Dla wielu ludzi biały uśmiech to oznaka zdrowia. Wszyscy chcemy uśmiechać się bez wstydu i obaw o przebarwienia na zębach. Białe zęby uznawane się za wizytówkę naszej dbałości o higienę jamy ustnej. Jednak życie nie jest czarno białe i często przybiera odcienie szarości, zęby niestety także. Czasem po leczeniu kanałowym ząb, w którym zostały przeczyszczone kanały, ciemnieje lub żółknie. Dlaczego? Co można z tym zrobić? Poniżej postaram się prosto wyjaśnić co można zrobić, kiedy mamy ciemny ząb po leczeniu kanałowym.

Dlaczego po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje?

Często zdarza się, że po leczeniu kanałowym ząb ciemnieje i jest to naturalne zjawisko. Po pierwsze dzieje się tak, ponieważ podczas leczenia zdarza się, że krew dostanie się do kanalików zębiny i to krew zaciemnia ząb. Po drugie pierwiastki wchodzące w skład wypełnienia takie jak srebro, jod lub bar mogą oddziaływać na zmianę barwy zęba. Ciemny ząb po leczeniu kanałowym nie jest więc oznaką choroby i nie ma powodów do paniki. Substancje chemiczne, które zostały użyte do oczyszczenia zęba, uratowały go przed ekstrakcją, ale mogą spowodować przebarwienia go. Nie ma jednak reguły, czy tak się zdarzy i po jakim czasie. Wszystko zależy od naszego organizmu, a ząb może przebarwić się nawet po kilku latach.

Co zrobić, gdy po leczeniu kanałowym pojawi się ciemny ząb?

Ciemny ząb po leczeniu kanałowym może znowu wyglądać jak biały. Sposobów na zamianę brzydkiego kaczątka w pięknego, białego łabędzie jest kilka. Wszystkie wymagają wizyty u dentysty w celu konsultacji. Najpierw konieczne jest ustalenie co dokładnie dzieje się z zębem. Należy wykluczyć wszelkie inne możliwe schorzenia. Aby tego dokonać, stomatolog wykonuje zdjęcie RTG, by sprawdzić, czy ząb jest prawidłowo wyleczony. Jeśli nie jest i jest to najczęstszy powód, wtedy dentysta musi ponownie przeczyścić kanały. Jeśli ząb został wyleczony prawidłowo, wtedy, zanim przystąpimy do pracy, musimy sprawdzić, czy nie istnieją przeciwwskazania. Stan zapalny, próchnica, nieszczelne wypełnienie, ciąża karmienie piersią. Każdy przypadek stomatolog bierze pod uwagę indywidualnie.

Wybielanie jako sposób na ciemny ząb

Wybielanie zęba po leczeniu kanałowym dokonuje się wewnątrz zęba i może być wykonane na dwa sposoby. Pierwszy o nazwie walking bleach polega na usunięciu wypełnienia i po zabezpieczeniu korzenia zęba przed działaniem preparatu aplikuje się substancję wybielającą do wnętrza zęba. Na koniec zakłada się opatrunek zamykający. Taki zabieg należy powtórzyć 2-3 razy, a następnie usunąć preparat wybielający i założyć nowe wypełnienie. Innym sposobem jest power bleaching metoda termo katalityczna. Najpierw tak jak przy wal king bleach należy usunąć wypełnienie. Po czym nakłada się substancję wybielającą i podgrzewa przez 5 minut. Czynność należy powtórzyć kilka razy, następnie trzeba wypłukać komorę zęba i zakłada się wypełnienie tymczasowe. Po około tygodniu, podczas wizyty kontrolnej stomatolog razem z pacjentem ustalają, czy efekt jest zadowalający. Jeśli tak, zakładane jest trwałe wypełnienie, jeśli nie – procedura jest powtarzana. Najczęściej wybielanie tą metodą jest szybsze i trwa około 2-3 tygodnie.

Wybielanie może być jednak najbardziej niebezpiecznym ze sposobów na przywrócenie zębowi białej barwy. Trzeba także pamiętać, że wybielanie może być nietrwałe. Dlatego rzadko jest zalecane jako ratunek na przebarwiony ząb po leczeniu kanałowym.

Licówka

Innym rozwiązaniem jest licówka, która może świetnie zamaskować przebarwienia, nie ingerując w strukturę zęba. Licówka to cienka łuska, którą nakłada się na zewnętrzną część zęba. Ma poprawić jego kolor i kształt, ale warunkiem jej zastosowania jest niewielkie przebarwienie, ponieważ ciemne przebarwienia będą prześwitywać przez cienką licówkę.

Korona protetyczna

Innym sposobem na przywrócenie białego uśmiechu może być korona protetyczna. Dodatkowo można ona wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym. Korona to swojego rodzaju czapeczka nałożona na oszlifowany ząb. Jej zadaniem jest: odbudowa tkankę zęba, wzmocnienie go lub przykrycie przebarwienia, istnieją jednak przeciwwskazania do założenia korony protetycznej. Więcej na temat koron można przeczytać tutaj.