Każdy marzy o białym, estetycznym uśmiechu. Najlepiej takim, który się nie przebarwia, któremu nie tworzy się osad nazębny, który jest idealnie równy. Prosty, śnieżnobiały jak u gwiazd Hollywoodu. Opis jak z nierealnego snu? Niekoniecznie! Taki uśmiech jest możliwy, a sposobem jest licówka Emax. Co to znaczy Emax? Czym różni się od innych licówek? Ile kosztuje i na czym polega zabieg założenia licówek Emax? Przeczytaj, a wszystkiego się dowiesz.
Co to znaczy Emax?
Licówka Emax to niesamowicie cienkie (potocznie zwane czasem chipsami) płatki pełnoceramiczne, które przykleja się do zębów. Czym są licówki i jaką pełnią rolę, pisaliśmy już w artykule pod tytułem Licówki na zęby – czym są i jakie rodzaje wyróżniamy?, zatem warto zajrzeć tam, by nadrobić zaległości w tym zakresie 😉
Licówka w systemie Emax produkuje przez firma Ivoclar Vivadent z z Lichtensteinu. Producent wykorzystuje w nim dwukrzemowo-litowe materiały charakteryzujące się wysoką odpornością na uszkodzenia. Ceramika w systemie Emax to trwałość na lata i naturalna estetyka na każdy dzień.
Czym licówka Emax różni się od innych?
W porównaniu z innymi licówkami ceramiki szklanej, licówka Emax jest trzykrotnie bardziej wytrzymała mechanicznie (360-400 MPa). Taka trwałość pozwala na stworzenie materiału znacznie cieńszego niż inne licówki (nawet o grubości zaledwie 0,3- 0,2 mm). Przygotowanie zębów do tej licówki jest znacznie prostsze i mniej ingeruje się w strukturę zębów. Nie ma konieczności szlifowania zębów, tak jak przy innych licówkach (wtedy, żeby zrobić miejsce na ceramikę, trzeba się liczyć z utratą zęba nawet do około 30%). Ze względu na cienki rozmiar, licówka przepuszcza światło w taki sam sposób jak przy naturalnych zębach, dzięki czemu licówki Emax imitują ich kolor. W krótkim czasie po założeniu licówki są praktycznie nie do odróżnienia od pozostałych zębów, a dzięki wysokiej trwałości stopień ścieralności podobny jest do naturalnego szkliwa zębów.
Proces zakładania licówki Emax
Aby założyć licówkę Emax najpierw trzeba sprawdzić stan zębów, na które będzie ona nakładana. Jeśli wymagają leczenia czy oczyszczenia, wykonuje się w pierwszej kolejności wszystkie niezbędne zabiegi. Następnie dobrze jest wybielić zęby. Potem w gabinecie stomatolog dokonuje doboru koloru, preparacji, sprawdza kolor kikuta i pobiera wycisk zębów, na które zostanie nałożona licówka Emax. Kolejne etapy odbywają się w laboratorium i jest to: modelowanie, tłocznie, malowanie i glazurowanie. Następnie elementy przygotowywane są do mocowania. Po zamocowaniu mamy kontrolę artykulacji i okluzji OptraFine, a później pacjent objęty jest opieką następową.
Cena wykonania licówki Emax i jej główne zastosowanie
Cena licówki EMAX waha się zasadniczo pomiędzy 1500 – 2500, warto zatem sprawdzić, ile kosztuje w danym gabinecie. Licówki takie przeznaczone są w szczególności dla osób z diastemą i po leczeniu ortodontycznym. Idealnie sprawdzą się również w przypadku silnych przebarwień i wyszczerbionych zużytych zębów. Lepiej nie zakładać ich natomiast na zęby osoby cierpiącej na bruksizm.
Najnowsze komentarze