Na całe szczęście żyjemy w czasach, w których codzienna pielęgnacja należy już do rutyny. Higiena całego ciała jest tak naturalna, że nie trzeba jej wpisywać do terminarza, a mycie zębów to jeden z pierwszych nawyków, jakiego uczą się małe dzieci. Piękny biały uśmiech nie zrobi się sam. Jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej? Jak myć zęby? Czego używać do pielęgnacji? Kiedy to robić i w jaki sposób myć zęby? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Kiedy myć zęby

Zęby myjemy codziennie. Absolutne minimum to rano i wieczorem. Rano, aby odświeżyć oddech, pozbyć się bakterii, które rozmnożyły się w nocy. Najlepiej myć zęby przed pierwszym posiłkiem, aby w jego trakcie nie zjadać bakterii osadzonych na zębach w czasie snu. Wieczorem należy myć zęby, aby oczyścić je z resztek jedzenia i by dostarczyć naszym zębom odpowiednią ilość fluoru.

Jak często myć zęby?

W wersji minimalnej powinno się umyć zęby rano i wieczorem, jednak optymalną opcją jest, abyśmy myli zęby po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, by wyszczotkować zęby po jedzeniu, warto użyć płynu do płukania czy miętowej gumy do żucia lub przynajmniej po posiłku napić się wody, przepłukując przy okazji usta. Niestety, nawet jeśli będziemy bardzo często myli zęby, co może znacznie ograniczyć potrzebę leczenia zębów, nie zwalnia nas to z regularnego chodzenia na kontrole stanu naszych zębów w gabinecie dentystycznym. Jak ze wszystkim, także z liczbą szczotkowań zębów w ciągu dnia można przesadzić. Nie powinno się przekraczać pięciu, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia dziąseł i uszkodzenia szkliwa.

Jak długo myć zęby?

W codziennej pielęgnacji ważne jest zarówno to, jak często myjemy, ale także jak długo myjemy zęby. Powierzchowne szczotkowanie to problem wielu Polaków. Najlepiej, aby myć zęby od 2 do 5 minut. O ile dorosły orientuje się w czasie i potrafi zrozumieć, że należy myć zęby te kilka minut, o tyle u dzieci, dla których czasem mycie zębów nie jest zbyt lubianą czynnością, upływające minuty wywołują znudzenie. Można temu zaradzić i myć zęby przy użyciu klepsydry lub aplikacji dla dzieci, z bohaterami bajek. Klepsydra liczy nam upływający czas, a niektóre aplikacje świetnie pokazują techniki dokładnego szczotkowania każdej części jamy ustnej.

Czym czyścić zęby?

Podstawowymi narzędziami do czyszczenia zębów jest pasta i szczoteczka. Przy paście szczególną uwagę należy zwrócić na fluor. Jego zalecana ilość w zależności od wieku osoby myjącej zęby może się różnić – dlatego warto sprawdzić, jaka jest najlepsza pasta do zębów dla dziecka w danym wieku. Jeśli chodzi o szczoteczkę to stopień włosia warto dobrać do swojej wrażliwości. Na rynku znajdziemy szczoteczki różnych rodzajów, we wszystkich kolorach tęczy. Ważne, aby pamiętać o jej regularnym zmienianiu co 3-4 miesiące. Dzieciom, które w czasie mycia zębów gryzą szczoteczki, warto zmieniać je nawet co miesiąc. Oprócz tego warto pamiętać, by dokładnie wyszczotkować także przestrzenie międzyzębowe – można do tego użyć nici dentystycznej lub skorzystać z irygatora. Bakterie osiadają w całej przestrzeni jamy ustnej, dlatego warto pamiętać, aby przy myciu zębów umyć także język. Po zakończeniu czyszczenia zębów można przepłukać jamę ustną płynem do płukania.