O ile dorosłych łatwo przekonać do regularnego szczotkowania zębów, o tyle trudniej namówić do tego dziecko. Warto jednak podjąć tę próbę, kiedy jamie ustnej znajdują się jeszcze zęby mleczne. Dzięki temu dziecko nie tylko zyska świeży oddech i zdrowe zęby. Dodatkowo wpoi sobie nawyk, który pozostanie z nim na długie lata.

Od kiedy należy szczotkować zęby mleczne?

Higiena jamy ustnej to sprawa, o którą należy dbać od samego początku. Jeszcze zanim u niemowlaka pojawią się zęby, warto przecierać jego dziąsła zwilżonym gazikiem. Dzięki temu można pozbyć się resztek pokarmu – warto w tym celu stosować na przykład napar z rumianku. Kiedy już u dziecka pojawią się pierwsze ząbki, wraz z nimi w domu powinna pojawić się także szczoteczka. Rzecz jasna powinna być dobrana dla wieku dziecka, atestowana, nierzadko chroniąca dodatkowo przed podrażnieniem dziąseł. Warto już wtedy wprowadzać dziecku zdrowy nawyk, jakim jest regularne mycie. Zęby mleczne, nawet jeśli jest ich niewiele, powinny być starannie oczyszczone szczoteczką z odrobiną pasty do zębów.

Jaką pastę do zębów wybrać?

Warto od samego początku postawić na pastę z fluorem. Rzecz jasna, najpierw wystarczy naprawdę śladowa ilość pasty. Dopiero z biegiem czasu i dorastaniem dziecka zwiększamy jej ilość na szczoteczce do wielkości ziarnka grochu. Dzieci do około trzeciego roku życia nie potrafią samodzielnie wypluwać pasty, trzeba jej resztki usuwać z jamy ustnej wilgotnym gazikiem.

Jaką pastę wybrać? Przede wszystkim należy sprawdzić stężenie fluoru w danej paście. Dzieci do 2 roku życia powinny szczotkować zęby mleczne pastą o stężeniu 500 ppm F. Maluchy między 2-6 rokiem życia – 1000 ppm F, a od 7 lat pastą o stężeniu fluoru 1450 ppm F.

Wizyta z dzieckiem u stomatologa

Warto zadbać o to, żeby lekarz stomatolog sprawdził jamę ustną dziecka pomiędzy 6-12 miesiącem życia. Dzięki temu będzie w stanie sprawdzić, czy (i jak bardzo prawidłowo) wyrzynają się zęby mleczne. Co więcej, może także podpowiedzieć rodzicom, jak zadbać o higienę jamy ustnej u maluszka. Od tej pry, dobrze jest regularnie co 3 miesiące wykonywać kontrolę i badanie jamy ustnej. Dzięki temu możliwe jest wykrycie choroby próchnicowej w bardzo wczesnej fazie, co pozwoli zapobiec jej negatywnym skutkom. Ma to jeszcze jedną, zasadniczą zaletę – dziecko oswaja się z wizytami w gabinecie stomatologicznym oraz kontaktem ze sprzętem dentystycznym. Dzięki temu w kłopotliwej sytuacji, wymagającej leczenia, będzie ono o wiele spokojniejsze na fotelu dentystycznym.