Wybierając się do stomatologa, w oczekiwaniu na przyjęcie bezpośrednio do gabinetu, część pacjentów spędza czas na analizowaniu cennika usług dentystycznych. Nierzadko zdarza się tak, że mniejsza lub większa część oferty kompletnie nic pacjentowi nie mówi. Tak właśnie jest z opisywanym przez nas dzisiaj zabiegiem. Wkład koronowo-korzeniowy jest dla wielu tajemnicą, zagadką – spróbujmy ją rozwikłać.
Czym jest wkład koronowo-korzeniowy?
Pod tą tajemniczą nazwą kryje się uzupełnienie protetyczne w postaci sztyftu, który umieszczona się w korzeniu zęba. Na taki sztyft następnie stomatolog nakłada koronę protetyczną. Celem takiego uzupełnienia jest całkowita odbudowa zęba, który z powodów próchnicowych lub innych uległ zniszczeniu.
Wyróżniamy zasadniczo trzy podstawowe rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych:
- wkłady z tlenku cyrkonu, stosowane najrzadziej,
- wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego lub węglowego – uniwersalny,
- wkład metalowy, zwany także lanym
Wkłady uniwersalne – jak sugeruje nazwa – stosowane jest najczęściej. Przede wszystkim ogranicza wizyty w gabinecie do zaledwie jednej, ponadto posiada standardowe rozmiary. Jego zaletą jest fakt, że pozwala zachować jak najwięcej tkanek własnych zęba. Z kolei wkład metalowy, lany znajduje zastosowanie wtedy, gdy mamy do czynienia ze znaczną utratą tkanek korony zęba. Jest o wiele bardziej wytrzymały, ale jego stworzenie i pobranie wymaga czasu.
Wkłady koronowo-korzeniowe – wskazania i przeciwwskazania
W większości przypadków stomatolog stosuje wkłady są w przypadku zębów martwych po zakończonym leczeniu kanałowym. Najczęściej wybierane są wtedy, gdy mamy do czynienia ze złamanym zębem, pozbawionym w znacznej mierze korony. Ważne jednak, by korzeń zęba miał odpowiednią długość – przynajmniej równą długości korony. Korzeń ten musi być ponadto dobrze umocowany w zębodole.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to głównym czynnikiem wykluczającym zastosowanie wkładu jest zbyt duże zniszczenie zęba. Najczęściej chodzi o sytuację, w której destrukcja tkanek dosięga aż do okolicy poddziąsłowej. Niemożliwe jest także założenie wkładu koronowo-korzeniowego w przypadku pionowego złamania korzenia lub źle wyleczonego kanałowo zęba. Dodatkowo – wkłady metalowe mogą być wykluczone dla osób, które wykazują alergię na poszczególne metale.
Jak zakłada się wkład koronowo-korzeniowy?
Kiedy zakończymy leczenie kanałowe zęba, lekarz stomatolog usuwa część wypełniania kanału zęba, blisko jego korony. Jeśli pacjent wybrał wkłady z włókna szklanego, dentysta zakłada je podczas tej samej wizyty, kończącej leczenie kanałowe. W przypadku wkładów lanych, metalowych, technik dentystyczny wykonuje najpierw wycisk, by przygotować model zębów i wykonać odpowiedni wkład.
Wkłady koronowo-korzeniowe umieszcza się w korzeniu, wykorzystując specjalne cementy stomatologiczne. Co ważne – procedura zakładania wkładu jest całkowicie bezbolesna. Dla komfortu pacjenta, zawsze możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego podczas pobytu w gabinecie.
Najnowsze komentarze