Po wybielaniu nasze zęby są bardziej wrażliwe. Wybielanie powoduje, że są jakby odwodnione – więc z jednej strony łakną i przyjmują wszystko, cokolwiek się z nimi zetknie. Z drugiej strony natomiast – są bardziej podatne na podrażnienia i ból. Trzeba uważać zwłaszcza na potrawy o wysokich temperaturach i z kwasowymi lub ostrymi przyprawami, a także – oczywiście – na te o intensywnym kolorze. Na czym polega biała dieta, która może pomóc nam w zachowaniu efektu wybielania jak najdłużej? Jakie inne wskazówki warto zastosować, aby wzmocnić wybielone zęby?
Dlaczego warto stosować białą dietę po wybielaniu?
Biała dieta pomaga zębom łagodnie przejść po wybielaniu do cieszenia się wszystkimi pokarmami bez bólu i stresu. Proces wybielania otwiera pory w szkliwie zębów, co sprawia, że są one bardziej podatne na przyjęcie pigmentów, czyli barwników zawartych w pokarmach. Dlatego tak ważne jest unikanie produktów o intensywnych barwach, które mogłyby wpłynąć na kolor zębów. Dania z białej diety pozwalają wrócić naszym zębom do stanu naturalnej odporności, zamykając otwarte pory w szkliwie i redukując wrażliwość. Dzięki temu możemy cieszyć się dłużej efektem wybielania i pięknym, białym uśmiechem.
Czym jest biała dieta?
Biała dieta to sposób odżywiania, jaki dentyści zalecają po wybielaniu zębów. Jak sama nazwa wskazuje, dieta biała opiera się na jasnych, niebarwiących produktach. Głównym celem tej diety jest minimalizacja ryzyka przebarwień, które mogą wystąpić, gdy świeżo wybielone zęby są narażone na działanie barwników zawartych w pożywieniu i napojach. Zazwyczaj biała dieta trwa od 48 do 72 godzin po wybielaniu zębów. To minimalny czas, kiedy zęby są najbardziej podatne na przebarwienia. Jednak niektórzy stomatolodzy radzą przestrzegać tej diety nawet przez tydzień, aby maksymalnie chronić i przedłużyć efekty wybielania. Niemniej każdy człowiek reaguje inaczej, więc zęby poszczególnych osób mogą różnie reagować na zabieg. Dlatego też czas trwania białej diety można dostosować do indywidualnych potrzeb, jednak nie powinien trwać krócej niż 24 godziny.
Co jeść na białej diecie?
Jasne produkty to duże uproszczenie – co rzeczywiście najlepiej jeść po wybielaniu zębów? Podczas białej diety po wybielaniu należy spożywać jasne, neutralne produkty, takie jak kurczak, indyk, białe ryby (dorsz, pstrąg), nabiał (jogurt naturalny, mleko, biały ser, twarożek bez dodatków), warzywa (kalafior, ziemniaki, białe szparagi) oraz owoce (banany, białe winogrona, obrane jabłka i gruszki), jasne pieczywo, ryż, czy też makaron ryżowy.
Czego unikać stosując białą dietę?
Podczas stosowania białej diety po wybielaniu zębów, istotne jest unikanie produktów, które mogą powodować przebarwienia i wpływać negatywnie na efekty wybielania. Oto lista rzeczy, których należy unikać:
- napoje zawierające barwniki (kawa, wino, herbata, sok z ciemnych owoców jak porzeczka, jagoda, granat),
- alkohol i papierosy,
- naturalne produkty o intensywnych barwnikach ( pomidory, buraki, szpinak, jagody, wiśnie),
- słodycze i produkty zawierające intensywne barwniki (czekolada, cukierki, lody z owocami lub polewami),
- produkty zawierające kwasy ( napoje gazowane, cytrusy jak pomarańcze, cytryny).
Biała dieta – inne praktyczne wskazówki, zwiększająca efektywność wybielania
Oprócz zalecenia, by jeść jasne produkty i unikać tych barwiących, można także stosować triki, które dodatkowo wpłyną pozytywne i ochronnie na świeżo wybielone zęby. Warto je stosować w trakcie białej diety, a niektóre z nich także później, kiedy wrócimy już do standardowych potraw.
1. Pij przez słomkę
Aby zminimalizować kontakt napojów z zębami, używaj słomki. Szczególnie dotyczy to napojów, które nie są wodą i mogą zawierać barwiące substancje.
2. Płucz usta wodą
Po każdym posiłku przepłucz usta wodą, aby usunąć resztki jedzenia i barwniki, które mogą osadzać się na zębach.
3. Unikaj palenia
Tytoń jest jednym z głównych czynników powodujących przebarwienia zębów. Rzucenie palenia nie tylko poprawi stan Twoich zębów, ale również ogólny stan zdrowia. W czasie białej diety spróbuj zupełnie zrezygnować z palenia lub znacznie je ograniczyć, a później jak najdłużej utrzymać stan mniejszej ilości tytoniu.
4. Używaj pasty do zębów na nadwrażliwość
Po wybielaniu zęby są wrażliwe. Stosuj pastę do zębów przeznaczoną właśnie dla zębów wrażliwych. To może pomóc zębom oraz złagodzić Twój dyskomfort lub ból, jeśli czujesz go po wybielaniu.
5. Stosuj wybielające płukanki do ust
Płukanki do ust z właściwościami wybielającymi pomagają w utrzymaniu białego uśmiechu między wizytami u dentysty.
6. Unikaj ekstremalnych temperatur
Podczas białej diety zwróć uwagę także na temperaturę potraw. Spożywanie bardzo gorących lub bardzo zimnych potraw i napojów zwiększa wrażliwość zębów i może prowadzić do mikropęknięć w szkliwie.
7. Bądź cierpliwy
Pamiętaj, że efekty wybielania mogą się różnić w zależności od osoby. Daj swoim zębom czas na adaptację i bądź konsekwentny w przestrzeganiu zaleceń białej diety i innych praktycznych wskazówek.
Na zabieg wybielania lub w innych potrzebach dentystycznych zapraszamy do naszego gabinetu Stomatologia na Sołaczu.
Najnowsze komentarze