Białe zęby to obecnie standard w dbaniu o siebie i swój wygląd, a także poczucie zdrowych zębów i jamy ustnej. Kamień nazębny zdecydowanie nie należy do pożądanych ozdób naszego uśmiechu. Pojawia się u wszystkich, a szczególnie u palaczy i miłośników zielonej i czarnej herbaty. To u nich, poza ludźmi nie dbającymi o higienę jamy ustnej, kamień odkłada się najszybciej.  Jak powstaje kamień nazębny?  W jaki sposób go usunąć?  Jak często powinno się usuwać kamień nazębny i jak zminimalizować lub opóźnić powstawanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej – zapraszamy do lektury!

Czym jest kamień nazębny i jak powstaje?

Kamień nazębny to twarda, zmineralizowana płytka nazębna. Po paru godzinach od umycia na zębach pojawia się osad, który jest dosyć miękki i łatwo go zmyć dzięki szczotkowaniu. Po dłuższym czasie osad ulega zmineralizowaniu i staje się twardy. W skład kamienia nazębnego wchodzą także bakterie lub resztki jedzenia. Kamień nazębny jest widoczny gołym okiem, często w postaci żółtego lub brązowego paska przebarwienia powyżej linii dziąseł. Najlepszym sposobem na bezpieczne usunięcie kamienia nazębnego jest zrobienie zabiegu skalingu podczas wizyty u dentysty.

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego inaczej zwane skalingiem polega na pozbyciu się twardej, zmineralizowanej płytki nazębnej. Obecnie najczęściej używa się ultradźwiękowego skanera, a zabieg przeprowadza stomatolog lub higienistka dentystyczna. Pod wpływem ultradźwięków kamień kruszy się i po prostu odpryskuje od zębów. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od stanu zębów (najczęściej około pół godziny, chyba że kamień odłożył się głębiej).

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny dzięki swej chropowatości jest świetną kryjówką dla bakterii i mikroskopijnych resztek jedzenia. Warstwa kamienia jest jakby zaproszeniem dla stanu zapalnego, próchnicy i parodontozy. Warto ściągać kamień nazębny regularnie właśnie po to, aby do tego nie dopuścić. Poza tym oczyszczone z kamienia zęby są bielsze i lepiej się prezentują.

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Usuwanie kamienia bywa nieprzyjemne, ale przy zdrowych zębach nie powinno boleć. Jeśli jednak kamień nazębny odłożył się głębiej niż to, co widzimy, wtedy konieczne jest wykonanie kiretażu, czyli czyszczenia kieszonek przydziąsłowych. Jeśli mamy do czynienia z zaawansowaną paradontozą, aby skutecznie pozbyć się kamienia trzeba naciąć dziąsła. Wówczas podaje się miejscowe znieczulenie, aby wykluczyć lub maksymalnie zminimalizować ból. 

Jak często powinno się usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny warto usuwać przynajmniej raz w roku – jednak zęby to kwestia indywidualna. Skłonność do odkładania się kamienia zależy to od trybu życia i dbałości o higienę jamy ustnej. Palacze i osoby pijące często zieloną lub czarną herbatę, a także ci pacjenci, którzy nieprawidłowo lub nieczęsto czyszczą zęby, muszą niestety wykonywać skaling nawet dwa-trzy razy do roku. 

Kamień nazębny – jak przeciwdziałać jego odkładaniu?

Aby przeciwdziałać odkładaniu się kamienia nazębnego, trzeba pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej. Czyszczenie przestrzeni zębowych przy pomocy nitki dentystycznej czy irygatora oraz używanie płynu do płukania także należą do dobrych praktyk prewencyjnych. Warto wdrożyć również cykliczne kontrole w gabinecie dentystycznym, aby jak najszybciej odkryć ubytek i leczyć zęby, zanim stan zapalny doprowadzi do bólu. Poza tym dobrze jest zwrócić uwagę na swoją dietę i nie wykluczać produktów barwiących, ale pamiętając o ich właściwościach, zadbać o to, by po ich zjedzeniu w miarę szybko usunąć osad nazębny.

Jak postępować po zabiegu usuwania kamienia nazębnego?

Po usunięciu kamienia nazębnego należy powstrzymać się od jedzenia i picia przynajmniej przez godzinę. Poza tym warto, aby przez pierwszy tydzień stosować tzw. białą dietę. Oznacza to, że powinniśmy wykluczyć wszystkie barwiące szkliwo produkty, takie jak: wino, buraki, kawę, czarną i zieloną herbatę, a poza tym odstawić lub maksymalnie ograniczyć papierosy.

Gdzie można wykonać usuwanie kamienia nazębnego w Poznaniu?

Gabinety dentystyczne to najlepsze miejsce na skaling. W Internecie na pewno znajdziemy kilka domowych sposobów na usunięcie kamienia nazębnego, jednak ich działanie może być albo zbyt słabe, a więc mało skuteczne, albo zbyt silne – przez co możemy uszkodzić szkliwo i podrażnić dziąsła. Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu, w którym można dokonać zabiegu usuwania kamienia nazębnego w sposób bezpieczny. Już dziś umów się na wizytę w naszym gabinecie na ul. Gen. Maczka 14 w Poznaniu.