W wielu przypadkach przychodzimy do dentysty z dolegliwością, której sami nie potrafimy nazwać. Liczymy, że stomatolog zbada naszą jamę ustną i poda trafną diagnozę, a następnie rozpocznie odpowiednie dla naszej sytuacji leczenie. O ile wiemy, czym jest leczenie kanałowe zęba, o tyle mało kto wie, co to jest kiretaż. Tymczasem warto poznać ten zabieg, a w przyszłości być może się na niego zdecydować.

Co to jest kiretaż?

Mianem kiretaży określa się zabiegi, które mają na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych. Wykonuje się je, by nie dopuszczać do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego. W ten sposób można przeciwdziałać rozchwianiu zębów, prowadzącemu do ich utraty. Ponieważ kiretaże nie należą do bezbolesnych, stosuje się w ich przypadku znieczulenie miejscowe.

Przed rozpoczęciem kiretażu oczyszcza się dokładnie korzeń zęba, usuwając z niego kamień i płytkę nazębną. Cały zabieg polega na tym, by usunąć zmienione zapalnie tkanki kieszonki dziąsłowej. Do wykonania zabiegu stosuje się specjalne narzędzia, zwane kiretami – stąd nazwa kiretaż. Po skończonym zabiegu stan zapalny dziąsła najczęściej ustępuje, a oczyszczona przestrzeń ulega wygojeniu.

Rodzaje kiretaży

Kiretaże dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – zamknięte i otwarte. Kiretaż zamknięty to zabieg, który wykonywany jest w sytuacji, gdy głębokość kieszonek dziąsłowych jest mniejsza lub równa 5 mm. W takiej sytuacji lekarz po prostu stosuje znieczulenie miejscowe, nie ma potrzeby nacinania dziąsła lub odwarstwiania płata śluzowego.

Kiretaż otwarty z kolei zalecany jest w sytuacji, gdy rozmiar kieszonki dziąsłowej przekracza 5 mm. W takiej sytuacji stomatolog musi naciąć dziąsło i odsłonić nie tylko powierzchnię korzenia, ale też tkanki, które położone są głębiej. Następnie oczyszcza się całą powierzchnię korzenia i zmienione zapalnie tkanki, by ostatecznie umieścić płat dziąsłowy z powrotem na miejscu i pozszywać ranę powstałą w wyniku zabiegu.

Czas po zabiegu

Ponieważ kiretaż jest mimo wszystko sporą ingerencją w dziąsło i jego tkankę, możliwe są po zabiegu nieprzyjemne odczucia. Pacjent może doświadczać delikatnego krwawienia w miejscach, które objęte był zabiegiem, z reguły dziąsła są też bardzo bolesne i tkliwe, pojawiają się obrzęki lub inne zabarwienie dziąseł. Może dojść do tego również nadwrażliwość zębów – niestety okres pozabiegowy może kojarzyć się pacjentowi głównie z lekami przeciwbólowymi.

Należy także obowiązkowo utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej oraz zadbać o odpowiednią dietę. Najlepiej jest unikać dań gorących i decydować się raczej na potrawy półpłynne i miękkie.