Nasze zęby, jak wszystko w naszym organizmie, aby prawidłowo funkcjonowały i były uznane za fizjologiczne, muszą wyglądać, układać się i działać w określony sposób. Nasza szczęka składa się z dwóch łuków, które zwierają się ze sobą, tworząc okluzje. Co kiedy mamy zaburzenie okluzji? Czym się objawia i jak leczyć zaburzenie okluzji? Zapraszam do czytania wpisu, który wszystko wyjaśnia.
Co to jest zaburzenie okluzji?
Łuk zębów dolnych wpływa na górne i odwrotnie. Okluzja to zwarcie, czyli relacja pomiędzy zębami górnymi a dolnymi. Zaburzenia okluzji to wszystkie związane z tym nieprawidłowości jak na przykład wady zgryzu i choroby będące skutkiem nierównego rozłożenia sił, działających na zęby i stawy szczękowe.
Etapy zaburzenia okluzji
Początkowo choroba nie daje żadnych dolegliwości i jest niedostrzegalna dla pacjenta. Im wcześniej wykryta przez stomatologa, tym większe szanse na szybkie wyleczenie. Poszczególne etapy wyglądają następująco i często wiążą się ze sobą:
- ścieranie zębów,
- trzaski i ból w stawie skroniowo-żuchwowym,
- napięcie mięśni twarzy,
- częsty ból głowy,
- częste uszkodzenia wypełnień stomatologicznych,
- ból zębów przy gryzieniu twardych pokarmów,
- pojawianie się szpar pomiędzy zębami.
Zaburzenia okluzji postępują i z czasem stan zębów, a w konsekwencji całego organizmu, pogarsza się.
Objawy zaburzenia okluzji
Zaburzenia okluzji mogą być wykryte na różnym etapie zaawansowania. Wymienionym powyżej etapom towarzyszyć mogą także takie dolegliwości, jak przykładowo:
- zaburzenia snu,
- zgrzytanie zębami podczas snu, zwane bruksizmem,
- szumy w uszach i często zatkane uszy,
- zawroty głowy,
- spadek koncentracji,
- ból zdrowych zębów,
- mrowienie przy dotyku,
- odsłanianie się szyjek zębowych.
Nawyki wpływające na powstanie lub rozwój zaburzenia okluzji
Mięśnie, dzięki którym poruszają się nasze zęby, pracują przede wszystkim wtedy, gdy jemy. Kilka posiłków dziennie, po około dwadzieścia-trzydzieści minut każdy, daje kilkadziesiąt minut żucia w każdej dobie. Kiedy po posiłku weźmiemy odświeżającą gumę i będziemy ją żuli kilka minut, to może mieć to pozytywne wpływ na zęby. Jeśli jednak żujemy gumę często, dodatkowo bardziej jedną stroną, to ten nawyk może mieć negatywny wpływ na nasze zęby – i w konsekwencji doprowadzić do zaburzenia okluzji. Gryzienie gumy jedną stroną powoduje napięcie mięśniowe, co w efekcie może doprowadzić nawet do asymetrii mięśni twarzy.
Jak zapobiegać chorobie zaburzenia okluzji?
– unikać długiego siedzenia przed komputerem czy telewizorem,
– zrezygnować z długiego żucia gumy po każdym posiłku,
– unikać podpierania ręką głowy.
Jak leczyć zaburzenie okluzji?
Aby rozpocząć leczenia zaburzenia okluzji, potrzebna jest diagnoza. Wydaje się ją na podstawie badań radiologicznych i zdjęć USG stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni żwaczy, a także wywiadu lekarskiego z pacjentem. Poza tym stomatolog robi liczne badania z uzyskaniem wycisku szczęk pacjenta, aby dokładnie przeanalizować problem pacjenta. Aby dobrze zaplanować kompleksową strategię leczenia, często wykonuje się także deprogramację Koisa.
Deprogramacja Koisa pozwala na ocenę stabilności i jakości zgryzu. Informacje z tego badania są podstawą do dobrania planu terapii. Leczenie zaburzeń okluzji, które ma na celu przywrócić prawidłowe zwarcie zębów górnych i dolnych, jest długotrwałe i wymagające.
Metody leczenia zaburzenia okluzji
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zaburzenia okluzji. W mało zaawansowanych przypadkach stosuje się zazwyczaj szyny okluzyjne, czyli przeźroczyste aparaty, zakładane na noc na zęby. Ma to na celu ochronę zębów przed dalszym postępowaniem choroby i niszczeniem zębów. Poza tym należy odbudować starte zęby. Trudniejsze przypadki wymagają dłuższej i stałej korekcji wad zgryzu, na przykład poprzez aparaty ortodontyczne. Niekiedy, by wyleczyć zaburzenie okluzji, wymagana jest interwencja chirurgiczna. Dodatkowo leczenie można i warto uzupełnić o ćwiczenia mięśni żuchwy, mięśni mimicznych oraz mięśni szyi i karku.
Jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenie okluzji i nie wiesz, co z tym dalej zrobić – zapraszamy do gabinetu. Tam przeprowadzimy niezbędne badania i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania w tym zakresie.
Najnowsze komentarze