Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Czy jednak możliwe jest uzyskanie go w bardzo krótkim czasie, bez długotrwałego leczenia, bólu i ewentualnego dyskomfortu? Okazuje się, że tak. Rozwiązaniem, które umożliwia szybkie uzyskanie zadowalającego, śnieżnobiałego uśmiechu są wykonywane w naszym gabinecie licówki na zęby. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, czym dokładnie są licówki i jakie ich rodzaje możemy wyróżnić.

Co to są licówki na zęby?

Poprzez licówki rozumie się cieniutkie płatki, które są przyklejane na powierzchnię zęba. Ich zadaniem jest zamaskowanie wszystkich przebarwień, wypełnień i innych niedogodności, także takich, jak zmiana kształtu zębów, ich wydłużanie czy poszerzanie. Decydując się na licówki na zęby można w szybki sposób nadać swojemu uzębieniu wymarzony, śnieżnobiały wygląd, bez potrzeby podejmowania długotrwałego leczenia.

Rodzaje licówek

Istnieje kilka rodzajów licówek: kompozytowe, ceramiczne, porcelanowe, niekiedy także ręcznie malowane lub pełnoceramiczne, jednak do najpopularniejszych należą dwa rodzaje. Najczęściej spotykamy licówki porcelanowe – wykonane są one z cienkich płatków porcelany. Przyklejane są one do oszlifowanej (jeśli zaszła taka potrzeba) przedniej części zęba. Tańszą i szybszą alternatywę stanowią licówki kompozytowe. Wykonuje się je z tego samego materiału, który używany jest przez stomatologa do wypełnień. Oba rodzaje licówek pozwalają jednak na uzyskanie pięknego uśmiechu i ich zasadza działania jest identyczna.

Co warto wiedzieć przed założeniem licówek?

Zanim zdecydujemy się na licówki na zęby, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Konieczne jest przejście kwalifikacji lekarskiej – stomatolog musi ocenić stan zdrowia dziąseł i zębów oraz jakość szkliwa, by zaproponować odpowiedni rodzaj licówek. Może być także konieczne zeszlifowanie części zębów, by licówki na zęby „zmieściły się” w jamie ustnej, jednak możliwe jest także zamocowanie licówek bez potrzeby szlifowania.

Wszystkie zęby pacjenta muszą być wyleczone. Konieczne jest także pozbawienie ich osadu i kamienia. Im bielsze są zęby, tym jaśniejsze licówki na zęby można do nich dobrać, zapewniając śnieżnobiały uśmiech. Prawidłowo zamocowane przez stomatologa licówki mogą służyć przez kilkanaście lat, a nawet dłużej. Nie pękają, nie odklejają się oraz są praktycznie niezauważalne.