wizyta adaptacyjna

Przede wszystkim istotne jest, by dziecko u dentysty czuło się bezpiecznie. Wiele sprzętów może wydawać mu się nowe, a pan lub pani w białym kitlu kojarzyć się negatywnie. Dlatego dobrym pomysłem jest wizyta adaptacyjna dla dziecka. Podczas jej trwania pociecha zapozna się ze sprzętem dentystycznym i odkryje, że wyprawa do stomatologa nie musi się łączyć z bólem.

Regularne przeglądy dentystyczne

Nie ma co czekać na sytuację, w której dziecko u dentysty pojawi się z przymusu – związanego z bólem zębów. Kiedy tylko maluchowi zacznie wyrzynać się pierwszy ząbek, powinniśmy raz na kwartał odwiedzać z nim stomatologa. W ten sposób nie tylko przyzwyczaimy dziecko do wizyt u dentysty, ale także podziałamy profilaktycznie. Stomatolog, regularnie oglądając jamę ustną dziecka, może wcześniej wyłapać potencjalne problemy natury dentystycznej i np. zadziałać, zanim zęby zaatakuje próchnica.

Pozytywne skojarzenia ze stomatologiem

Wielu rodziców popełnia ten błąd, że straszą swoje dzieci stomatologiem – nawet nieświadomie, wmawiając im, że „nie ma się czego bać”. W efekcie, dziecko u dentysty siedzi wystraszone. Warto zastosować odwrotne działania i przedstawiać wizytę u stomatologa w dobrym świetle. Wytłumaczyć, że pani doktor policzy ząbki, sprawdzi, jak ładnie je umyłaś itp. Dziecko poczuje się pewniej, co wpłynie także na jego owocną współpracę z dentystą. I to nie tylko w naszej obecności, ale także w kolejnych latach życia.

Wybór jednego, stałego stomatologa

Podobnie, jak i my, dzieci lubią stałość. Z tego powodu warto wybrać jednego, regularnie odwiedzanego stomatologa. Dzięki temu dziecko u dentysty będzie czuć się z każdą wizytą coraz bardziej komfortowo. Dlaczego? Po prostu będzie znać lekarza i – podbudowane wcześniejszymi wizytami – coraz bardziej mu ufać i pozwalać na więcej działań w jamie ustnej. Dlatego warto w pierwszej kolejności wybrać takiego stomatologa, który ma doświadczenie w leczeniu małych pacjentów.

Nagrody dla dzielnego pacjenta

Jasne, że w większości przypadków dziecko u dentysty dostaje naklejkę dzielnego pacjenta, ale… może warto zrobić o krok więcej? Pokazać dziecku, że było dzielne, że doceniamy jego właściwą postawę u stomatologa? Nie musi to być drogi upominek – czasem wystarczy wspólnie spędzony czas. Sprawi on jednak, że dziecku wizyta u dentysty będzie się kojarzyć jednoznacznie pozytywnie – a o to przede wszystkim chodzi rodzicom.