Jednym z zabiegów, których nazwa niewiele mówi pacjentowi, dopóki nie przyjdzie mu z niego skorzystać, są korony na zęby. Przyjrzyjmy się im zatem z bliska – czym są korony, kiedy warto (lub trzeba) się na nie zdecydować, a także jakie rodzaje koron zębowych wyróżniamy.

Czym są korony na zęby?

Korona zębowa jest jednym z uzupełnień protetycznych, które stosuje się w przypadku zniszczonego zęba. Najczęściej wybierana jest wtedy, gdy ząb uległ złamaniu lub zniszczeniu przez próchnicę. W takich sytuacjach zwykła plomba zazwyczaj nie jest w stanie się na zębie utrzymać. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wybrać koronę w celu poprawy kształtu i koloru zęba. Korona na zęby to swoista „czapeczka”, nakładana na oszlifowany ząb. Jej zadaniem jest odbudowanie tkanki zęba i wzmocnienie go.

Korony na zęby – wskazania

Oprócz wyżej wymienionych wskazań, takich jak złamany lub zniszczony przez próchnicę ząb, istnieją także inny. Ponadto korony na zęby powinny być zakładane na przebarwione szkliwo. Dentysta może także zdecydować o nałożeniu ich na zrotowane zęby oraz zęby starte.

Warto mieć świadomość, że istnieją także przeciwwskazania do zakładania korony zębowej. Jakie? Przede wszystkim nadmiernie zniszczone uzębienie, które uniemożliwia utrzymanie się korony. Problemem będą także zaawansowane choroby przyzębia oraz zmiany przy wierzchołku korzenia.

Rodzaje koron zębowych

Istnieją różne rodzaje koron zębowych, do najczęściej stosowanych należą jednak:

  • Korony pełnoceramiczne – gwarantują estetyczne uzupełnienie, którego kolor nie odbiega od koloru zębów. Stosuje się je przede wszystkim na przednich zębach, ponieważ znaczenie ma ich estetyka.
  • Metalowe korony na zęby – zazwyczaj stomatolog wykonuje je z takich materiałów, jak stopy złota i srebra, stal lub tytan. Pozwalają na trwałą odbudowę zęba.
  • Korony porcelanowe na metalu – stanowią one połączenie obu w/w wariantów. Zapewniają wytrzymałość koron metalowych i estetykę koron ceramicznych.

Jak wygląda proces założenia korony na zęby?

Koronę zębową zakłada się podczas trzech wizyt u stomatologa. W pierwszej kolejności ząb musi być odpowiednio oszlifowany. Następnie protetyk odsuwa dziąsło od zęba i odwzorowuje zęby, dobierając równocześnie kolor korony. W dalszej kolejności mocuje także ochronną koronę tymczasową. Następna wizyta to przymiarka struktury korony, natomiast ostatnia wizyta u stomatologa w tym zakresie to osadzenie gotowej korony zębowej na cement protetyczny.