Dbając prawidłowo o higienę jamy ustnej, części osób wystarczą regularne wizyty u dentysty, refundowane w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Zdarza się jednak, że przychodzimy z konkretną dolegliwością. Co ciekawe – nie zawsze okazuje się, że wizyta w gabinecie na NFZ jest najlepszym możliwym wyborem. Kiedy warto postawić na prywatne zabiegi stomatologiczne? Przyjrzyjmy się temu.

Wypełnienia zębów

W ramach NFZ zarówno dzieci, jak i młodzież do 18 roku życia mają zagwarantowane bezpłatne leczenie zębów, w tym zakładanie wypełnienia. W przypadku najmłodszych zarówno zabiegi stomatologiczne w tym zakresie podczas prywatnej wizyty, w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, wiążą się z tym samym materiałem glassjonomerowym, stosowanym do wypełniania ubytków w zębach mlecznych. Zupełnie inaczej sprawa ma się jednak w przypadku stałego uzębienia młodzieży i dorosłych.

Prywatne gabinety stosują o wiele lepsze rozwiązania w postaci kompozytowych, światłoutwardzalnych wypełnień. Rozwiązanie to zapewnia nie tylko prawidłowe funkcje zębów, ale ich estetykę. Wizyta na NFZ najpewniej zakończy się stosowaniem mniej nowoczesnych materiałów, w tym refinansowanych przez NFZ kompozytów chemoutwardzalnych, które nie tylko są przestarzałe względem obecnej technologii, ale na dodatek wykazują znacznie gorsze właściwości zarówno estetyczne, jak i mechaniczne.

Leczenie kanałowe

Ten bolesny temat, jakim jest leczenie kanałowe zęba, już poruszaliśmy w jednym z wpisów. Problem jednak znów powraca – i to z dwóch powodów. Po pierwsze – metody refinansowane przez Fundusz nie są ani nowoczesne, ani efektywne. Po drugie – NFZ finansuje tylko leczenie kanałowe zębów siecznych i kłów, za leczenie pozostałych zębów trzeba będzie słono zapłacić.

Tymczasem to właśnie trzonowce i przedtrzonowce najczęściej wymagają tego skomplikowanego leczenia. Dlaczego? Ponieważ podczas codziennego żucia ulegają eksploatacji, a tym samym narażeniu na dolegliwości.

Protetyka i związane z nią zabiegi stomatologiczne

Wreszcie, Narodowy Fundusz Zdrowia refinansuje jedynie protezy dla dzieci i młodzieży, a także podstawowe uzupełnienia ruchome dla osób pełnoletnich. Tymczasem w wielu przypadkach pacjentowi o wiele bardziej pomogłyby uzupełnienia ruchome. Z tego powodu warto sprawdzić dostępne w naszej ofercie protezy dentystyczne – możliwe bowiem, że oferowane przez nas rozwiązania okażą się o wiele lepsze nie tylko dla zdrowia pacjenta, ale i dla komfortu jego jamy ustnej.