Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, zgrzytanie zębami może się wiązać z poważnymi problemami. Oznacza to, że warto zwracać na to zjawisko szczególną uwagę. Przyjrzyjmy się bliżej, co może kryć się za przyczynami tego schorzenia u najmłodszych i w jaki sposób można leczyć bruksizm, jak fachowo nazywa się ta dolegliwość.

Zgrzytanie zębami przez dziecko – czym jest bruksizm u najmłodszych?

Termin bruksizm oznacza patologiczne zgrzytanie zębami. Zjawisko to przydarza się zarówno najmłodszym, jak i dorosłym. Co więcej – osoba, której ono dotyczy, nie jest w ogóle świadoma tego, że zgrzyta zębami. Najczęściej zaciskanie szczęki pojawia się w nocy, podczas snu. W przypadku dzieci warto mieć jednak świadomość, że podczas wyrzynania się zębów jest to jak najbardziej naturalny objaw. Podobnie niemowlaki mogą zgrzytać z powodu nierozwiniętego układu mięśniowego i nerwowego – w obu tych sytuacjach powodu do obaw nie ma.

Jeśli jednak w innych sytuacjach dostrzegamy zgrzytanie zębami u dziecka, konieczne jest odpowiednie leczenie takiego procesu fizjologicznego, zanim przerodzi się w poważne konsekwencje zdrowotne. Z tego powodu warto udać się do stomatologa dziecięcego, by znaleźć przyczyny bruksizmu i podjąć się leczenia tej przypadłości.

Jakie objawy i konsekwencje ma zgrzytanie zębów u dzieci?

Przede wszystkim bruksizm doprowadza do ścierania się zębów, przez co stają się nierówne, a w wielu przypadkach także nadwrażliwe. Jeśli zgrzytanie zębami jest intensywne i wiąże się z silnymi objawami, może powodować pękanie zębów. Może także wywoływać ich rozchwianie, a nadmierne zaciskanie szczęki przez dziecko może doprowadzić do krwawienia dziąseł. Z tego powodu konieczna jest wizyta u stomatologa. Poszuka on nie tylko medycznych przyczyn bruksizmu, ale sprawdzi też jego skutki w jamie ustnej małego pacjenta.

Wśród objawów bruksizmu natomiast wskazuje się najczęściej u dzieci – poza ścieraniem zębów i zgrzytaniem – na takie czynniki, jak bóle okolicy żuchwy, bóle karku lub kręgosłupa i bóle głowy. Pojawiają się także problemy ze zmysłami wzroku i słuchu, trudność przy szerokim otwieraniu ust oraz problemy z utrzymaniem równowagi.

Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny

Wiele osób uważa, że bruksizm pojawia się w wyniku występowania pasożytów u dziecka. Jest to jednak teoria nie mająca odzwierciedlenia w rzeczywistości. Prawdą jest natomiast, że powodem bruksizmu może być stres u malucha. Może on wynikać z kłótni z rówieśnikami, czy też wydarzeniami, które znacząco wpływają na życie dziecka, jak zmiana szkoły, przeprowadzka itp. Bardzo często zgrzytanie zębów pojawia się w sytuacji, gdy maluch nie ma czasu na relaks, bo narzucono mu (lub sam sobie narzucił) za dużo obowiązków.

Jak można leczyć zgrzytanie zębów u dziecka?

W wielu przypadkach, jeśli bruksizm wywoływany jest przez stres, konieczne będzie zadbanie o odpowiedni relaks dla dziecka i jego wyciszenie przed snem. Pomoże mu to rozładować napięcie, dzięki czemu w nocy nie będzie nerwowo zgrzytać zębami, tylko spokojnie spać. Wizyta u dentysty może się przyczynić do tego, że lekarz zadecyduje o potrzebie noszenia specjalnej szyny relaksacyjnej. Jej zadaniem jest ochrona zębów przed ścieraniem w nocy. Może tez w wyniku badania okazać się, że bruksizm wywołany jest złym ustawieniem zębów w jamie ustnej. Wówczas konieczne może być wybranie się do ortodonty i rozpoczęcie zaordynowanego przez niego leczenia.