Dotykająca nas od ponad roku pandemia koronawirusa COVID-19 sprawia, że wiele dziedzin naszego życia zmieniło się nie do poznania. Zupełnie inaczej podróżujemy, robimy zakupy, umawiamy się na wizyty u lekarza rodzinnego. Także wizyta u stomatologa w pandemii różni się nieco od procedury, z jaką mieliśmy standardowo do czynienia. Jak zatem wyglądają odwiedziny u dentysty w 2021 roku?

Ścisły grafik wizyt

Jeszcze nie tak dawno stomatolodzy przyjmowali pacjentów w pilnych przypadkach na bieżąco. Obecnie – niestety – jest to w dużej mierze utrudnione. Powodują to ograniczenia, dotyczące kontaktu między poszczególnymi pacjentami. Dbając o to, by nie mieli oni ze sobą styczności, rejestratorka ustala grafik wizyt w taki sposób, by zapewnić kilkuminutową przerwę między pacjentami. Nie tylko usprawnia to proces dezynfekowania gabinetu lub wietrzenia pomieszczeń, ale także ułatwia zachowanie dystansu pomiędzy pacjentami. Dlatego jeśli czeka nas wizyta u stomatologa w pandemii, najbezpieczniej jest najpierw umówić się telefonicznie na konkretną datę i godzinę.

Procedury przed wizytą

Po stawieniu się w gabinecie na umówiony wcześniej termin należy w pierwszej kolejności zdezynfekować ręce. Następnie pracownik rejestracji dokona pomiaru temperatury oraz poprosi o wypełnienie ankiety covidowej. Znajdują się w niej pytania dotyczące potencjalnych kontaktów z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji z powodu koronawirusa. Ankieta obejmuje także pytania dotyczące ewentualnych objawów mogących świadczyć o przeziębieniu lub obecności wirusa w organizmie. Jeśli objawy pacjenta mogą wskazywać na ryzyko zakażenia COVID-19, pojawia się problem. Wówczas rejestratorka szuka innego terminu, by jego wizyta u stomatologa w pandemii nastąpiła w momencie, gdy będzie zdrowy.

Noszenie maseczki u dentysty

Zgodnie z rozporządzeniem, jesteśmy zobowiązani do noszenia maseczki na twarzy w miejscach publicznych. Wszyscy jednak doskonale wiemy, że wizyta u stomatologa w pandemii nie może być realizowana z maseczką na ustach pacjenta. Oczywiste jest, że musi on ją zdjąć. Istotne jest jednak, by uczynił to dopiero na fotelu dentystycznym, a po zakończeniu wizyty nałożył ją ponownie, zasłaniając usta i nos. Stomatolog przez cały czas trwania wizyty ma na sobie maseczkę, a nierzadko także przyłbicę, a na dłoniach rękawiczki. jednorazowe. Tylko wzajemna troska o zdrowie pozwoli zarówno pacjentom, jak i dentystom funkcjonować w czasie pandemii.